Powrót

Nationale-Nederlanden OFE zachęca do skorzystania z „okna transferowego”

Powrót

Nationale-Nederlanden OFE zachęca do skorzystania z „okna transferowego”

13.07.2016

Z początkiem tygodnia Nationale-Nederlanden, najczęściej wybierany przez Polaków Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), rozpoczęło kampanię radiową wspierającą tzw. okno transferowe. Spoty będą emitowane w stacjach tradycyjnych oraz internetowych.

Ich bohaterem jest Karol Strasburger, który w humorystycznej konwencji zwraca uwagę na II filar systemu emerytalnego. Uczestniczy w nich także Wiktoria – postać znana z wcześniejszych kampanii firmy – zachęcająca do przekazywania składek częściowo do OFE i ZUS.

Należy przypomnieć, że jeżeli nie będziemy zmieniać decyzji podjętej w poprzednim okienku transferowym w 2014 r. lub przy okazji wchodzenia na rynek pracy po zamknięciu poprzedniego okienka, to nie musimy składać żadnych deklaracji. Natomiast, jeśli decyzję, a tym samym miejsce przeznaczenia składki chcemy zmienić, to należy wypełnić specjalne oświadczenie.

Każdy pracujący może bowiem wybrać, gdzie trafi jego składka emerytalna. Są dwie możliwości:

  • dzielenie składki pomiędzy ZUS a OFE, do czego też zachęca Nationale-Nederlanden,
  • oraz oszczędzanie tylko w ZUS.

Jeżeli konsument zdecyduje się na przekazywanie części składki emerytalnej do jednego z OFE, a wcześniej tego nie robił, powinien dostarczyć do ZUS deklarację zgodną z urzędowym wzorem do 31 lipca br. – dokument o nazwie „Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego". Taki plik dostępny jest m.in. na stronie www.nn.pl. Po tym terminie, kolejna szansa na dokonanie takiej zmiany będzie możliwa za 4 lata, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.

Przy czym osoby rozpoczynające swoją pierwszą pracę i dopiero włączające się do systemu ubezpieczeń społecznych, taką deklarację mogą złożyć w ciągu pierwszych 4 miesięcy od podjęcia pracy.

Dywersyfikacja jest podstawą bezpiecznego oszczędzania na przyszłość, szczególnie emerytalną, dlatego uważam, że warto składkę podzielić pomiędzy ZUS a OFE. Ponadto fundusze są w stanie inwestować w różne instrumenty i na bardzo różnych geograficznie rynkach. Więc, o ile zapisy w ZUS są głównie powiązane z sytuacją demograficzną Polski, o tyle oszczędzanie w OFE może być od niej zupełnie oderwane. Z tych względów opłaca się oszczędzać w OFE” – mówi Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE.

Cała kampania obejmuje 4 spoty radiowe, które emitowane są w stacjach tradycyjnych – takich jak np.: RMF Classic, ZET Chilli, Trójka, ANTYRADIO, Złote Przeboje – oraz internetowych – m.in. Tuba.FM, eskaGO, Radio ZET online i RMFon. W ramach akcji Nationale-Nederlanden zostało także sponsorem audycji EKG i Raport Gospodarczy w radio Tok FM. Za produkcję materiałów odpowiada agencja Scholz & Friends. Planowanie i zakup mediów realizuje MEC. Wszelkie aktywności zaplanowane są na 2 tygodnie. 

Załączniki, dokumenty