5 rzeczy, <b>o których powinieneś</b> <em>pamiętać podczas</em> letnich wojaży
Powrót

5 rzeczy, o których powinieneś pamiętać podczas letnich wojaży


Wakacje już tuż tuż. Jak wynika z danych CBOS aż 59 proc. Polaków zamierza wypoczywać poza miejscem stałego zamieszkania. Ponad połowa planuje wypoczynek w kraju, a 11 proc. chciałoby wyjechać za granicę. Podczas tych wojaży wielu z nas mogą przytrafić się różne niezbyt przyjemne przygody, jak zatrucia pokarmowe, kontuzje na górskich szlakach czy poparzenia słoneczne. Niby każdy o tym wie, ale często nie pamięta o rozsądku i odpowiednim przygotowaniu w czasie wakacji. Nie wiemy, jak Ty planujesz spędzić swój urlop, ale mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą uchronić Cię przed nieprzyjemnościami:

1) Zawsze sprawdzaj warunki pogodowe – na górskim szlaku często zmieniają się warunki atmosferyczne. Niefrasobliwość turystów oraz nieświadomość zagrożeń wpływają na zwiększenie liczby wypadków. Z danych GOPR wynika, że podczas ubiegłorocznych wakacji nie było dnia, by ratownicy nie musieli interweniować. Tylko Podhalański Oddział interweniował latem 2016 roku aż 102 razy. Łącznie w akcjach wzięło udział 277 ratowników, którzy przepracowali łącznie 7104 godzin. Aby ustrzec się przed koniecznością korzystania z pomocy, warto wyposażyć swojego smartfona w aplikację pogodową. Jeśli jednak jesteśmy narażeni na kryzysową sytuację, GOPR udostępnia aplikację Ratunek, która może uratować życie.

2) Ostrożnie korzystaj ze słońca i kąpieli – wakacje kojarzą się przede wszystkim ze słońcem oraz wypoczynkiem nad wodą. Ale należy pamiętać, by były to kąpieliska strzeżone. Od maja do połowy sierpnia 2016 roku utonęło ok. 240 osób - najwięcej z nich w rzekach i jeziorach. Warto zwracać uwagę na czerwone flagi na plaży – to że są podniesione, to nie fanaberia ratowników – to wyraźne ostrzeżenia, że wówczas nawet spokojna woda może być niebezpieczna. Niezbędna jest również ochrona przed słońcem. Krem z filtrem to nasze „must have” i to zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Jeśli masz jasną karnację lub jeśli jesteś na zewnątrz w gorący, słoneczny dzień pomiędzy 10.00 rano a 16.00 używaj kremu z filtrem z SPF 30 lub wyższym. To oczywiście nie musi oznaczać rezygnacji z modnej, naturalnej opalenizny, która zawsze będzie zdrowsza od tej uzyskanej na solarium.

3) Jedź ostrożnie - w okresie wakacyjnym dochodzi do wielu niebezpiecznych wypadków na drogach. Miej na uwadze, że kierowcy często nie dostosowują prędkości do stanu drogi oraz warunków ruchu. Jeśli wybierasz się za granicę, koniecznie sprawdź jakie przepisy obowiązują w danym kraju. Dodatkowo, przed dłuższą jazdą sprawdź stan techniczny swojego auta oraz wyposaż swój smartfon w nawigację, która na bieżąco będzie pobierać z internetu informacje o ruchu drogowym i wskazywać sensowne objazd. Dzięki tego typu aplikacji, otrzymujesz w czasie rzeczywistym informacje o wypadkach, zamkniętych lub zwężonych drogach, pracach drogowych, korkach oraz innych zdarzeniach mających wpływ na ruch drogowy. To może o wiele godzin skrócić Twoją podróż. Aplikacja pomoże określić dokładne czasy dojazdu oraz dynamiczne zmiany w trasie, które pozwolą na ominięcie korków.

4) Pamiętaj o ubezpieczeniu – niezależnie czy wakacje spędzasz w kraju czy zagranicą, zawsze warto pamiętać o specjalnym ubezpieczeniu na wyjazd. Przyda ci się również Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwala korzystać z nieodpłatnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej.

5) Zaszczep się – wyjeżdżając w tropiki jesteśmy dużo bardziej narażeni na choroby niż podczas podróży w naszej strefie klimatycznej. Dlatego istotne jest odpowiednie przygotowanie do wyjazdu, które pozwoli zminimalizować ryzyko komplikacji zdrowotnych. Szczepienia ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym. Zapytaj o nie swojego lekarza, albo sprawdź zalecenia w popularnym serwisie medycynatropikalna.pl, prowadzonego przez Wojskowy Instytut Medyczny. Pamiętaj, że wszelkie informacje o kraju, do którego wyjeżdżasz możesz znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje Konsularne.