Dbaj o siebie - <b>żyjesz również</b> dla innych
Powrót

Dbaj o siebie - żyjesz również dla innych


Z naszego raportu „Dojrzałość finansowa Polaków 2017” wynika, że w życiu kierujemy się przede wszystkim emocjami. Ponad 2/3 Polaków uważa, że ich odpowiedzialność przejawia się w trosce o najbliższych. Skoro rodzina jest dla nas tak ważna powinniśmy w pierwszej kolejności zatroszczyć się dla nich, o samych siebie.

Twoje życie jest bardzo ważne. Jesteś filarem swojej rodziny, zapewniasz jej byt i zabezpieczenie na przyszłość. Tylko będąc w dobrej formie będziesz w stanie otoczyć opieką najbliższych i poświęcić im swój czas. Jak to zrobić? Jest kilka prostych kroków, które zabezpieczą przyszłość Twoją oraz rodziny. Ubezpieczając się zrobiłeś pierwszy z nich. To bardzo dojrzałe zachowanie, świadczące o tym, że odpowiedzialnie myślisz o przyszłości.

Mając poczucie zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń czas pomyśleć o swoim samopoczuciu, zdrowiu i spokoju ducha.

1) Dbaj o siebie – badania pokazują, że godzina biegania przedłuża życie o siedem godzin. Nie musisz jednak od razu biegać maratonów, ale dbanie o siebie, czyli zdrowa, zrównoważona dieta, a także aktywność fizyczna to Twój obowiązek. W zdrowiu i w dobrej kondycji będziesz mieć więcej sił, by zadbać o rodzinę. Jeśli brakuje Ci mobilizacji może warto swoim celem podzielić się ze znajomymi? Zainstaluj na swoim telefonie aplikację sportową, dzięki której sprawdzisz efekty swoich ćwiczeń oraz pochwalisz się spalonymi kaloriami na portalach społecznościowych. Przyjaciele na pewno będą trzymać kciuki, być może któryś z nich dołączy do wyzwania?

2) Badaj się - lekarze zalecają, by podstawowe badania profilaktyczne, bez względu na wiek, wykonywać przynajmniej raz w roku. Przed czterdziestym rokiem życia ważne jest badanie krwi i morfologia, pomiar ciśnienia, ogólne badanie moczu, cytologia, USG piersi u kobiet, a u mężczyzn samobadanie jąder. Później trzeba do tego dodać pomiar stężenia cholesterolu, RTG płuc, USG jamy brzusznej, mammografię oraz badanie przesiewowe w kierunku raka jelita. Jak o tym wszystkim pamiętać? Wystarczy wpisać odpowiednie przypomnienia w telefonie, które raz do roku dyskretnie dadzą znać, że pora zapisać się na kontrolę. To niewielki wysiłek, a dzięki regularnym badaniom diagnostycznym bardzo minimalizujemy ryzyko zachorowania na różne poważne dolegliwości.

3) Oszczędzaj – odkładanie nawet niewielkich kwot pozwoli wyrobić Ci nawyk oszczędzania i w dłuższej perspektywie pomoże zbudować dodatkowe zabezpieczenie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Jeśli potrzebujesz pomocy z zapanowaniem nad domowym budżetem, skorzystaj z gotowych kalkulatorów oraz szablonów dostępnych w internecie za darmo. Dzięki nim obliczysz ile miesięcznie możesz zaoszczędzić. Odłożone pieniądze w przyszłości będzie można przeznaczyć na edukację dzieci, pomoc w realizacji marzeń lub własne potrzeby. Jak najlepiej pomnażać to co uda się odłożyć? Możliwości jest sporo. W czasach niskich stóp procentowych warto przyjrzeć się funduszom inwestycyjnym – one zwykle mogą zapewnić nieco lepsze wyniki niż zwykłe lokaty. Natomiast pamiętaj – nie ma nic gorszego niż pozwolić bezczynnie odpoczywać pieniądzom na zwykłym koncie. Może się tam nie zakurzą, ale inflacja będzie je regularnie nadgryzać.

4) Spędzaj czas z najbliższymi - spędzony wspólnie z rodziną czas zostanie z Tobą na zawsze. Może to brzmi banalnie, ale w natłoku pracy często o tym zapominamy. Silna rodzina to fundament, na którym spoczywają poczucie własnej wartości, szczęście, sukcesy i przyszłość Twojego dziecka. Jednym z najwspanialszych prezentów, jaki możesz mu dać, jest twój czas. Jego nie da się kupić za pieniądze, nie da się też niczym zastąpić. Pielęgnuj wspólne chwile z rodziną, tak często jak to tylko możliwe. Szukasz pomysłu na atrakcyjny weekend z rodziną? Wybierzcie się wspólnie na wycieczkę rowerową albo zaplanujcie spływ kajakowy. Jeśli Twoje dzieci są mniejsze możesz zabrać je do ZOO lub skorzystać z wielu imprez plenerowych, jakie latem organizują dla mieszkańców lokalne władze. Inspiracji na weekendy z rodziną możesz też szukać na licznych blogach i portalach.