Raport Zdrowotny

„Miej serce
do
zdrowia”

Dowiedz się więcej

Partnerzy akcji

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz…” Jan Kochanowski, fraszka "Na zdrowie"

Zdrowie to jedna z najcenniejszych wartości i powinno się o nie właściwie
dbać. To ono pozwala nam cieszyć się pełnią życia i realizować
codzienne postanowienia. Co to znaczy dbać o zdrowie właściwie?

Postanowiliśmy sprawdzić stan wiedzy Polaków na ten temat. Przeprowadzone wywiady zainspirowały nas do opracowania poradnika „Miej serce do zdrowia”. Zawarliśmy w nim ciekawe obserwacje dotyczące znajomości i stosowania zasad profilaktyki zdrowotnej wśród Polaków. Odpowiadamy także na postawione wcześniej pytanie - jak właściwie dbać o zdrowie. Bo przecież każdy z nas chciałby robić to najlepiej – dla siebie i dla swoich bliskich.

W Nationale-Nederlanden chronimy ludzkie życie i zdrowie. Kierując się troską o nie, stworzyliśmy poradnik, w którym obalamy mity na temat nowotworów oraz chorób serca. Jest on także źródłem eksperckiej wiedzy na temat sposobów obniżenia ryzyka ich wystąpienia.

A czy Ty, Drogi Czytelniku, wiesz jak najlepiej chronić
swoje zdrowie?
Zapoznaj się z naszym poradnikiem
i zadbaj o siebie. Twoje życie jest ważne.

Sercomierz

Zmierz się ze swoim sercem i sprawdź, kto z Was jest młodszy - Ty czy Twoje serce?

Skorzystaj z naszego sercomierza i dowiedz się więcej o kondycji jednego z najważniejszych narządów w Twoim organizmie.

Zacznij

Wiedza od serca

Sprawdź swoją wiedzę na temat zdrowia.

Spróbuj odpowiedzieć poprawnie na poniższe pytania i przekonaj się, że można zrobić więcej by pozostać w dobrej formie fizycznej.

Sprawdź

O badaniu

Raport „Miej serce do zdrowia” jest efektem badań, których celem było poznanie świadomości zdrowotnej Polaków oraz ich wiedzy na temat profilaktyki
- zarówno w kontekście dbania o zdrowie, jak również zabezpieczenia finansowego na wypadek ewentualnych chorób.

Raport „Miej serce do zdrowia” oparty jest o dwa typy źródeł. Pierwszym był zrealizowany na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Millward Brown S.A. sondaż telefoniczny dotyczący świadomości zdrowotnej Polaków. Badanie przeprowadzone zostało w kwietniu 2015 r. na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku od 20 do 55 lat.

Drugim źródłem była analiza danych z lat 2003-2014 z TGI, dotycząca trendów społecznych i stylu życia. W badaniu uwzględniona została reprezentatywna próba Polaków w tym samym wieku.

W raporcie „Miej serce do zdrowia” umieszczone zostały wybrane, najciekawsze wnioski z całego projektu badawczego.

Zobacz raport
dr Tomasz Sobierajski, Socjolog Uniwersytetu Warszawskiego

Niezmiennie od lat najważniejszą wartością dla Polaków – obok rodziny – jest zachowanie dobrego zdrowia. O ile jeszcze kilka, kilkanaście lat temu myślenie o zdrowiu ograniczało się do składanych okazjonalnie z okazji świąt czy urodzin życzeń zdrowia, o tyle od niedawna możemy zaobserwować bardzo wyraźny trend dbania o zdrowie nie tylko życzeniowo, biernie, ale także aktywnie.

Z roku na rok zwiększa się liczba osób uczestniczących w – organizowanych w całej Polsce – biegach, marszach czy spacerach. Siłownie, fitnessy i pływalnie osiągają szczyty frekwencji. Nieustannie pojawiają się nowe, interesujące formy aktywności, będące urozmaiceniem codziennych treningów, zachęcające ludzi do ćwiczeń – i co ważniejsze - czerpania z tego radości.

Coraz większą przestrzeń na rynku spożywczym zdobywają producenci i sprzedawcy zdrowej, ekologicznej, organicznej żywności. Polacy zwracają uwagę na to co jedzą i jak jedzą. Pilnują diet, pór posiłków, dbają o siebie nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz. Troszczą się o ciało, ale także o duszę. Starają się ograniczać stres, uczą się organizować czas – a to wszystko po to, żeby zharmonizować funkcjonowanie organizmu. Zwyczajowo w Polsce o zdrowie dużo częściej dbają kobiety niż mężczyźni. Oprócz tego dbałość kobiet o zdrowie nie ogranicza się do nich samych - obejmuje także najbliższych, tworząc „zdrowotne drzewko odpowiedzialności”. Kobiety również dużo częściej decydują się na badania profilaktyczne i stanowią główną grupę odbiorców treści związanych ze zdrowym stylem życia. Jednocześnie, to mężczyźni częściej niż kobiety uprawiają aktywnie i regularnie sport, choć dużo bardziej niż kobiety bagatelizują skuteczność profilaktyki i pierwsze objawy chorób.

Powyższe trendy, dotyczące zdrowego stylu życia są pośrednim lub bezpośrednim wynikiem przyjęcia również u nas w Polsce holistycznego modelu zdrowia, zainicjowanego przez WHO ponad 50 lat temu, zgodnie z którym zdrowie definiowane jest jako dobrostan fizyczny, społeczny i psychiczny. Model ten skutecznie – acz ciągle zbyt wolno - usuwa w cień model biomedyczny, w którym nadal kształci się niektórych lekarzy. Model biomedyczny zakłada bowiem, że choroba jest niezależna od pacjenta, który biernie czeka na zdrowotny los, za nic mając profilaktykę oraz dbanie o siebie w czasie i po chorobie. W tym modelu lekarze lecząc pacjenta, biorą pod uwagę tylko fizjologię, nie skupiając się na samopoczuciu chorego delikwenta. Tymczasem wiele społecznych i medycznych badań z ostatnich kilkudziesięciu lat wskazuje na to, że za nasze zdrowie, szczególnie w kontekście chorób onkologicznych, odpowiedzialna jest nie tylko sekwencja genów, ale również – w nie mniejszym stopniu – styl życia jaki prowadzimy (dieta, aktywność fizyczna, relacje z innymi ludźmi). W związku z tym stosowanie holistycznego modelu zdrowia jest nie tylko szansą, ale również koniecznością dla współczesnych rozwiniętych społeczeństw. Profilaktyka zdrowotna, podejmowanie aktywności fizycznej, dbanie o zdrowe jedzenie, ograniczanie stresu, troska o bliskich i relacje z nimi to działania o których mówi i pisze się coraz więcej. A każde działanie podejmowane w zakresie rozszerzenia wiedzy Polaków na temat profilaktyki zdrowotnej jest na wagę złota.

Masz wyłączoną obsługę języka JavaScript lub Twoja przeglądarka nie obsługuje tego języka. Jeżeli masz wyłączoną obsługę JavaScript, musisz ją włączyć aby poprawnie wyświetlać tę stronę i móc korzystać z wszystkich jej funkcjonalności.