Serce

Choroby serca i układu krążenia

Diagnostyka choroby niedokrwiennej serca stanowi nadal duże wyzwanie w codziennej praktyce lekarskiej. A to za sprawą różnic, które występują w objawach zawału czy przebiegu procesu miażdżycowego u kobiet w porównaniu do mężczyzn. Nie uwzględniając tych różnic często dochodzi do błędów i nieporozumień. Pomija się czynniki ryzyka i w niewystarczającym stopniu się je kontroluje.

Dlatego inaczej powinno się diagnozować i leczyć choroby serca w zależności od płci pacjenta. Dowiedz się więcej na temat ich przyczyn i leczenia!

Choroby układu krążenia od lat są niezmiennie największym zagrożeniem życia. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego odpowiadają one za 46% zgonów Polaków. Jednak zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia aż 80% przypadków chorób serca można uniknąć, stosując zasady profilaktyki.
46%
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego choroby serca odpowiadają za 46% zgonów Polaków.
80%
Zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia aż 80% przypadków chorób serca można uniknąć, stosując zasady profilaktyki.

Myślisz, że choroby serca Cię nie dotyczą, ponieważ jesteś osobą młodą, jesz lekkostrawne posiłki lub jesteś kobietą? Bez regularnych badań nie możesz być pewny, że Twój układ krążenia dobrze funkcjonuje. Co więcej, wbrew stereotypom i obiegowym opiniom to kobiety ponoszą większe konsekwencje zawału niż mężczyźni.

Statystyki pokazują, że pierwszą przyczyną umieralności kobiet
nie jest rak piersi, a choroby układu sercowo-naczyniowego. Rak piersi
zabija 1 na 26 kobiet,
na choroby serca umiera co trzecia.Czas obalić mit, że zawał jest groźny głównie dla mężczyzn.

Fakty i mity

Wokół chorób serca narosło wiele mitów. Postanowiliśmy je wytropić
i rozprawić się z nimi. Poznaj najważniejsze z nich!
Choroby serca i układu krążenia:

Mit
Choroby układu krążenia są mniej groźne od raka.

Nasze badanie dowiodło, że blisko połowa Polaków obawia się zachorowania na nowotwór. Być może wpływ ma na to nasilona w ostatnim czasie dyskusja na temat tych chorób i związanych z nimi zagrożeń. Mamy poczucie, że rak jest wszechobecny. A jak wygląda rzeczywistość, jeśli chodzi o najbardziej zagrażające naszemu życiu i zdrowiu choroby? Statystyki pokazują, że to choroby układu krążenia od lat są niezmiennie największym zagrożeniem dla życia i pod względem umieralności wyprzedają nowotwory. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego odpowiadają one aż za 46% zgonów Polaków. Czy nadal potrzebujesz powodu, aby zacząć regularnie badać się pod kątem chorób układu krążenia?

Mit
Na zawał umierają głównie mężczyźni.

Zapytane przez nas o choroby serca Polki w większości były zdania, że zawał to domena mężczyzn. Tylko 12% ankietowanych uznało go za przyczynę śmierci kobiet. Tymczasem wbrew stereotypowym opiniom to kobiety ponoszą większe konsekwencje zawału niż mężczyźni! Statystyki pokazują, że główną przyczyną umieralności kobiet nie jest rak piersi, a choroby serca i układu krążenia. Rak piersi zabija 1 na 26 kobiet, tymczasem z powodu chorób serca umiera co trzecia. Faktem jest, że mężczyźni częściej chorują na serce, jednak to kobiety częściej umierają z tego powodu. Dużą część winy za to ponosi stereotypowe przeświadczenie, że zawał to „męska choroba” i skupienie się w większym stopniu profilaktyce chorób serca wśród panów. Drogie Panie – dbajcie o serce!

Mit
Po zawale nie można wrócić do normalnej aktywności.

Polacy, pytani o negatywne konsekwencje chorób serca, najbardziej obawiają się długotrwałej niezdolności do pracy (56%) oraz ograniczenia sprawności i aktywności (47%). Aż 60% z nich uważa, że po zawale nie można wrócić do dawnego życia. Tymczasem powrót do pracy i różnych aktywności jest możliwy pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim potrzebne jest systemowe podejście do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. Nie wystarczy spacer raz w tygodniu i nieznaczne zmniejszenie regularności wizyt w ulubionym fast-foodzie. Potrzebny jest regularny wysiłek fizyczny, rezygnacja z niezdrowych nawyków i trwała zmiana diety. Przestrzeganie zasad może się wydawać dużym wyrzeczeniem, ale z całą pewnością pozwoli nam wrócić do codziennych aktywności. Oczywiście praca, którą chcemy podjąć, nie może bezpośrednio narażać nas na pogorszenie stanu zdrowia.

Mit
Zawał zawsze objawia się bólami w klatce piersiowej.

Nasze badanie wykazało, że co trzeci badany nie potrafi wymienić dolegliwości, które mogą świadczyć o chorobie układu krążenia. Jako główny objaw zawału większość osób podaje ostry ból w klatce piersiowej, często promieniujący do żuchwy i lewego ramienia. Tymczasem zawał w ten sposób objawia się u mężczyzn, choć oprócz tych „klasycznych” objawów u panów mogą także wystąpić duszności, skoki ciśnienia, kołatanie serca, zawroty głowy i omdlenia. Warto pamiętać o różnicach między sercem kobiety i mężczyzny. Z danych opublikowanych w 2003 roku na łamach „Circulation” wynika, że ponad połowa kobiet przechodzących zawał nie odczuwa bólu w klatce piersiowej. Prowadzi to często do zlekceważenia możliwości wystąpienia zawału, a co za tym idzie obniża skuteczność leczenia niedokrwienia mięśnia sercowego, zwiększając ryzyko śmierci. Jakie są zatem objawy „kobiecego zawału”? Przede wszystkim: duszności, skrócenie oddechu oraz nagłe, nietypowe odczucie osłabnięcia. Można także odczuwać bóle szczęki, mdłości i zawroty głowy. Panie muszą wiedzieć, jakie objawy powinny je zaniepokoić, aby w porę zareagować.

Mit
Profilaktyka chorób serca to tylko modne hasło.

To mit, na szczęście, coraz rzadziej spotykany. Według badania aż 90% Polaków uważa, że można skutecznie zapobiegać lub ograniczyć ryzyko chorób układu krążenia. Potwierdzają to eksperci Światowej Organizacji Zdrowia – według nich aż 80% przypadków chorób serca można uniknąć, stosując zasady profilaktyki. Zdaniem respondentów najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia jest odpowiedni sposób odżywiania się (59%) oraz aktywność fizyczna (51%). A czy Ty należysz do osób stosujących te zasady?

Mit
Nie da się zabezpieczyć na wypadek choroby.

Mamy świadomość tego, że choroby są kosztowne. W przypadku zachorowania na raka lub choroby serca aż 2/3 Polaków najbardziej obawia się uzależnienia od bliskich i bycia dla nich ciężarem. Mitem jest jednak przekonanie, że nie można temu zapobiec. Jednym ze sposobów jest ubezpieczenie na wypadek choroby. Ubezpieczenie to również profilaktyka. W tym wypadku finansowa, wprawdzie nie zapobiega chorobie, ale w razie potrzeby pomaga w leczeniu i spokojnym skupieniu się na walce z chorobą, odsuwając na bok problemy finansowe. Świadomość to jedno, a rzeczywistość drugie: posiadanie indywidualnego ubezpieczenie na życie z dodatkową ochroną na wypadek zachorowania lub śmierci wskutek choroby układu krążenia lub choroby nowotworowej zadeklarowało zaledwie 9-10% badanych. Z czego to wynika? Być może Polacy nie wiedzą o ich dostępności, a może powodem jest brak rozsądnego planowania przyszłości.

Fakt
Kobiety mogą przeoczyć zawał

Ostry ból w klatce piersiowej, często promieniujący do żuchwy i lewego ramienia jest przez 87% osób uważany za główny symptom zawału. Tymczasem w ten sposób zawał serca objawia się głównie u mężczyzn. Z danych opublikowanych w 2003 roku na łamach „Circulation” wynika, że ponad połowa kobiet nie odczuwa bólu w klatce piersiowej podczas zawału. Prowadzi to często do zlekceważenia objawów, co obniża szansę na skuteczne leczeniei może prowadzić nawet do śmierci. Czym zatem charakteryzuje się „kobiecy zawał”? Poza typowym ólem w klatce piersiowej mogą wystąpić duszność, skrócenie oddechu, uczucie osłabienia oraz pogorszenie tolerancji wysiłku. Pojawić się mogą również mdłości, zawroty głowy a także bóleżuchwy, bóle rąk i pleców.

Czy wiesz, że

Dziś wiemy, że zawał dotyka pań równie często jak panów, ale najczęściej
o dziesięć lat później. Mało tego, wyniki leczenia zawału u kobiet są gorsze
niż u mężczyzn! Dlaczego?

Kobiety później trafiają do lekarza.

Objawy zawału u kobiet często nie są typowe, więc łatwo
je przypisać przekwitaniu, zatruciu pokarmowemu, histerii.

Gdy zapytaliśmy Polki o to, jakich chorób się najbardziej obawiają, wskazywały głównie na zagrożenie rakiem piersi. Przeważała opinia, W większości były zdania, że zawał to domena mężczyzn, dlatego większą uwagę przykładają do profilaktyki chorób nowotworowych. Zapytane kobiety nie miały świadomości, że znacznie groźniejszy może być dla nich zawał.

prof. dr hab. Danuta Czarnecka, specjalista kardiolog, kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego, współautorka ''Raport Polki 2013. Zdrowie i jego zagrożenia'', ekspert Debaty na Temat Zdrowia Polek Vital Forum

Mimo znaczącego postępu w diagnostyce i leczeniu choroby niedokrwiennej serca, pozostaje ona nadal główną przyczyną śmiertelności nie tylko u mężczyzn , ale także u kobiet w Polsce. Przez dziesiątki lat uważało się, że na zawały umierają mężczyźni. Tymczasem z powodu chorób układu krążenia na świecie umiera więcej kobiet niż mężczyzn. W Polsce prawie 91 tys. kobiet każdego roku traci życie właśnie z tego powodu. Znajomość czynników sprzyjających rozwojowi chorób układu krążenia oraz wczesna identyfikacja osób obciążonych ryzykiem ma zasadnicze znaczenie w redukcji liczby incydentów sercowo-naczyniowych i może znacznie poprawić długość i jakość życia. Ocenę czynników ryzyka należy przeprowadzać u osób w każdym wieku, szczególnie starannie należy jednak analizować je u kobiet w okresie okołomenopauzalnym.Znajomość specyfiki chorób układu krążenia u kobietw społeczeństwie, ale także wśród lekarzy jest niewystarczająca , dlatego z zawałem trafiają one do szpitala później niż mężczyźni, a ich diagnostyka jest trudniejsza, stąd tak wysoka śmiertelność.Dlatego powinniśmy wszyscy walczyć o poprawę tej sytuacji w Polsce - zacząć od zmiany trybu życia. Potrzebna jest zdecydowanie większa aktywność fizyczna, efektywna walka z paleniem tytoniu, promocja zdrowego odżywiania się i regularna kontrola stanu zdrowia , systematycznie. To musimy bezwzględnie zmienić, jeśli chcemy zmniejszyć te statystyki. Teraz żyjemy zawałowo.

Zawał serca co to takiego?

Istotą zawału mięśnia sercowego jest znaczne zwężenie lub zamknięcie tętnicy
wieńcowej przez blaszkę miażdżycową albo narastający na niej skrzep. Krew, która
nie może swobodnie przepływać, nie dostarcza do mięśnia dostatecznej ilości tlenu,
a to prowadzi do martwicy niedotlenionego fragmentu serca.

Krew, która nie może swobodnie przepływać, nie dostarcza do mięśnia dostatecznej ilości tlenu, a to prowadzi do martwicy niedotlenionego fragmentu serca.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko zawału są wysoki poziom cholesterolu oraz nadciśnienie tętnicze, gdyż blaszki miażdżycowe łatwiej powstają tam, gdzie krew z impetem uderza o ściany naczynia. Jeśli dołożymy do tego skutki powodowane przez palenie nikotyny i cukrzycę, to zawał mamy niemal gwarantowany.

Najczęstsze objawy zawału to:

 • silny i rozrywający ból nieustępujący mimo odpoczynku lub mimo podania nitrogliceryny w centralnej części klatki piersiowej, który utrudnia oddychanie,
 • ból promieniujący do obu rąk, karku, żuchwy i pleców,
 • obfite poty – czasem może to być tzw. zimny, oblewający pot, mogą również wystąpić nudności, a nawet wymioty (to powód, dla którego zawał bywa często mylony z ostrą niestrawnością),
 • bladość skóry, ponadto usta i paznokcie (zwłaszcza rąk) u osoby, która doznała zawału serca, są często wyraźnie zasinione,
 • zawałowi serca może towarzyszyć ‘drętwienie’ żuchwy.

Objawy zawału serca u kobiet:

ból krtani lub okolic,

ból barku,

ból w nadbrzuszu często
połączony z odbijaniem
nudnościami lub wymiotami,
ogólne zmęczenie, nierówne
bicie serca, zimne poty na czole
lub górnej wardze,

duszność bez bólu
w klatce piersiowej,

Większość objawów
występuje zwykle nad ranem.

Objawy zawału serca u mężczyzny to tzw. triada objawów:

ból za mostkiem,

dusznośc oraz ból
i drętwienie lewej ręki,

Mężczyźni zwykle opisują ból jako piekący,
rozpierający, ściskający, nasila się on
w czasie i nie ustępuje po podaniu nitrogliceryny.

Zawał w samotności - jak sobie pomóc?

To wbrew pozorom częsty przypadek zagrożenia życia. Jeśli jednak wiemy, jak postąpić w przypadku bardzo silnego bólu w klatce piersiowej, sami możemy sobie pomóc.

Ważne! Jeśli Twoje serce bije niemiarowo, odczuwasz ból w klatce piersiowej i czujesz nadchodzące omdlenie, natychmiast zadzwoń po pomoc!

 • Zanim nadejdzie fachowa pomoc, rozluźnij ubranie, usiądź wygodnie lub ułóż się w pozycji półleżącej .
 • Jeżeli to możliwe, połknij dwie tabletki leku zawierającego kwas acetylosalicylowy, który utrudnia płytkom krwi zlepianie się, a więc powstawanie kolejnych zakrzepów.
 • Możesz też zażyć nitroglicerynę, jeśli skurczowe ciśnienie tętnicze jest wyższe niż 90 mm Hg. Jeśli ból nie ustępuje po ok. 5 min, dawkę można powtórzyć.
Widzisz objawy zawału serca? Reaguj!
 • W Polsce na zawał serca zapada rocznie ok. 100 tys. osób. U około 50% osób jest to pierwszy objaw choroby wieńcowej.
 • Według danych Polskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych średni czas od wystąpienia objawów zawału serca do wezwania pogotowia ratunkowego to około 120 min!
 • Największą śmiertelność wśród osób z zawałem notuje się przed dotarciem ich do szpitala.
Co możesz zrobić, gdy ktoś obok Ciebie ma objawy zawału?
 • Wezwij pogotowie ratunkowe, zaznaczając, że podejrzewasz zawał serca.
 • Jeżeli chory jest przytomny, pomóż mu wygodnie usiąść lub usadowić się w pozycji półleżącej. Pod plecy włóż mu coś miękkiego, poluzuj mu ubranie (zdejmij krawat, rozepnij pasek w spodniach czy biustonosz), przykryj poszkodowanego, aby nie odczuwał zimna.
 • Nie podawaj niczego do picia ani jedzenia.
 • Gdy chory jest nieprzytomny, jedynym ratunkiem dla niego może być rozpoczęcie resuscytacji. Pamiętaj, żeby tej czynności nie przerywać aż do przyjazdu karetki.

Resuscytacja
Opracowane na podstawie wytycznych Polskiej Rady Resuscytacji.

Masaż serca jest elementem resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).
Ma na celu pobudzenie serce poprzez jego uciskanie do ponownego
rozpoczęcia pompowania krwi.

Osoby udzielające pomocy niezależnie od stopnia przeszkolenia powinny uciskać klatkę piersiową na głębokość ok. 5 cm z częstością ok. 100 uciśnięć na sekundę. Należy również pamiętać by klatka piersiowa powróciła do pierwotnego stanu i minimalizować przerwy między uciśnięciami. Osoby przeszkolone powinny dodatkowo wykonywać wdechy w sekwencji: 30 uciśnięć – 2 wdechy.

Upewnij się, że poszkodowany i Ty jesteście bezpieczni Sprawdź czy poszkodowany jest przytomny. Delikatnie potrząśnij go za ramiona i głośno zapytaj „Co się stało”, „Czy wszystko w porządku”.

Jeśli osoba reaguje pozostaw poszkodowanego w pozycji, w której go zastałeś oraz wezwij pomoc. Jeśli osoba nie reaguje zawołaj o pomoc, ułóż poszkodowanego na plecach

Udrożnij jego drogi oddechowe – odegnij delikatnie głowę osoby poszkodowanej do tyłu oraz rozszerz usta

Nachyl się nad głową osoby, której udzielasz pomocy. Ustaw ucho przy ustach poszkodowanego – nasłuchuj oddechu oraz obserwuj czy klatka piersiowa unosi się do góry. Nie przeznaczaj na tę czynność więcej niż 10 sekund.

Jeśli oddech jest prawidłowy – ułóż osobę w pozycji bezpiecznej i wezwij pomoc – 112. Jeśli oddech jest nieprawidłowy lub nieobecny przystąp do masażu serca.

Wezwij pomoc – zadzwoń na 112. Podaj okoliczności wypadku, miejsce oraz wiek poszkodowanego. Poinformuj, że rozpoczynasz masaż serca.

Uklęknij obok poszkodowanego. Na środku jego klatki piersiowej (na dolnej połowie mostka) ułóż nadgarstek. Drugą dłoń ułóż na grzbiecie leżącej oraz spleć palce. Utrzymuj ramiona wyprostowane. Ustaw raniona prostopadle do klatki piersiowej osoby, której udzielasz pomocy. Nie zginaj ramion.

Uciskaj na mostek nie głębiej jak 5 cm. Po każdym uciśnięciu znieś ucisk na klatkę piersiową ale nie odrywaj dłoni. Utrzymuj tempo 100 uciśnięć na minutę. Jeżeli masz wokół siebie, kto może pomóc – zamieńcie się ponieważ masaż serca jest wyczerpujący.

Kontynuuj masaż serca do momentu przybycia ratowników lub gdy opadniesz z sił.

Pamiętaj! Masaż serca u dzieci wygląda prawie identycznie.
Nie bój się udzielić pomocy dziecku. U niemowląt masaż serca
wykonuje się dwoma palcami.

Czy wiesz że

W przypadku zawału operacyjnie wykonuje się angioplastykę wieńcową.
To zabieg nakłucia tętnicy (najczęściej udowej lub promieniowej).

Po uzyskaniu dostępu naczyniowego, wprowadza się metalowy prowadnik za przewężenie w określonej tętnicy, a następnie w okolicy zmiany umieszcza się odpowiednie stenty. Każdy stent jest umocowany na baloniku, za pomocą którego po rozprężeniu zostaje wszczepiony w miejsce zwężonej tętnicy. Dzięki takiemu zabiegowi tętnica odpowiedzialna za zawał może zostać otwarta, co pozwala na przywrócenie przepływu krwi w uprzednio niedokrwionym obszarze mięśnia sercowego. Współcześnie dostępne są stenty, które same rozpuszczają się w ciele, udrażniając tętnice na lata!

Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich pod względem
wykorzystania pierwotnej
angioplastyki w leczeniu ostrego zawału.
Inne choroby układu krążenia:
Nadciśnienie tętnicze

Według statystyk medycznych na nadciśnienie tętnicze choruje w naszym kraju ponad 9 mln osób. Optymalne ciśnienie krwi to 120/80 mm Hg, nadciśnienie występuje w przypadku wartości równej lub wyższej 140/90.

Jest to przewlekła choroba układu krążenia charakteryzująca się stale podwyższonym ciśnieniem krwi. Rozwija się powoli i skutecznie niszczy poszczególne narządy, zwiększając ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, niewydolności krążeniowo-oddechowej, zaburzeń pracy nerek czy nieodwracalnych zmian w siatkówce oka na dnie oka.

Powoduje również powiększenie się serca, rozrost jego ścian, co prowadzi ostatecznie do mniejszej sprawności w pompowaniu krwi, a nawet do pęknięcia ścian serca. Wśród przyczyn nadciśnienia wymienia się otyłość, cukrzycę, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, stres, brak aktywności fizycznej, niewłaściwą dietę i związany z nią podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów. Ważną rolę odgrywają obciążenia rodzinne i środowiskowe.

Miażdżyca

Gdy w tętnicach odkładają się cząsteczki tłuszczu oraz wapń, a we krwi dodatkowo krąży zbyt wiele cholesterolu LDL, w naczyniach krwionośnych odkładają się tzw. złogi cholesterolowe, czyli blaszki miażdżycowe. Prowadzi to do ciągłego zwężania i utraty właściwości sprężystych tętnic. W zależności od tego, jaka tętnica ulegnie krytycznemu zwężeniu, może rozwinąć się zawał serca lub udar mózgu.

Choroba wieńcowa

Inaczej choroba niedokrwienna serca, charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem i zaopatrzeniem serca w tlen. Spowodowana jest zwężeniem tętnic wieńcowych odżywiających mięsień sercowy. Istotą tej choroby jest stała lub okresowa nierównowaga pomiędzy zapotrzebowaniem mięśnia sercowego na tlen i energię oraz możliwościami ich dostarczenia. Do niedotlenienia mięśnia sercowego najczęściej dochodzi podczas wysiłku fizycznego, kiedy to szybciej i silniej kurczące się serce nie dostaje ze zwężonych tętnic odpowiedniej porcji krwi niosącej tlen. W takich sytuacjach w klatce piersiowej (okolice mostka) pojawia się ból, który chorzy opisują jako dławiący lub uciskający. Często promieniuje on do ramienia, ręki lub szyi oraz szczęki. Zwykle trwa około 5 minut i mija po podaniu odpowiednich leków lub wypoczynku.

Żylaki

Żylaki, czyli nieprawidłowe poszerzenia żył, powstają wówczas, gdy krew w żyłach zamiast płynąć w kierunku dosercowym, cofa się, wskutek nieprawidłowego działania lub uszkodzenia zastawek żylnych. Wzrasta ciśnienie krwi, która z coraz większą siłą naciska na ściany żył w nogach.

Żyły rozszerzają się nie wracają do swego pierwotnego kształtu. Z czasem skóra nad nimi staje się coraz cieńsza, napięta i błyszcząca. Nabrzmiały, wypełniony niedotlenioną krwią żylak widoczny jest pod skórą jako niebieskawa, czasem upstrzona zgrubieniami, kręta linia.

Skłonność do powstania żylaków jest genetyczna, ale do innych czynników ryzyka należy pochodzenie etniczne (osoby ciemnoskóre chorują rzadziej), płeć (kobiety chorują pięć razy częściej), przebyte ciąże, zaburzenia hormonalne, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, nadwaga, otyłość, mało aktywny tryb życia (brak ruchu, długie siedzenie, zwłaszcza z nogą założoną na nogę) i inne.

Chcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania?
Oto sześć zasad zdrowego serca i układu krążenia:

sketch of ahamburger
Wystrzegaj
się otyłości.
light bulb

Pamiętaj, serce
masz jedno!
Dbaj o nie
właściwe.

sketch of a stethoscope
Badaj
się regularnie,
mierz ciśnienie
tętnicze i poziom
cholesterolu.
sketch of a jump rope
Zadbaj o codzienną
aktywność fizyczną.
sketch of a dinner
Unikaj diety bogatej
w tłuszcze nasycone.
Spożywaj co najmniej pięć porcji warzyw i owoców dziennie.
sketch of a drink
Ograniczaj spożycie
alkoholu, rzuć palenie
papierosów.

Eliminowanie czynników ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia również poprzez zaprzestanie
palenia, właściwą dietę oraz aktywność fizyczną pozwoli żyć dłużej i cieszyć się dobrym zdrowiem.
Obniżenie ciśnienia redukuje nie tylko ryzyko wystąpienia zawała, ale także ryzyko udaru mózgu.

Z badań naukowych wynika, że obniżenie poziomu
cholesterolu o 1%
zmniejsza ryzyko zachorowania na zawał o 2-3%,
a zatem obniżenie poziomu cholesterolu o 20%
zmniejsza ryzyko zawału o 40-50%!

Kobiety o chorobach serca

Zdecydowanie bardziej obawiają się raka, a choroby serca uważają raczej
za przypadłość typową dla mężczyzn. Wierzą w profilaktykę
i zdrowy styl życia. Po prostu chcą być zdrowe.

Od wielu lat zmienia się model rodziny,
a wraz z nim ewoluują tradycyjne role
w społeczeństwie. Polki robią karierę, godząc
ze sobą różne sfery życia. Często żyją w biegu,
dążąc do realizacji wielu różnych celów. Mimo
to starają się pamiętać o tym, co najważniejsze,
a więc również o zdrowiu.
1/3 kobiet

umiera na choroby
układu krążenia!

Mają świadomość chorób, ale badają się
głownie
pod kątem raka. A co z sercem?

Czy wiesz że

Kobiety chorują na serce trochę inaczej niż mężczyźni i mogą mieć różne objawy?
Przez wiele lat wyniki badań i obserwacji w zakresie chorób serca odnoszono
do obydwu płci. Tymczasem okazało się, że istnieją odrębności w zakresie
epidemiologii chorób, ich rozpoznawania i przebiegu.
Źródło: http://www.kardiotel.pl/artykuly/13-kardiologia/11-serce-kobiety-nowy-dzial-kardiologii

 1. Badanie EKG u kobiet charakteryzuje się pewnymi różnicami w porównaniu do EKG mężczyzn, dlatego wymagana jest odrębna interpretacja.
 2. W związku ze zwiększeniem stężenia we krwi progesteronu przed menstruacją, u pań mogą występować częstsze arytmie nadkomorowe.
 3. Arytmia migotania przedsionków dwukrotnie częściej występuje u panów. Jednak u kobiet jej przebieg jest bardziej uciążliwy i często obarczony powikłaniami. Napady migotania przedsionków przebiegają u nich z wyższą częstością akcji serca i obniżają jakość życia.
 4. Typowo „kobieca” arytmia to tzw. zespół ortostatycznej tachykardii. Występuje on u młodych pań, charakteryzuje się stałym przyspieszeniem akcji serca – zamiast ok. 70/min. przyspiesza do ponad 130/min. Objawy tego zespołu to osłabienie, bóle głowy, nudności, a nawet omdlenia.
Kobiety częściej zgadzają się ze stwierdzeniem, że można
zapobiegać lub ograniczyć
ryzyko chorób układu krążenia
i nowotworów.
Ich zdaniem najlepszymi sposobami na to są
właściwa dieta połączona
z aktywnością fizyczną.

Mężczyźni o chorobach serca

Zdaniem Polaków mężczyźni najczęściej umierają na zawał serca (53%) oraz raka (47%). Bardziej jednak obawiają się raka (41% w porównaniu do chorób serca – 16%). Wśród negatywnych konsekwencji poważnych chorób wymieniają przede wszystkim bycie zależnym od innych (60%), długotrwałą niezdolność do pracy (52%) oraz ograniczenie sprawności i aktywności (52%).

53%

Zawał serca

Zdaniem Polaków mężczyźni najczęściej umierają na zawał serca (53%) oraz raka (32%). Bardziej jednak obawiają się raka (41% vs choroby serca – 16%). Wśród negatywnych konsekwencji poważnych chorób wymieniają przede wszystkim bycie zależnym od innych (60%), długotrwałą niezdolność do pracy (52%) oraz ograniczenie sprawności i aktywności (52%).
Aż 88% mężczyzn jest zdania, że można skutecznie
zapobiegać chorobom układu krążenia. 79% panów wierzy,
że można zapobiec także chorobom nowotworowym.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko
chorób układu krążenia?

Siedzący
tryb życia
Niewłaściwy sposób
odżywiania się
Wszelkie
używki
respondent: Anna 36

„Skupiam się na badaniach i względnie zdrowym jedzeniu. Czasem udzielam
sobie dyspensy. To byłoby piekielne życie, jakbym codziennie jadła kiełki.”

Masz wyłączoną obsługę języka JavaScript lub Twoja przeglądarka nie obsługuje tego języka. Jeżeli masz wyłączoną obsługę JavaScript, musisz ją włączyć aby poprawnie wyświetlać tę stronę i móc korzystać z wszystkich jej funkcjonalności.