Dbamy o zdrowie na 54% 

Od 2020 roku serwis Medonet realizuje projekt o wdzięcznym tytule Narodowy Test Zdrowia Polaków. Jego ukoronowaniem jest raport opisujący nasze społeczeństwo pod kątem zdrowotnym – obejmuje takie zagadnienia jak styl życia, korzystanie z opieki medycznej, choroby na jakie zapadamy, ale także profilaktyka naszego zdrowia.
W tym roku badanie zostało wykonane po raz drugi i wzięło w nim udział ponad 340 tys. osób - każdy z respondentów wypełnił ankietę weryfikującą, w jaki sposób w codziennym życiu dba o zdrowie. 

Jesteśmy zdrowi na 54% 

Jednym ze wskaźników, jakie opracowali twórcy raportu jest Indeks Zdrowia Polaków. Wskazuje on w sposób liczbowy jak dbamy o zdrowie, prowadzimy aktywny tryb życia, odżywiamy się, podejmujemy działania profilaktyczne, w tym regularne wizyty kontrolne. Wskaźnik opisany jest wartościami od  0% do 100%, gdzie 0% oznacza całkowite nieprzestrzeganie zaleceń zdrowego trybu życia, a 100% - ich pełne przestrzeganie. W tym roku wartość indeksu zdrowia wynosiła 54,7% i była o 7,2 p.p. niższa niż w poprzednim roku. 
 

Wykształcone kobiety z dużych miast dbają o zdrowie najbardziej 

We wszystkich miastach średni indeks zdrowia jest niższy niż w poprzednim roku. Zauważalny jest natomiast wzrost troski o profilaktykę wraz ze wzrostem wielkości miasta w jakim mieszkamy – najlepiej sytuacja wygląda w miastach mających powyżej 500 tys. mieszkańców. Równolegle kobiety są bardziej zdeterminowane do dbania o zdrowie od mężczyzn (indeks 56,6% wobec 52,5%). Nie wydaje się to zaskakujące, kobiety żyją bowiem w Polsce średnio o prawie 8 lat dłużej niż mężczyźni. 
Różnice w stosowaniu się do zaleceń profilaktycznych rosną także wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia.  

 

Jemy zdrowiej niż przed rokiem 

W porównaniu z rokiem 2020 jemy zdrowiej, a przynajmniej tak deklarujemy – staramy się ograniczać węglowodany, unikamy mięsa, częściej wybieramy posiłki zbilansowane. Około 16% z nas deklaruje, że w ogóle nie je fast food`ów (w roku 2020 tak deklarowało 14%), a 34% codziennie je warzywa (30% w 2020). 

Rzadziej sięgamy po alkohol, mniej palimy 

Prawie co piąty Polak (19%) zadeklarował, że całkowicie stroni od alkoholu (to o 8 p.p. więcej niż w 2020). Co ciekawe – częściej po alkohol sięgają osoby z wyższym wykształceniem (86% przyznaje się do jego spożywania) niż podstawowym (74%). Prawie co czwarty Polak (23%) pije kilka razy w tygodniu (choć jest to o 2 p.p. mniej niż w 2020). 
W odniesieniu do wyrobów tytoniowy mamy 27% czynnych palaczy (w 2020 było to o 5 p.p. więcej), jednakże niemal tyle samo planuje rzucić palenie w przyszłości (26% kobiet i 25% mężczyzn).

 

Zdrowie fizyczne nam się poprawiło, zdrowie psychiczne przeciwnie 

56% kobiet i 62% mężczyzn ocenia swój stan zdrowia fizycznego jako dobry lub bardzo dobry (w 2020 było to 52% i 61%). Najlepiej oceniają je ludzie w wieku 35 – 44 lata - aż 61% tej grupy wiekowej deklaruje tu swoje zadowolenie.
Przeciwny trend ma miejsce w odniesieniu do zdrowia psychicznego – zarówno kobiety jak i mężczyźni stwierdzili w ankiecie, że mają się gorzej. Co ciekawe – najbardziej ze swojego zdrowia psychicznego zadowoleni są seniorzy – osoby powyżej 65 roku życia. 
Być może praca w domu i zaoszczędzony czas na dojazdy, wykorzystaliśmy na przebieżkę po parku (26 % z nas uprawia sport przez dwie lub więcej godzin tygodniowo). Jednocześnie izolacja społeczna negatywnie wpłynęła na nasz psychiczny dobrostan (22% deklaruje że nie potrafi radzić sobie ze stresem). Do zdiagnozowanej depresji przyznaje się co 10 Polak. 
Kiedy zestawimy wyniki Narodowego Testu Zdrowia Polaków z poziomem wypłat świadczeń ochronnych ubezpieczeń na życie w I półroczu 2021 (4 mld złotych, wobec 2,9 mld w analogicznym okresie rok wcześniej, według danych PIU) możemy mieć nie lada wyzwania. Jak to jest, że oceniamy nasze zdrowie fizyczne lepiej, ale wypłat z ubezpieczeń na życie jest więcej? Tutaj z odpowiedzią przychodzi pozytywny trend jaki widzimy w odniesieniu do zainteresowania produktami życiowymi – wzrost poziomu wypłat świadczeń jest pochodną wzrostu ubezpieczonych, a dalej składki. Składka z samych ubezpieczeń ochronnych na życie wzrosła bowiem w I poł 2021 o 13,7 proc. r/r, do 4,4 mld zł.

 

Katarzyna Ciechońska

Dyrektor ds. sprzedaży i współpracy z partnerami strategicznymi Nationale-Nederlanden.