5 genialnych trików, które ułatwią pakowanie

Kochasz podróże, ale nienawidzisz się pakować? Mamy dla Ciebie porady, dzięki którym spakujesz się szybko i zabierzesz tylko to, czego naprawdę potrzebujesz.

Kochasz podróże, ale nienawidzisz się pakować? Mamy dla Ciebie porady, dzięki którym spakujesz się szybko i zabierzesz tylko to, czego naprawdę potrzebujesz.
 

1) Zrób listę
 

Jeszcze jeden T-shirt, jeszcze jedna sukienka i dodatkowa para butów na wszelki wypadek - jeśli pakujesz się bez żadnego planu, jest więcej niż prawdopodobne, że wypełnisz walizkę wieloma rzeczami, z których ani razu nie skorzystasz, albo ubraniami, które nie będą Ci do niczego pasować.

Przygotowanie wcześniej listy rzeczy do zabrania zdecydowanie ułatwia pakowanie. Szczególnie, jeśli zaczniesz pisać ją kilka dni wcześniej, na bieżąco dodając wszystko, czego potrzebujesz. Spisuj na listę wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Jeszcze wyższym poziomem wtajemniczenia jest stworzenie listy zestawów ubraniowych na każdy dzień podróży. Większość ubrań można podczas podróży wykorzystać więcej niż raz o ile spakujemy do walizki pasujące do siebie elementy garderoby.

Kiedy przygotujesz już listę wszystkich rzeczy, które chcesz zabrać ze sobą, wyjmij je wszystkie z szafy i rozłóż w jednym miejscu. Sporo tego, prawda? Zanim zaczniesz upychać je w walizce, zerknij na nie jeszcze raz i zastanów się, bo może jednak nie wszystko jest niezbędne. To właściwy moment, żeby sprawdzić swoją listę i wykreślić z niej co nieco.
 

2) Roluj
 

Powstają o tym poradniki na Youtube, piszą blogerki modowe, mówią też doświadczeni podróżnicy – koniec ze składaniem ubrań w równą kostkę! Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ich zwijanie w rulon. Zrolować można wszystko – od koszulki, po spodnie, przez kurtki i piżamę. Jak to zrobić? Większość rzeczy najlepiej najpierw złożyć na pół, wzdłuż długości, a potem zwijać od góry do dołu – t-shirty od kołnierzyka w dół, spodnie od paska w dół, itp. Ubrania zwinięte w rulon zajmują mniej miejsca i – co więcej – mniej się gniotą (potwierdzone info!).
 

3) Wypełniaj każdy centymetr wolnego miejsca
 

Zrolowane ubrania układaj ciasno, jedno przy drugim. W niewielkie, niewypełnione przestrzenie, które zostaną pomiędzy nimi, możesz włożyć pojedyncze sztuki bielizny, pareo czy cienką apaszkę. Skarpetki lub inne mniejsze przedmioty warto schować do butów. Z kolei klapki (każdy osobno) możesz wcisnąć między ściankę walizki i już spakowane ubrania. Jeśli zabierasz ze sobą etui na okulary (a okulary masz podczas lotu na sobie), do pustego etui możesz schować np. kable USB i ładowarkę od telefonu.

Czasem warto rozdzielić rzeczy, które zazwyczaj trzymasz razem i spakować je w skrajnych miejscach walizki. Przykładowo buty – zamiast kłaść obok siebie, „na zakładkę” – możesz rozparować i ułożyć w zagłębieniach wzdłuż szyn, usztywniających spód walizki.
 

4) Bądź minimalistą
 

Nawet jeśli nie podróżujesz z bagażem podręcznym, spróbuj trzymać się obowiązującego w nim limitu dotyczącego przewożenia płynów. Nie ma potrzeby, by na kilkudniowy wyjazd zabierać ze sobą pełnowymiarowe opakowanie szamponu czy płynu do kąpieli. Butelki o pojemności 100 ml powinny wystarczyć. Warto też zastanowić się nad zupełną rezygnacją z części kosmetyków. W większości hoteli i pensjonatów znajdziesz w łazience małe buteleczki z szamponem, mydło, a nawet pastę do zębów czy szczoteczkę. Część rzeczy jest na tyle tania, że wygodniejszym rozwiązaniem mogą być też po prostu zakupy na miejscu. Tym, co jednak zawsze warto zabrać ze sobą, są kosmetyki z filtrem. W wielu krajach, szczególnie w najpopularniejszych kurortach, są one po prostu dość drogie.
 

5) Korzystaj z tego, co masz pod ręką
 

Nie potrzeba super profesjonalnego sprzętu i drogich gadżetów, by ułatwić sobie pakowanie. Wystarczą drobiazgi, które i tak masz w domu lub w biurze. Za pomocą klipsa biurowego, którym zazwyczaj spinasz dokumenty, możesz zabezpieczyć ostrze maszynki do golenia albo spiąć plączące się zawsze kable i słuchawki. W czepek kąpielowy możesz spakować np. osobno buty, dzięki czemu podeszwy nie pobrudzą ubrań. Butelki z kosmetykami mogą okazać się nieszczelne. Jeśli chcesz uniknąć pobrudzenia zawartości walizki np. szamponem, włóż pod nakrętkę kawałek folii lub torebki plastikowej, owijając nim gwint. Zabierz ze sobą też kilka torebek strunowych, które mogą przydać się do spakowania brudnych rzeczy czy dodatkowego zabezpieczenia płynów.

Liliana Lewandowska 11.12.2018