Jak sprawdzić stan środków OFE
Zaloguj się do Moje NN. Nie masz dostępu lub nie pamiętasz hasła? Dostęp otrzymasz aktywując konto.
OFE to część systemu emerytalnego. Fundusz gromadzi i inwestuje składki emerytalne osób, które podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu.
Dowiedz się więcejZaloguj się do Moje NN. Nie masz dostępu lub nie pamiętasz hasła? Dostęp otrzymasz aktywując konto.
W OFE mogą oszczędzać osoby, które pracują a ich wynagrodzenie jest objęte składkami emerytalnymi.
W 1999-2013 r. pracujący przystępowali do funduszu obowiązkowo.
Od 2014 r. osoby, które zaczynają pierwszą pracę zapisują się do OFE dobrowolnie. Mogą to zrobić w ciągu czterech miesięcy od rozpoczęcia pracy lub w czasie okienek transferowych.
Środki w OFE są inwestowane – ich wartość zależy od rynkowej ceny papierów wartościowych, w które fundusz ulokował kapitał.
Środki w ZUS są waloryzowane – oznacza to, że ich wartość zależy od wartości określonych ustawowo wskaźników (m.in. wzrostu PKB).
W OFE całość oszczędności jest dziedziczona, a w ZUS tylko część.
Obecnie do OFE co miesiąc trafia część składki emerytalnej (2,92% wynagrodzenia brutto)1.
1 Do OFE obecnie trafiają składki osób, które podczas reformy w 2014 r. oraz tzw. okienek transferowych zdecydowały, że będą odprowadzać środki do funduszu, a także osób, które od 2014 r. zapisały się dobrowolnie do funduszu.
OFE inwestuje składki emerytalne swoich członków, żeby wartość ich emerytur mogła być wyższa.
1 Do OFE mogą zapisać się osoby, z których wynagrodzenia odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od formy zatrudnienia.
2 Składki przeliczamy na jednostki funduszu. Cena jednostki wynika z aktualnej wartości akcji i obligacji, w które inwestuje OFE.
Konto w ZUS
Konto w ZUS Na Twoim koncie ZUS zapisuje składki emerytalne w wysokości 12,22% Twojego wynagrodzenia brutto. |
Subkonto w ZUS
Subkonto w ZUS Na Twoim subkoncie ZUS zapisuje składki emerytalne w wysokości:
|
OFE | |
---|---|---|---|
Waloryzacja środków wartość środków zależy od wysokości określonych ustawowo wskaźników (m.in. wzrostu PKB). | |||
Inwestowanie oszczędności wartość środków zależy od rynkowej ceny papierów wartościowych, w które fundusz ulokował kapitał | |||
Dziedziczenie środków |
Jeśli nie wiesz czy oszczędzasz w OFE, sprawdź który z wariantów opisuje Twoją sytuację. Wskazujemy w nich czy gromadzisz środki w funduszu, czy nie.
Praca, z której wynagrodzenie jest objęte składkami emerytalnymi.
Jesteś członkiem OFE1.
1Do OFE obowiązkowo przystępowali pracujący, których wynagrodzenie było objęte składkami emerytalnymi oraz urodzili się w 1969 r. i później. Dobrowolnie do funduszu przystępowali urodzeni w między 1 stycznia 1949 r. a 1 grudnia 1968 r.
Członkostwo w OFE po roku 2014 jest dobrowolne.
1Jeśli dobrowolnie zapisujesz się do OFE, możesz zrezygnować dalszego oszczędzania w OFE w ramach okienek transferowych (taką decyzję możesz podjąć co 4 lata). Dotychczas zgromadzone środki w OFE będą dalej pracować w funduszu. Kolejne Twoje składki emerytalne będą trafiały już tylko do ZUS w podziale na konto i subkonto.
Co cztery lata w czasie okienek transferowych, możesz zapisać się do OFE. Ostatnie okienko trwało od 1 kwietnia 2024 r. i do 31 lipca 2024 r. Sprawdź jak zapisać się do OFE w czasie okienka.
Sprawdź jak zapisać się do OFE w czasie okienka.Co cztery lata, możesz zdecydować czy Twoje kolejne składki emerytalne będą trafiały tylko do ZUS czy również do OFE. Możesz to zrobić w ramach tzw. okienek transferowych. Pierwsze miało miejsce w 2016 r., a kolejne są co cztery lata od tej daty. Ostatnie okienko trwało od 1 kwietnia 2024 r. i do 31 lipca 2024 r. >
1 Możesz podjąć decyzję dotyczącą składki w wysokości 2,92%. Pozostała część Twoich składek emerytalnych w wysokości 16,6% wynagrodzenia brutto będzie wciąż trafiać do ZUS. Składka 12,22% trafi na konto, a 4,38% na subkonto.
Decyzji o składkach emerytalnych nie mogą zmienić osoby, które osiągną wiek emerytalny za mniej niż 10 lat. Te osoby są objęte tzw. suwakiem. Oznacza to, że ich środki z OFE są stopniowo przekazywane do ZUS. Zostaną one wypłacone w formie emerytury.
1Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Decyzji o składkach emerytalnych nie mogą zmienić osoby, które osiągną wiek emerytalny za mniej niż 10 lat. Te osoby są objęte tzw. suwakiem. Oznacza to, że ich środki z OFE są stopniowo przekazywane do ZUS. Zostaną one wypłacone w formie emerytury.
1Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez zakład ubezpieczeń społecznych
Suwak uruchomi się, gdy do wieku emerytalnego zostanie Ci 10 lat. To mechanizm, który co miesiąc przekazuje część Twoich środków z OFE na subkonto ZUS, żeby wypłacić Ci z nich emeryturę.
Suwak uruchamia się automatycznie – nic nie musisz robić.
Do funduszu nie będą trafiały już kolejne składki emerytalne. Od tego momentu całość składek z Twojego wynagrodzenia będzie trafiała do ZUS. Środki w wysokości 12,22% zasilą Twoje konto, a 7,3% subkonto.
Do czasu, gdy osiągniesz wiek emerytalny, wszystkie Twoje oszczędności przekażemy z OFE do ZUS.
Pieniądze, które pozostają w OFE, wciąż inwestujemy.
Pieniądze, które gromadzisz na swoim OFE są dziedziczone.
Możesz wskazać, kto otrzyma te środki w przypadku Twojej śmierci. Jeśli tego nie zrobisz, trafią one do Twoich spadkobierców.
Małżonek otrzyma połowę środków, które trafiły do Twojego OFE w trakcie trwania małżeńskiej wspólności majątkowej. Stanie się tak nawet, jeśli nie jest wskazany jako uposażony.
Oprócz środków w OFE dziedziczone są środki na subkoncie w ZUS.
Składki emerytalne, które trafiają do OFE są inwestowane, by ich wartość mogła stopniowo rosnąć. Przepisy prawa1 ściśle określają w jakie instrumenty finansowe fundusz może lokować środki.
Obecnie OFE inwestują niemal wyłącznie w akcje, głównie polskich spółek.
Notowania Nationale-Nederlanden OFE możesz sprawdzić tutaj
Niewielką domieszką są akcje zagranicznych spółek oraz papiery dłużne przedsiębiorstw.
Od czasu reformy z 2014 r. OFE nie mogą angażować się w polskie obligacje skarbowe, gwarantowane przez Skarb Państwa oraz emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
1 Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 2014 r. w sprawie określenia maksymalnej części aktywów otwartego funduszu emerytalnego, jaka może zostać ulokowana w poszczególnych kategoriach lokat
Wyniki funduszu Nationale-Nederlanden OFE zależą od sytuacji na rynkach finansowych, naszych decyzji inwestycyjnych oraz wymogów i ograniczeń prawnych. Musisz liczyć się z ryzykiem, że wartość Twoich oszczędności może się zmienić. To znaczy, że możesz stracić część lub całość zainwestowanych środków. Nie gwarantujemy, że nasz fundusz osiągnie swój cel inwestycyjny oraz powtórzy wyniki, które wypracował w przeszłości.
Dane podajemy według stanu na 31 grudnia 2023 r.
Wyniki funduszu Nationale-Nederlanden OFE zależą od sytuacji na rynkach finansowych, naszych decyzji inwestycyjnych oraz wymogów i ograniczeń prawnych. Musisz liczyć się z ryzykiem, że wartość Twoich oszczędności może się zmienić. To znaczy, że możesz stracić część lub całość zainwestowanych środków. Nie gwarantujemy, że nasz fundusz osiągnie swój cel inwestycyjny oraz powtórzy wyniki, które wypracował w przeszłości.
Możesz porównać wynik Nationale-Nederlanden OFE z wynikami innych OFE. Komisja Nadzoru Finansowego zgodnie z przepisami Ustawy¹ co pół roku publikuje:
stopy zwrotu wszystkich OFE, które działają w Polsce,
średnią ważoną stopę zwrotu wszystkich OFE2.
Wyniki obejmują okres 36 miesięcy.
Obie stopy zwrotu podawane są na koniec marca i września.
Stopa zwrotu Nationale-Nederlanden OFE dotyczy okresu od 31.03.2021 do 29.03.2024. Wycena jednostki Nationale-Nederlanden OFE wyniosła:
w dniu 31 marca 2021 r.: 46,63 zł,
w dniu 29 marca 2024 r.: 69,26 zł.
¹ Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
² KNF oblicza średnią ważoną stopę zwrotu uwzględniając wyniki wszystkich OFE i ważąc je średnią wielkością aktywów każdego funduszu z początku i końca analizowanego okresu, czyli 36 miesięcy.
Opłaty OFE regulują przepisy prawa1 i statutu OFE. Wysokość opłat, które pobiera Nationale-Nederlanden OFE, prezentujemy w tabeli.
Składka | Opłata | Definicja |
---|---|---|
Opłata od składki | 1,75% | To opłata za prowadzenie i obsługę Twojego rachunku OFE. Pobieramy ją od każdej składki, która trafia do naszego OFE. |
Opłata za zarządzanie oszczędnościami | Ta opłata wynosi zwykle ok. 0,45% w skali roku | To nasze wynagrodzenie. Pobieramy je za to, że inwestujemy oszczędności, które są zgromadzone w naszym OFE. Opłatę naliczamy od całości środków w OFE i pobieramy ją z aktywów OFE. |
Koszty rachunku premiowego | do 0,06% w skali roku | Tę opłatę możemy pobrać, jeśli w danym roku osiągniemy wyniki wyższe od inflacji oraz lepsze od pozostałych OFE. Opłatę naliczamy od całości środków w OFE i pobieramy ją z aktywów OFE. |
Koszty działalności inwestycyjnej oraz usług banku depozytariusza. | Te opłaty wynoszą zwykle do 0,05% w skali roku. | To prowizje, które płacimy, gdy inwestujemy oszczędności zgromadzone w naszym OFE w instrumenty finansowe. Koszty banku depozytariusza to opłaty, które pobiera bank za to, że przechowuje środki naszego OFE. Opłatę naliczamy od całości środków w OFE i pobieramy ją z aktywów OFE. |
1Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych
Szczegółowe informacje na temat opłat, które pobieramy, możesz znaleźć w:
jeśli jesteś członkiem Nationale-Nederlanden OFE, w Podsumowaniu rocznym Twojego OFE.
Do OFE możesz zapisać się, gdy rozpoczniesz pierwszą pracę lub w czasie okienka transferowego.
Prospekt Informacyjny Nationale-Nederlanden OFE. Znajdziesz w nim m.in. informacje i ryzyka związane z członkostwem w tym funduszu,
1 Do OFE mogą zapisać się osoby, z których wynagrodzenia odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od formy zatrudnienia.
W każdej chwili możesz zmienić instytucję, w której masz OFE. Żeby przenieść się do Nationale-Nederlanden OFE, podpisz z nami umowę.
Środki są przenoszone między OFE cztery razy do roku. Dzieje się to ostatniego dnia roboczego w lutym, maju, sierpniu i listopadzie. To tzw. miesiące transferowe. Jeśli chcesz, przenieść oszczędności w najbliższym miesiącu transferowym, podpisz z nami umowę do 25. dnia miesiąca przed miesiącem transferowym.
Jeśli złożysz wniosek o zmianę OFE:
Data złożenia | Przeniesienie oszczędności |
---|---|
do 25 stycznia | Twoje oszczędności trafią do nowego OFE w lutym |
po 25 stycznia | Twoje oszczędności trafią do nowego OFE w maju |
Reformy zmieniały wysokość składki do OFE. Od 2014 r. w funduszu oszczędza się dobrowolnie.
Prezentujemy najważniejsze zmiany składek OFE.1 W ramach zapisu do OFE można było wybrać fundusz, do którego będą trafiały składki emerytalne.
2 Do ZUS trafiły środki, które OFE inwestowały w polskie obligacje skarbowe, gwarantowane przez Skarb Państwa oraz emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Od czasu tej reformy OFE nie mogą angażować się w te instrumenty finansowe.
3 Środki, które do tego czasu członkowie OFE zgromadzili na rachunku pomniejszone o część, którą przekazano do ZUS (51,5%) pozostają w OFE i są dalej inwestowane.
Członek OFE, który chce by jego składki dalej trafiały do funduszu.
Osoby, które zaczynają pracę od 2014 r. i dobrowolnie zapisują się do OFE.
Członek OFE, który nie chce by jego składki trafiały do funduszu.
Osoby, które zaczynają pracę od 2014 r. i nie zapisują się do OFE.
Prezentujemy najważniejsze zmiany składek OFE.
Wartość swoich oszczędności w OFE możesz w każdej chwili sprawdzić w Moje NN:
Możesz również skontaktować się z nami i zamówić tzw. wyciąg z rachunku OFE "na życzenie".
Zleć zmianę danych w serwisie Moje NN. Możesz tam zaktualizować:
dane osobowe,
dane kontaktowe,
informację o małżeńskich stosunkach majątkowych (np. zawarcie małżeństwa) oraz osoby uposażone.
Po zmianach wygenerujemy w serwisie formularz z nowymi danymi. Wydrukuj go, podpisz i wyślij na adres:
Nationale-Nederlanden OFE
ul. Topiel 12
00-342 Warszawa
Forma pisemna jest konieczna ze względu na wymogi prawne. Jeśli nie otrzymamy od Ciebie pisemnego oświadczenia, nie wprowadzimy tej zmiany.
Część danych możesz zmienić też za pomocą infolinii:
adres korespondencyjny,
dane kontaktowe (adres e-mail i numery telefonów),
serię i numer dokumentu tożsamości.
Dane możesz zmienić też, jeśli prześlesz do nas wniosek papierowy.
Pobierz formularzRaz w roku prześlemy Ci podsumowanie swojego rachunku OFE. Otrzymasz je w rocznicę przystąpienia do funduszu Nationale-Nederlanden OFE.
W podsumowaniu rocznym znajdziesz:
stan rachunku,
stopę zwrotu funduszu,
historię transakcji,
wysokość pobranych opłat.
Podsumowanie otrzymasz w sposób, który wbrałeś:
w serwisie Moje NN,
na swój adres e-mail,
listem.
Informacje na ten temat znajdziesz w:
serwisie PUE ZUS,
oddziale ZUS.
Okienko transferowe to okres, w czasie którego możesz zdecydować czy Twoje kolejne składki emerytalne będą trafiały tylko do ZUS czy również do OFE. Pierwsze okienko miało miejsce w 2016 r., a kolejne są co cztery lata. Ostatnie okienko trwało od 1 kwietnia 2024 r. i do 31 lipca 2024 r.
Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. trwa okienko transferowe w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE). Co możesz zrobić w tym czasie?
Jeśli jesteś członkiem OFE, ale po reformie w 2014 r. twoje składki emerytalne trafiają tylko do ZUS, możesz przekierować część swojej składki z subkonta w ZUS do OFE.
Jeśli jesteś członkiem OFE, ale chcesz by twoje składki emerytalne trafiały w całości do ZUS, możesz przekierować składki z OFE na subkonto w ZUS.
Możesz zapisać się do OFE. Wtedy część twojej składki emerytalnej nie będzie już trafiać na subkonto w ZUS, ale do OFE.
Nie musisz podejmować żadnej decyzji w czasie okienka transferowego. Decyzja w czasie okienka wpłynie na Twoje kolejne składki emerytalne w wysokości 2,92% wynagrodzenia brutto.
Jeśli przejdziesz na wcześniejszą emeryturę, utracisz środki z OFE. Gdy będziesz składać w ZUS wniosek o wcześniejszą emeryturę, złożysz też oświadczenie o przekazaniu zgromadzonych środków w OFE do budżetu państwa.
Powodów może być kilka:
Twoje dane identyfikacyjne w ZUS, które zgłosił pracodawca, nie zgadzają się z danymi, które dostaliśmy od Ciebie. Swoje dane możesz sprawdzić przez naszą infolinię i w podsumowaniu rocznym. Jeśli dane w OFE są prawidłowe, zweryfikuj dane u Twojego pracodawcy.
Na rachunek w OFE nie są przekazywane składki:
za urlop bezpłatny,
za okres prowadzenia działalności rolniczej,
gdy Twój przychód przekroczy 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Pracodawca nie przekazał Twoich składek emerytalnych do ZUS. Skontaktuj się z ZUS.
Po reformie z 2014 roku Twoje składki nie trafiają już do OFE, ponieważ nie złożyłeś oświadczenia o przekazywaniu składek emerytalnych do funduszu.
Składki z Twojego rachunku OFE wracają do ZUS, gdy ZUS je nienależnie przekazał. Są zwracane do ZUS w sytuacji, kiedy na Twoim rachunku została zaksięgowana nienależna wpłata. Najczęściej takie sytuacje występują, kiedy Twój pracodawca (były lub obecny) robi korekty składek.
Dodatkowe składki na Twoje OFE mogą trafić, kiedy:
Twój pracodawca (były lub obecny) robi korekty składek,
ZUS prawidłowo rozlicza składki, po tym jak poprawisz dane, które uniemożliwiały zapisanie składek na Twoim rachunku.
Osoby uposażone wskażesz w serwisie Moje NN. Po zmianach wygenerujemy w serwisie formularz. Wydrukuj go, podpisz i wyślij na adres:
Nationale-Nederlanden OFE
ul. Topiel 12
00-342 Warszawa
Forma pisemna jest konieczna ze względu na wymogi prawne. Jeśli nie otrzymamy od Ciebie pisemnego oświadczenia – zmiana nie zostanie wprowadzona.
Uposażonych możesz wskazać i zmienić także, jeśli prześlesz do nas wniosek papierowy.
Pobierz formularzPieniądze, które gromadzisz na swoim OFE są dziedziczone.
Możesz wskazać, kto otrzyma te środki w przypadku Twojej śmierci. Jeśli tego nie zrobisz, trafią one do Twoich spadkobierców.
Małżonek otrzyma połowę środków, które trafiły do Twojego OFE w trakcie trwania małżeńskiej wspólności majątkowej. Stanie się tak nawet, jeśli nie jest wskazany jako uposażony.
Żeby wypłacić pieniądze po Twojej śmierci, Twoi bliscy muszą złożyć wniosek.
Dowiedz się więcejOprócz środków w OFE dziedziczone są środki na subkoncie, czyli:
składki emerytalne, które trafiały na subkonto w ZUS,
środki inwestowane w OFE, które trafiły do ZUS w formie suwaka emerytalnego,
środków zgromadzone w OFE, przekazane do ZUS w ramach reformy w 2014 r. (51,5% wartości rachunku OFE).
Po wypłacie środków z rachunku OFE, fundusz informuje ZUS o tym, kto otrzymał środki. Ma na to 14 dni od dnia wypłaty. Następnie ZUS kontaktuje się z osobami uprawnionymi do wypłaty środków z subkonta.
Małżonek otrzyma połowę środków, które trafiły do Twojego OFE w trakcie trwania małżeńskiej wspólności majątkowej.
Pozostała część oszczędności trafi do Twoich spadkobierców lub osób uposażonych.
Jeśli małżonek jest jedynym uposażonym trafi do niego całość Twoich środków z OFE.
Jeśli są też inni uposażeni, każdy z nich otrzyma wskazaną przez Ciebie część oszczędności, które pozostają po odliczeniu środków dla małżonka. Jeśli chcesz, by Twój małżonek otrzymał całe Twoje środki, wskaż go jako jedynego uposażonego.
Jeśli dziedziczysz środki:
jako uposażony lub spadkobierca - pieniądze możesz wypłacić na swój rachunek bankowy lub przekazem pocztowym,
jako małżonek zmarłego – środki możesz tylko przetransferować na Twój rachunek OFE. Jeśli nie masz rachunku OFE, założymy go automatycznie, żeby zrealizować wypłatę transferową.
Żeby wypłacić pieniądze z OFE:
wypełnij wniosek o wypłatę,
załącz dokumenty, które wskazujemy poniżej,
wniosek wraz z dokumentami
• wyślij na info@nn.pl lub
• wyślij na adres: Nationale-Nederlanden OFE, ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa, lub
• złóż w oddziale Nationale-Nederlanden.
Formularz wypłaty dla małżonka:
gdy była małżeńska wspólność majątkowa
dla małżonka, który jest uposażonym lub spadkobiercą
Dokumenty do załączenia:
akt zgonu oszczędzającego w OFE,
akt małżeństwa,
jeśli małżeńska wspólność majątkowa ustała, załącz dodatkowo:
• dokument o separacji lub rozdzielności, lub
• wyrok rozwodowy z datą uprawomocnienia się wyroku, lub
• akt małżeństwa z adnotacją o rozwodzie z datą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.
Gdzie wysłać dokumenty do wypłaty środków po śmierci oszczędzającego w OFE:
Wniosek o wypłatę i załączniki:
wyślij na info@nn.pl, Przedtem podpisz czytelnie wniosek a skany dokumentów i wniosków zapisz w formacie pdf lub jpg, lub
wyślij na adres: Nationale-Nederlanden OFE, ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa, lub
złóż w oddziale Nationale-Nederlanden. Odział znajdziesz tu
Formularz wypłaty dla uposażonego:
Pobierz formularzDokumenty do załączenia:
akt zgonu oszczędzającego w OFE,
kopia dokumentu tożsamości osoby, która składa wniosek,
jeśli wniosek składa pełnomocnik:
• notarialne pełnomocnictwo,
• jeśli wypłata ma być zrealizowana na konto uposażonego, dodatkowo kopia dokumentu tożsamości uposażonego.
jeśli wniosek składa przedstawiciel ustawowy:
• dokument, który ustanawia władzę ustawową nad uposażonym.
jeśli uposażony nie jest pełnoletni:
• akt urodzenia małoletniego uposażonego,
• dokument, który ustanawia władzę ustawową nad małoletnim uposażonym.
Dodatkowo, jeśli małżonek oszczędzającego w OFE nie żyje:
akt zgonu małżonka
jeśli małżonek zmarł po oszczędzającym w OFE, akt małżeństwa oraz oświadczenie, które stwierdza czy małżonek miał rachunek w OFE.
Gdzie wysłać dokumenty do wypłaty środków po śmierci oszczędzającego w OFE:
Wniosek o wypłatę i załączniki:
wyślij na info@nn.pl.
Podpisz czytelnie wniosek. Skany dokumentów i wniosków zapisz w formacie pdf lub jpg, lub
wyślij na adres: Nationale-Nederlanden OFE, ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa, lub
złóż w Oddziale Nationale-Nederlanden. Odział znajdziesz tu
Formularz wypłaty dla spadkobiercy:
Pobierz formularzDokumenty do załączenia:
akt zgonu oszczędzającego w OFE,
kopia dokumentu tożsamości osoby, która składa wniosek,
postanowienie sądu, które stwierdza nabycie spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia, lub europejskie poświadczenie spadkowe,
jeśli wniosek składa pełnomocnik:
• notarialne pełnomocnictwo,
• jeśli wypłata ma być zrealizowana na konto spadkobiercy, dodatkowo kopia dokumentu tożsamości spadkobiercy.
jeśli wniosek składa przedstawiciel ustawowy:
• dokument, który ustanawia władzę ustawową nad spadkobiercą.
jeśli spadkobierca nie jest pełnoletni:
• akt urodzenia małoletniego spadkobiercy,
• dokument, który ustanawia władzę ustawową nad małoletnim spadkobiercą.
Dodatkowo, jeśli małżonek oszczędzającego w OFE nie żyje:
akt zgonu małżonka,
jeśli małżonek zmarł po oszczędzającym w OFE, akt małżeństwa oraz oświadczenie, które stwierdza czy małżonek miał rachunek w OFE.
Gdzie wysłać dokumenty do wypłaty środków po śmierci oszczędzającego w OFE:
Wniosek o wypłatę i załączniki:
wyślij na info@nn.pl.
Podpisz czytelnie wniosek. Skany dokumentów i wniosków zapisz w formacie pdf lub jpg, lub
wyślij na adres: Nationale-Nederlanden OFE, ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa, lub
złóż w Oddziale Nationale-Nederlanden. Odział znajdziesz tu
Jeśli fundusz nie otrzyma informacji o śmierci oszczędzającego w OFE do czasu, kiedy zmarły osiągnąłby wiek emerytalny, środki trafią w całości do ZUS. Do tego czasu środki będą dalej pracowały na rachunku.
Informacje na ten temat znajdziesz w oddziale ZUS.
Środki z OFE oraz z subkonta w ZUS są częścią małżeńskiej wspólności majątkowej, chyba że małżonkowie postanowili o ustanoweniu rozdzielności majątkowej. W sytuacji rozwodu lub po śmierci oszczędzającego w OFE, małżonek otrzyma połowę tych środków. Stanie się tak nawet, jeśli nie jest wskazany jako uposażony.
Środki z OFE oraz z subkonta w ZUS w sytuacji rozwodu są dzielone między małżonków. Jeśli w trakcie rozwodu środki nie będą podzielone, po śmierci oszczędzającego w OFE były małżonek otrzyma połowę oszczędności. Trafią do niego środki zgromadzone w OFE w trakcie trwania Waszej wspólności majątkowej.
Przez 10 lat, czyli 120 miesięcy, będziemy stopniowo przekazywać Twoje oszczędności z OFE do ZUS. Żeby to zrobić będziemy umarzać część jednostek funduszu Nationale-Nederlanden OFE, w które zainwestowaliśmy Twoje składki emerytalne. Wartość środków, które prześlemy obliczamy zgodnie z poniższym wzorem.
Liczba jednostek OFE,
które masz na rachunku
Liczba miesięcy, które dzielą Cię od osiągnięcia wieku emerytalnego
x
aktualna cena jednostki OFE
Na przykład
Masz 1000 jednostek
funduszu
120 miesięcy dzieli Cię do osiągnięcia wieku emerytalnego
x
jednostka OFE jest
warta 55,85 zł
8,3333 jednostek x 55,85 zł = 455,40zł