Bezpieczny dom podczas urlopu

Zadbaj o zabezpieczenie domu przed wakacyjnym wyjazdem, by po powrocie móc cieszyć się ciepłem i spokojem swoich czterech ścian.

Zadbaj o zabezpieczenie domu przed wakacyjnym wyjazdem, by po powrocie móc cieszyć się ciepłem i spokojem swoich czterech ścian. 


Mimo że przed samym wyjazdem Twoją głowę zapełniają pewnie takie tematy, jak pakowanie, zakupy, planowanie wycieczek, przeglądanie przewodnika i wszystko to, co czeka na Ciebie podczas urlopu, to spróbuj poświęcić też chwilę temu, co zostawiasz na tych kilka najbliższych dni czy tygodni – swojemu domu. Zadbaj o jego bezpieczeństwo, by po powrocie móc bez problemów cieszyć się ciepłem i spokojem swoich czterech ścian. 

Kilka prostych kroków wystarczy, by zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed kradzieżą i nieszczęśliwymi wypadkami.
 

 

1.    Zaproś kogoś zaufanego w odwiedziny


Poproś kogoś bliskiego – członka rodziny, przyjaciela lub zaufanego sąsiada – o to, by podczas Twojej nieobecności kilka razy zajrzał do Twojego domu. Taka osoba może przewietrzyć pomieszczenia, wyjąć pocztę ze skrzynki, podlać kwiatki i po prostu na  chwilę zapalić światło. Dzięki temu, z jednej strony będzie na bieżąco sprawdzać, czy wszystko jest w porządku, a z drugiej strony odstraszy potencjalnych złodziei. Zdarza się, że w okresie wakacyjnym włamywacze obserwują domy i mieszkania. Ruch w środku, wyjmowana na bieżąco korespondencja czy otwarte okna będzie sygnałem, że ktoś jest na miejscu. 

Dzięki temu, że ktoś zaufany będzie miał klucze do Twojego domu, będzie mógł także szybko zareagować, gdyby coś się w nim stało.


 

2.    Zabezpiecz dom przed włamaniem


Być może już korzystasz z tych rozwiązań, ale jeśli nie, to warto pomyśleć o zamontowaniu wprowadzeniu chociaż części z nich. W ochronie domu przed włamywaczami mogą więc pomóc: zamki antywłamaniowe, atestowane drzwi, alarm, monitoring, tzw. fotopułapki połączone ze smartfonem. Wiele osób, szczególnie tych mieszkających w domach jednorodzinnych poza miastem, decyduje na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy ochroniarskiej, która pomaga w doborze odpowiedniego sprzętu (np. czujniki czy kamery), ale także odbiera sygnał z alarmu i wysyła patrol, jeśli ten zostanie uruchomiony. 

 

3.    Schowaj cenne przedmioty


Jeśli zostawiasz w domu cenne przedmioty, postaraj się zadbać o to, by odpowiednio je zabezpieczyć. Dotyczy to m.in. dzieł sztuki, kosztownej biżuterii, przedmiotów kolekcjonerskich, ważnych czy wrażliwych dokumentów i dysków z danymi, ale także przedmiotów, które mają dla Ciebie dużą wartość sentymentalną. Możesz na przykład zdecydować się na wbudowanie w ścianę solidnego sejfu bądź wynajęcie dobrze chronionej skrytki. 

 

4.    Odłącz sprzęty od prądu


To dość podstawowa czynność, o której jednak w ferworze ostatnich przygotowań przed wyjściem z domu często zapominamy. Tymczasem na czas nieobecności warto zabezpieczyć się przed skutkami awarii czy żywiołów takich, jak choćby burza. W tym celu należy odłączyć od prądu wszelkie urządzenia RTV i AGD, np. telewizor, komputer, konsola, pralka, zmywarka, mikrofalówka, terma do ogrzewania wody, czajnik elektryczny czy ekspres do kawy. Jeśli to możliwe, dobrze jest również wcześniej opróżnić z żywności lodówkę (wraz z zamrażalnikiem) i jej wtyczkę też wyjąć z gniazdka. 

Sprawdź także, czy wyłączone są wszystkie listwy, oraz czy w którymś z gniazdek nie została podłączona np. ładowarka do telefonu lub aparatu. To drobiazgi, o których czasem zdarza się zapomnieć. 

Podłączone do prądu sprzęty mogą w przypadku spięcia czy uderzenia pioruna nie tylko ulec zniszczeniu, ale nawet wywołać pożar. 


 

5.    Zakręć kurki


Przed wyjazdem zakręć główny zawór gazowy (czy też – jeśli korzystasz - kurek od butli z gazem). Zamknij także główny zawór wody lub przynajmniej zawory doprowadzające wodę do pralki lub zmywarki, w przypadku których najczęściej występują przecieki. Ponadto, w przypadku posiadania, dobrze jest także wyłączyć urządzenia podgrzewające wodę.

 

6.    Zamknij okna 


Niby drobiazg i rzecz oczywista, ale jednak – wszystkie okna i drzwi wejściowe powinny być dokładnie i szczelnie zamknięte. Dotyczy to nawet małego okienka dachowego. Dlatego nie tylko zamknij okna, to jeszcze przed samym wyjściem drugi raz sprawdź, czy na pewno żadne nie zostało uchylone lub otwarte. 

 

7.    Ubezpiecz dom


Jeśli jeszcze nie posiadasz ubezpieczenia mieszkania lub domu, koniecznie zadbaj o to przed urlopem. Ubezpieczenie domu i ważnych rzeczy to ubezpieczenie od wszystkich zdarzeń, w ramach którego otrzymasz także praktyczną pomoc fachowców, jeśli dojdzie np. do awarii. 

Liliana Lewandowska 28.06.2019