Zrób to dla swojego zdrowia

Nie mamy cudownej recepty, która sprawi, że będą omijać Cię wszystkie choroby tego świata. Mamy jednak kilka wskazówek, które stosowane regularnie pomogą Ci zadbać o swoje zdrowie.


Nie mamy cudownej recepty, która sprawi, że będą omijać Cię wszystkie choroby tego świata. Mamy jednak kilka wskazówek, które stosowane regularnie pomogą Ci zadbać o swoje zdrowie.

Powiedzmy to sobie wprost. Zdrowie to jedna z najważniejszych wartości w życiu. Potwierdzają to dane GUS. Według nich, 2/3 Polaków wymienia zdrowie jako najcenniejsze, co posiada. Że warto o nie dbać, nie trzeba nikogo przekonywać. Trudniej jednak z wprowadzaniem tych chęci w życie ;) Dlatego dziś mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dotyczących codziennych nawyków, które mogą zminimalizować ryzyko zachorowania na poważne choroby, w tym.
 

To co? Zaczynamy?
 

1) Rusz się!
 

Jeśli pracujesz przy biurku i większość czasu spędzasz siedząc, zapewnij sobie dawkę regularnego ruchu. Systematyczna aktywność fizyczna może wydłużyć życie człowieka o 3-5 lat. Nieźle, prawda? Dlatego wysiłek fizyczny to jedyna rzecz, od której warto się uzależnić. Będąc regularnie aktywnym fizycznie, zmniejszasz ryzyko rozwoju raka okrężnicy, raka piersi, raka trzonu macicy i prostaty o połowę! Ruch to też szczęście – podczas wysiłku organizm wydziela bowiem endorfinę. Pamiętaj, że nie każdy od razu musi być biegaczem, ale każdy jest w stanie codziennie raz na godzinę wstać na 5 minut, by przejść się po biurze i rozprostować kości J
 

2) Myśl o sobie
 

Praca, stres i obowiązki sprawiają, że zapominamy o sobie i coraz mniej czasu poświęcamy na własny odpoczynek i realizację pasji. Znasz to, prawda? Choć to niełatwe, spróbuj codziennie wygospodarować dla siebie chociaż kwadrans. Te 15 minut możesz poświęcić na przykład na drzemkę, myślenie o pozytywnych tematach czy przeczytanie jednej strony długo odkładanej książki. Dzięki temu możesz uniknąć wypalenia zawodowego, zmniejszyć przemęczenie, a w Twojej głowie może się urodzić niejeden wartościowy pomysł.
 

3) Jedz, lecz nie głoduj
 

Jak wynika z naszego raportu „Miej serce do zdrowia”, niezdrowa dieta oraz nadmierne spożywanie alkoholu (powyżej 40 g czystego alkoholu dziennie przez kobiety i powyżej 60 g przez mężczyzn) są przyczynami około 40 proc. nowotworów złośliwych. Zaprzyjaźnij się więc z warzywami, owocami, kaszami, a pożegnaj ze smażeniem w głębokim tłuszczu czy codziennym pojadaniem słodyczy. Jedzenie może być równie smaczne, jeżeli przygotujesz je w piekarniku lub na parze. Przede wszystkim jednak jedz regularnie. To pozwoli Ci utrzymać dobrą kondycję i pozbyć się zbędnych kilogramów. W zdrowym odżywianiu chodzi o  zwiększenie tłuszczów roślinnych, ryb, warzyw, owoców i pełnoziarnistego pieczywa. Pamiętaj, że nie musisz katować się restrykcyjną dietą. Najważniejsze są właściwe proporcje i odpowiednie przyzwyczajenia. To wymaga czasu, ale na pewno przyniesie dobre efekty.
 

4) Kontroluj czas
 

Czasem warto zapomnieć o swoim napiętym grafiku i zrobić coś niespodziewanego i spontanicznego, co wpłynie dobrze na nasze samopoczucie. Na co dzień jednak ważne jest, żeby mieć kontrolę nad swoim życiem, a szczególnie nad pieniędzmi. Świadomość, że zbudowaliśmy poduszkę finansowego bezpieczeństwa, która zabezpieczy nas na wypadek nieplanowanych wydarzeń, jak choćby poważna choroba, jest bezcenna. Aby dobrze zorganizować nasze plany i notatki, warto je ustrukturyzować, choćby w wybranej aplikacji na telefonie. Pomoże ona uszeregować myśli i pozwoli na przygotowanie check-listy, dzięki której oznaczysz zrobione już zadania. Ubezpieczenie? Jest! Pora na realizację kolejnych planów.

Liliana Lewandowska 14.12.2018