Białaczka – jakie są objawy? Leczenie

Białaczka to nowotwór złośliwy, który może wystąpić u osób w każdym wieku. Sprawdź, jak zabezpieczyć się na wypadek choroby.

Osoba, u której lekarz podejrzewa białaczkę, jest kierowana na szczegółowe badania. Podstawowym z nich jest morfologia krwi, która dostarcza informacji na temat liczby białych i czerwonych krwinek. Innym ważnym testem jest biopsja szpiku kostnego. Badanie polega na nakłuciu kości (najczęściej biodrowej) specjalną igłą i pobraniu 1-2 ml szpiku, który następnie jest poddawany szczegółowej analizie.

Co to jest białaczka?

Białaczka jest nowotworem złośliwym, który dotyczy układu krwionośnego. U osób chorych dochodzi do zmiany ilości poszczególnych elementów krwi, a zwłaszcza białych krwinek – jest ich za dużo i przestają spełniać swoje zadanie, co prowadzi do zaburzeń funkcjonowania całego organizmu. Ponieważ choroba może mieć różny przebieg, stosuje się następujący podział:

  • ostra białaczka: szpikowa, limfoblastyczna,
  • przewlekła białaczka: szpikowa, limfatyczna.

U osób dorosłych najczęściej rozpoznaje się ostrą białaczkę szpikową. Natomiast u dzieci dominuje ostra białaczka limfoblastyczna.

Przyczyny i ryzyko zachorowania na białaczkę

Przyczyny białaczki nie zostały do końca poznane. Wiadomo jednak, że za rozwój choroby odpowiadają mutacje w genach, które stymulują proces nieprawidłowego namnażania się komórek. Ustalono także, że ryzyko zachorowania zwiększa się u osób, które są narażone na promieniowanie jonizujące lub działanie substancji uznanych za rakotwórcze.

Białaczka stanowi 2% zachorowań na wszystkie nowotwory złośliwe. Nieco częściej chorują mężczyźni. Ryzyko wystąpienia choroby jest wysokie u dzieci i osób młodych oraz dorosłych po 50. roku życia, jednak tak naprawdę białaczka może pojawić się u osób w każdym wieku.

Objawy białaczki u dzieci i dorosłych

Zwykle pierwsze objawy białaczki przypominają infekcję. Osoba chora może zaobserwować u siebie:

  • osłabienie i łatwą męczliwość,
  • ogólne pogorszenie samopoczucia i rozbicie,
  • gorączkę,
  • powiększone węzły chłonne,
  • bóle stawów,
  • utratę apetytu,
  • ból brzucha,
  • bladość powłok skórnych.

W miarę rozwoju choroby pojawiają się także inne dolegliwości: wybroczyny na skórze, owrzodzenia jamy ustnej, częste krwawienia z nosa i dziąseł, obfite pocenie się (zwłaszcza w nocy), poważne osłabienie odporności i związana z nim zwiększona podatność na infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Białaczka u dzieci i dorosłych może wywołać także dolegliwości z poszczególnych narządów, jeżeli przedostaną się do nich nieprawidłowe komórki krwi – często stwierdza się np. objawy neurologiczne.

Leczenie białaczki

Leczenie białaczki polega na zastosowaniu kilku cyklów chemioterapii. Jego celem jest przywrócenie prawidłowego namnażania się komórek krwi, usunięcie nieprawidłowych krwinek i utrwalenie stanu remisji. Najlepsze wyniki otrzymuje się, gdy pacjentowi podaje się jednocześnie kilka leków przeciwnowotworowych. Białaczka może być leczona także przez przeszczepienie szpiku kostnego od dawcy spokrewnionego lub niespokrewnionego.

Jak zabezpieczyć się na wypadek choroby?

Białaczka jest chorobą wywołaną przez różne skomplikowane mechanizmy na poziomie genów, dlatego nie ma sposobu na to, aby uchronić się przed zachorowaniem. Możesz jednak zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia choroby. Koszty leczenia białaczki oraz niezbędnych badań diagnostycznych i konsultacji lekarskich są wysokie (nie wszystkie są refundowane), dlatego gdy wybierzesz ubezpieczenie na wypadek nowotworu, zadbasz o swoje bezpieczeństwo finansowe, ale także komfort psychiczny, ponieważ zyskasz szybki dostęp do świadczeń medycznych związanych z leczeniem i diagnostyką onkologiczną. Będziesz mógł liczyć również na wsparcie związane z transportem, zakupem leków, rehabilitacją oraz opieką nad Twoimi bliskimi, gdy będziesz przebywał w szpitalu.

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020