Borelioza – objawy, badania, leczenie

Kleszcz to niewielki pajęczak. Może zarażać boreliozą – chorobą, której diagnostyka jest kosztowna, a leczenie długotrwałe. Dowiedz się, jak rozpoznać boreliozę i jak wygląda leczenie.

Przekonanie, że kleszcza można „złapać” tylko w lesie, to mit. Znajdują się one również w przydomowych ogrodach i miejskich parkach. Trudno się przed nimi skutecznie chronić. Są tak malutkie, że nie poczujesz ich na swoim ciele, a kiedy już je zauważasz, najczęściej jest za późno. To, że kleszcz wbił Ci się w skórę, nie oznacza jednak, że jesteś już chory na boreliozę. Chorobę tę wywołują bowiem nie same kleszcze, a krętki bakterii Borrelia burgdorferi, które żyją wewnątrz tych niewielkich pajęczaków. Kluczowy jest tutaj czas – od momentu wbicia się kleszcza w skórę do zakażenia może minąć kilka godzin. Dlatego im szybciej usuniesz kleszcza, tym lepiej. Ważne jest, abyś po każdym wyjściu do lasu dokładnie obejrzał całe swoje ciało. Szczególną zwróć uwagę na małe dzieci. Mogą przynieść kleszcza nawet po zabawie w parku lub ogródku!

Gdzie szukać kleszczy na ciele i jak je usuwać?

Kleszcze lubią miejsca, w których skóra jest miękka i cienka – pachy, pachwiny, pośladki, pod kolanami. Z kolei u dzieci są to szyja i głowa, również małżowiny uszne. Jak możesz wyjąć kleszcza?

  • Nie wykręcaj go, bez względu na to, jakim narzędziem się posługujesz. Zawsze wyciągaj pajęczaka zdecydowanym ruchem, pionowo, trzymając narzędzie (np. pęsetę) jak najbliżej skóry.
  • Nie ściskaj kleszcza, aby jego płyny ustrojowe nie przedostały się do Twojego organizmu.
  • Staraj się usunąć go w całości, ale jeśli się to nie uda, nie popadaj w panikę. Twój organizm powinien sam usunąć ciało obce po kilku dniach. Jeśli tak się nie stanie, udaj się do lekarza.
  • Po usunięciu kleszcza dokładnie zdezynfekuj miejsce ugryzienia, umyj pęsetę i ręce.
  • Jeśli nie potrafisz zrobić tego sam, pójdź do najbliższej przychodni.
 
 

Ubezpiecz się w razie poważnego zachorowania

  • pieniądze na leczenie m.in. w przypadku bakteryjnego zapalenia mózgu oraz innych poważnych chorób (np. zawał, udar)
  • konsultacje ze specjalistami, badania laboratoryjne i rehabilitacja
     
Dowiedz się więcej

Objawy zakażenia boreliozą

Po usunięciu kleszcza musisz uważnie obserwować swoje ciało – rumień może pojawić się do 28 dni po ugryzieniu. Charakterystyczne zaczerwienienie najczęściej pojawia się wokół miejsca, gdzie wbił się kleszcz. Ale nie bez powodu nazywa się je zaczerwienieniem „wędrującym”. Może bowiem pojawić się zupełnie w innym miejscu. Jego obecność zwykle oznacza, że kleszcz zaraził Cię boreliozą – wówczas konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem w celu podjęcia terapii antybiotykiem.

Taki scenariusz jest jednak najbardziej optymistyczny. Czasem zdarza się, że pacjent nie zauważy rumienia, a zdiagnozowanie boreliozy w późniejszym stadium jest trudne. Pojawiają się bóle stawów, opuchlizna i bardzo złe samopoczucie. Jeśli nie skojarzysz tego z ukąszeniem przez kleszcza, niemożliwe będzie podjęcie właściwego leczenia. Diagnostyka jest trudna i może minąć sporo czasu, zanim okaże się, że przyczyną jest borelioza. W takiej sytuacji dobrym wsparciem będzie odpowiednie ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego. Wypłacimy Ci pieniądze na wypadek Twojego ewentualnego pobytu w szpitalu.

W późniejszym stadium następstwami boreliozy bywają: zapalenie mięśnia sercowego, neuroborelioza, zanikowe zapalenie skóry, zapalenie stawów. Musisz mieć świadomość, że nieleczona borelioza może nawet prowadzić do śmierci.

Badania na boreliozę

W celu wykrycia przeciwciał boreliozy standardowo zaleca się badanie serologiczne IgG/IgM, jednak nie natychmiast po ugryzieniu przez kleszcza. Wyniki takich badań są wiarygodne dopiero po trzech, a nawet czterech tygodniach od zakażenia. Testy PCT i PCT Real Time z wycinka skóry lub płynu mózgowo-rdzeniowego to badania boreliozy, które mają wyższą skuteczność wykrywania, ale zlecane są w wyjątkowych wypadkach. Możesz również zbadać samego kleszcza. Dostępne są badania metodą PCR, których zadaniem jest identyfikacja krętka Borrelia burgdorferi w kleszczu. Jest to badanie, za które musisz zapłacić około 150 złotych.

Jak leczyć boreliozę?

Borelioza to zakażenie bakteryjne, więc konieczna jest terapia antybiotykami. Przyjmuje się je od 21 do 28 dni. Dolegliwości nie przemijają jednak w tak krótkim czasie. Borelioza wymaga często wielu miesięcy rehabilitacji lub leczenia wspomagającego. Powodowane przez nią objawy mogą znacząco utrudniać pracę, a długotrwałe zwolnienie lekarskie to spore obciążenie dla domowego budżetu. Dobrze dobrane ubezpieczenie pomoże Ci pokryć wydatki związane z diagnostyką i długotrwałym leczeniem powikłań związanych z ugryzieniem przez kleszcza.

Zobacz też: Odszkodowanie za pobyt w szpitalu - wysokość świadczeń

Zespół Nationale-Nederlanden 19.05.2020