Choroby płuc – jakie są objawy? Leczenie

Choroby płuc są szeroko rozpowszechnione w polskim społeczeństwie. Najczęstsze ich objawy to kaszel i duszność. Część z nich istotnie ogranicza codzienne funkcjonowanie, w tym aktywność zawodową.

Choroby płuc to niezwykle zróżnicowana pod względem etiologii i leczenia grupa. Są jednymi z najczęściej występujących w społeczeństwie, dlatego zawczasu powinieneś podjąć odpowiednie działania ochronne. Oprócz profilaktyki pomyśl też o wykupieniu ubezpieczenia na życie.

Profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób płuc zajmuje się pulmonolog. Za ich powstanie odpowiadać mogą rozmaite czynniki, w tym m.in. patogeny, uwarunkowania genetyczne czy środowiskowe. Najczęściej skutkują czasowym lub nieodwracalnym ograniczeniem wydolności oddechowej.

Jakie są choroby płuc?

Choroby płuc stanowią bardzo różnorodną grupę. Mogą mieć podłoże zapalne, być wywołane przez czynniki środowiskowe czy nowotworowe. Za niektóre odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Są też schorzenia płuc o nieznanych przyczynach powstania, jak sarkoidoza. Wśród najbardziej znanych, a zarazem najczęstszych chorób płuc znajdują się:

  • zapalenie płuc, np. środowiskowo nabyte (wywołane głównie przez pneumokoki), atypowe (spowodowane przez atypowe patogeny, jak chlamydie, mykoplazmy), aspiracyjne (na skutek zaburzeń połykania czy wymiotów), martwicze (wywołane przez patogeny beztlenowe),
  • POCHP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, na którą składają się przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc,
  • gruźlica płuc,
  • pylice płuc,
  • nowotwory płuc – zajmują pierwsze i trzecie miejsce pod względem zachorowalności na choroby nowotworowe odpowiednio u mężczyzn i kobiet. Są najczęstszą przyczyną zgonu na nowotwór w przypadku obu płci.
 
 

Ubezpieczenie na życie

finansowe wsparcie dla najbliższych, gdyby Ciebie zabrakło 

Dowiedz się więcej

Choroby płuc – objawy

Mimo iż choroby płuc różnić się mogą etiologią, przebiegiem, leczeniem czy rokowaniem, to dają wiele podobnych objawów. Typowe symptomy stanowią duszność, świszczący oddech i kaszel, któremu nierzadko towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Kolejnym objawem choroby płuc jest szybka męczliwość. W zaawansowanych schorzeniach nawet najmniejszy wysiłek stanowi dla chorego duże wyzwanie. Powszechnie występuje także ból w klatce piersiowej.

Wiele chorób płuc daje charakterystyczne objawy. Dla przykładu u chorych na POCHP istnieje ryzyko nadciśnienia płucnego (wzrost ciśnienia krwi w naczyniach zaopatrujących tkankę płucną w tlen i wartości odżywcze) i tzw. serca płucnego (przerost mięśniówki serca). Dolegliwości te prowadzą do niewydolności oddechowej i serca. Z kolei dla mukowiscydozy typowa jest obecność gęstego śluzu, który rzutuje na pracę wielu ważnych narządów. Nadmiar wydzieliny może zatkać światło jelita i doprowadzić do jego niedrożności. Dodatkowo powodować może zmiany w obrębie wątroby, prowadzące do upośledzenia transportu żółci, co wiąże się z ryzykiem marskości żółciowej.

Zobacz też: Przewlekła obturacyjna choroba płuc - objawy, leczenie i życie z POCHp

Choroby płuc – leczenie

Leczenie chorób płuc determinowane jest podłożem ich powstania. Przykładowo bakteryjne zapalenie płuc będzie wymagało użycia antybiotyków, a astma zazwyczaj wziewnych glikokortykosteroidów. Przy POCHP w lżejszych przypadkach wystarczy farmakologia, zaś w cięższych konieczna jest mechaniczna wentylacja płuc czy operacja – chirurgiczne usunięcie zniszczonych fragmentów płuc. Mukowiscydoza to z kolei nieuleczalna choroba płuc. Możliwe jest wyłącznie leczenie objawowe. Terapia nowotworów płuc opiera się na chemioterapii, radioterapii i operacyjnym usuwaniu rakowych tkanek. Bez względu na rodzaj choroby, należy zaprzestać palenia tytoniu i zadbać o odpowiednią jakość powietrza – stosowanie oczyszczaczy.

Choroby płuc – jak możesz sobie pomóc?

Wiele spośród chorób płuc ma charakter przewlekły i rzutuje niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie. Dlatego też, mając na względzie dobro własne i swoich bliskich, powinieneś rozważyć ubezpieczenie na życie. Proces diagnostyczno-terapeutyczny wiąże się ze sporymi kosztami i ograniczeniem aktywności zawodowej. W sytuacji pobytu w szpitalu niezbędne są dodatkowe pieniądze, które zapewni świadczenie. Środki z ubezpieczenia pozwolą Ci zachować dotychczasowy standard życia, usprawnić leczenie i skupić się na powrocie do zdrowia.

Ze względu na powszechność występowania raka płuc, dobrym pomysłem jest ubezpieczenie na wypadek nowotworu. Usługa dostępna jest w wersji dla kobiet i mężczyzn w trzech wariantach: podstawowym, rozszerzonym lub pełnym. Możliwe jest dokupienie pakietów Pre-diagnoza i Onkolog, które oferują m.in. szybki dostęp do konsultacji medycznych, zweryfikowanie opinii lekarskiej czy korzystanie ze specjalistycznych badań przesiewowych i genetycznych.

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020