Domowa siłownia – co powinna zawierać?

Jeśli brakuje Ci czasu na aktywność i utrzymanie dobrej formy, dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest domowa siłownia. Zestaw akcesoriów do treningu w domu wcale nie musi kosztować fortuny. Sprawdź, jak wyposażyć domową siłownię.

Zdrowy tryb życia to cel, który stawia przed sobą i realizuje coraz więcej osób. Domowa siłownia to najwygodniejszy sposób na szybki trening, szczególnie gdy brakuje czasu na to, aby udać się do klubu fitness czy na jogging w miejskim parku.

Jeżeli czasem trudno jest Ci zmobilizować się do aktywności fizycznej, to może powinieneś rozważyć właśnie urządzenie domowej siłowni. Nawet podstawowy sprzęt i dobre chęci wystarczą, abyś mógł urozmaicić rozrywkę przed telewizorem. Skompletowanie sprzętu do domowej siłowni oraz opracowanie odpowiedniego planu treningu pomoże Ci utrzymać formę, zwłaszcza gdy zabraknie czasu na wyjście z domu lub popsuje się pogoda.

Sprzęt do siłowni domowej – co wybrać?

Organizacja domowej siłowni wcale nie musi nadwyrężyć Twojego budżetu. Zastanawiając się, jaki sprzęt do domowej siłowni wybrać, powinieneś uwzględnić, ile miejsca może zajmować Twoja domowa siłownia oraz jakie ćwiczenia będziesz w niej wykonywał. Jeśli Twoje mieszkanie jest niewielkie, wybierz zestaw akcesoriów do siłowni domowej, który będziesz mógł łatwo schować, np. w szafie. Dobrą decyzją będą także konsultacje z trenerem personalnym lub znajomym, który jest aktywny fizycznie i chętnie podzieli się z Tobą swoją wiedzą.
Przed wyborem sprzętu do domowej siłowni musisz wiedzieć możliwie jak najwięcej o ćwiczeniach z wykorzystaniem obciążenia ciała i akcesoriach, jakie wykorzystuje się w takim treningu. Pamiętaj jednak, że według statystyk zaskakująco dużo wypadków zdarza się właśnie w domu. Lepiej jest dmuchać na zimne, szczególnie gdy treningi w domowej siłowni zaczynają stawać się coraz bardziej intensywne. Na wszelki wypadek sprawdź ofertę ubezpieczenia NNW. Oprócz zabezpieczenia na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, powinieneś rozważyć również zabezpieczenie mienia.

Przykładowy zestaw do domowej siłowni

Zestaw akcesoriów do domowej siłowni możesz budować sukcesywnie, wraz z postępami w ćwiczeniach i stopniową poprawą formy. Aktywność fizyczna w domu nie musi oznaczać, że Twój trening będzie jedynie namiastką ćwiczeń na profesjonalnej siłowni. Jeśli wybierzesz odpowiedni sprzęt do swojej domowej siłowni i właściwie zaplanujesz trening, będziesz miał możliwość systematycznej pracy nad wszystkimi partiami ciała.

Akcesoria, które idealnie nadają się do domowej siłowni, to:

    • mata do ćwiczeń – jest idealna do ćwiczeń na leżąco i rozciągania się,
    • drążek rozporowy – znacznie rozszerza zakres ćwiczeń, jakie można wykonywać w domu, także o te z wykorzystaniem specjalnych taśm,
    • taśmy do ćwiczeń – mogą służyć jako element zwiększający lub redukujący obciążenie, są przydatne także podczas rozciągania się,
    • taśmy TRX – służą do urozmaicenia treningu z obciążeniem własnego ciała,
    • wałek, roller do ćwiczeń – jest niezbędny do pozbycia się zakwasów i redukcji napięcia mięśni po treningu,
    • piłka fit ball – przydatna w szeregu delikatnych ćwiczeń rozluźniających, rozciągających, wzmacniających i korygujących postawę.

Nie musisz od razu kupować wszystkiego z powyższej listy. Możliwe, że Twój trener lub znajomy wskaże Ci ćwiczenia, które będziesz mógł wykonywać w domu bez tych gadżetów lub z przy zastosowaniu innych. Zaczynając swoją przygodę z domową siłownią, skoncentruj się na ćwiczeniach rozciągających. Dzięki poprawie gibkości swojego ciała szybciej będziesz robił postępy i ograniczysz ryzyko kontuzji.

Siłownia w domu a zdrowy tryb życia

Aktywność fizyczna i zbilansowana dieta to znakomity przepis na zdrowie dla każdego. Utrzymanie dobrej formy pozwala dłużej cieszyć się aktywnym i samodzielnym życiem. Ponadto zapobiega wielu chorobom. Regularne treningi i ruch w każdej formie to sposób na spędzanie wolnego czasu, którym warto zainteresować najbliższych. Aktywność fizyczna świadczy o świadomości konieczności dbania o zdrowie i odpowiedzialności, podobnie jak wybór właściwych produktów ubezpieczeniowych, które zabezpieczają na wszelki wypadek, takich jak choćby ubezpieczeń na życie.
Nie bez powodu mówi się: w zdrowym ciele, zdrowy duch. Regularne ćwiczenia pomogą Ci lepiej się organizować. Zaczniesz też zwracać uwagę na to, co jesz i jak często. Aktywność fizyczna to krok w kierunku zdrowego trybu życia, ale musisz pamiętać, że nawet w domowej, świetnie wyposażonej siłowni może dojść do wypadku. Żeby zapewnić sobie finansowe i praktyczne wsparcie w takiej sytuacji, kup ubezpieczenie NNW.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020