Hulajnoga elektryczna – czy jest bezpieczna?

Zastanawiasz się, czy hulajnoga dla dziecka to dobry pomysł? Sprawdź, jaką hulajnogę wybrać i upewnij się, że to bezpieczny pojazd.

Hulajnoga dla dzieci to pojazd znany już od dawna. Obecnie, po wielu latach, znowu wróciła do łask w nowej, ulepszonej wersji – jako hulajnoga elektryczna. Czy to bezpieczny sprzęt dla Twojego dziecka?

Hulajnoga zyskuje coraz większą popularność, od kiedy pojawiła się w wersji elektrycznej. Wcześniej siłę napędową stanowiły nogi, a w przypadku hulajnogi elektronicznej tę funkcję pełni silnik. Dzięki temu jazda to prawdziwa frajda, przy jednoczesnym braku zmęczenia. Trudno się więc dziwić, że hulajnogi elektryczne pokochały zarówno dzieci, jak i dorośli.

 

Hulajnoga elektryczna – co to jest?

Hulajnoga elektryczna to jednośladowy pojazd, który posiada silnik elektryczny. Dzięki temu możesz poruszać się bez konieczności wprawiania hulajnogi w ruch za pomocą nóg. Oprócz standardowej hulajnogi elektrycznej, na której się stoi, występuje też hulajnoga z siedziskiem. Jazda takim pojazdem jest niesamowicie wygodna. Ty lub Twoje dziecko możecie poruszać się na hulajnodze po chodnikach oraz ścieżkach rowerowych. Jeżeli jej moc nie przekracza 250 W, nie trzeba jej rejestrować.

 

Jakie zalety ma hulajnoga elektryczna dla dzieci?

Coraz więcej rodziców decyduje się na zakup hulajnogi dla dzieci. Nic w tym dziwnego, ponieważ pojazd ten posiada sporo zalet:

  • hulajnoga dla dzieci przyda się, jeśli dziecko ma każdego dnia do pokonania duże odległości, np. w drodze do szkoły;

  • składana hulajnoga dla dzieci bez problemu zmieści się w bagażniku Twojego samochodu czy w szkolnej szatni;

  • hulajnogi posiadają różne warianty, które gwarantują większą wygodę, np. hulajnoga z siedziskiem dla dzieci lub hulajnoga trzykołowa;

  • hulajnogi przeznaczone są dla dzieci w różnym przedziale wiekowym – znajdziesz modele dla trzylatka, dwunastolatka czy nawet dla roczniaka.

 

Czy elektryczna hulajnoga dla dzieci jest bezpieczna?

Chcąc poruszać się na hulajnodze elektrycznej, jedyne co trzeba zrobić, to stanąć na jej podstawie, trzymać kierownicę i włączyć pojazd przyciskiem. Prowadzenie takiego sprzętu jest wyjątkowo łatwe i z pewnością każde dziecko sobie z nim poradzi. Hulajnoga dla dzieci to z reguły bezpieczny sprzęt, jednak, jak w przypadku każdego ruchu na drodze, Twoje dziecko musi być ostrożne. Jeżdżąc, powinno uważać na innych uczestników ruchu – rowerzystów i pieszych oraz na samochody, zwłaszcza w trakcie przejeżdżania przez jezdnię.

Oprócz tego, podobnie jak na tradycyjnej hulajnodze czy rowerze, dziecko może się przewrócić i zrobić sobie krzywdę. Dlatego też warto, abyś zaopatrzył je w ochraniacze na łokcie i kolana oraz kask. Dodatkowo, na wszelki wypadek, bardzo przydatne może okazać się ubezpieczenie NNW dla dziecka. W razie uszczerbku na zdrowiu otrzymasz wypłatę pieniędzy, które pokryją np. koszty rehabilitacji.

 

Jaką hulajnogę wybrać?

Zastanawiasz się nad zakupem hulajnogi dla dzieci lub dla siebie? Podejmując decyzję, zwróć uwagę na kilka cech:

  • moc silnika hulajnogi różnią się od siebie mocą silnika. Na niektórych możesz jeździć z prędkością 20 km/h, a na innych nawet 40 km/h. Dobierz hulajnogę do potrzeb swoich i Twoich dzieci;

  • wielkośćhulajnoga dla dziecka musi być odpowiednio dostosowana do jego wzrostu. Dziecko powinno zachować prostą sylwetkę, a kierownica hulajnogi powinna znajdować się nie wyżej niż na wysokości jego klatki piersiowej;

  • rozmiar i liczba kół – duże koła lepiej poradzą sobie na nierównym terenie, jednak poruszanie się na nich może być trudniejsze przez większą odległość od podłoża. Hulajnoga trójkołowa będzie stabilniejsza, jednak model tradycyjny jest bardziej mobilny i łatwiejszy w składaniu;

  • siodełko – hulajnogi elektryczne mogą być z siodełkiem lub bez niego. Hulajnoga z siodełkiem mniej męczy i jest bezpieczniejsza, jednak jest cięższa od tej bez siodełka.

 

Jak zabezpieczyć hulajnogę elektryczną przed kradzieżą?

Hulajnogę elektryczną trudno zabezpieczyć przed kradzieżą ze względu na jej specyficzną budowę. Możesz jednak zaopatrzyć się w zestaw zawierający blokady na tarczę hamulcową hulajnogi oraz specjalny adapter do blokady, który skutecznie unieruchomi sprzęt, chroniąc go przed ewentualną kradzieżą. Taki zestaw możesz przypiąć do dowolnego miejsca, np. latarni, stojaka rowerowego czy barierki.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020