Jak prawidłowo badać piersi? Instrukcja krok po kroku

Jednym z elementów profilaktyki raka piersi jest samobadanie. Mimo że wiele kobiet na początku boi się samodzielnie badać piersi, nie jest to trudne. Najważniejsza jest regularność i praktyka. Dla ułatwienia przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak prawidłowo badać pierś.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym, który występuje u kobiet (warto jednak pamiętać, że niekiedy rozpoznaje się go także u mężczyzn). Każdego roku choruje nawet 1,5 miliona kobiet, z czego 400 tysięcy umiera. W początkowych stadiach, gdy jest jeszcze duża szansa na powodzenie terapii, choroba nie daje żadnych objawów. Pierwsze dolegliwości pojawiają się, gdy nowotwór rozwinie się lub da przerzuty do innych narządów. Jedynym sposobem na jego wczesne wykrycie jest regularne samobadanie piersi, a także zgłaszanie się na kontrolne badania ultrasonograficzne i mammografię.

Kiedy wykonać samobadanie piersi?

Samobadanie piersi najlepiej jest wykonywać między 5. a 10. dniem cyklu menstruacyjnego. Wówczas nie są one nabrzmiałe, co zdecydowanie ułatwi ich oglądanie i dotykanie. Kobiety, które są już po menopauzie, mogą wybrać dowolny dzień. Regularne badanie piersi należy rozpocząć po 20. roku życia.

Samodzielne badanie piersi powinnaś wykonywać regularnie – raz w miesiącu. Tylko dzięki temu będziesz mogła wychwycić nawet drobne zmiany. Powinnaś dążyć do tego, aby czynność ta stała się nawykiem. Aby było łatwiej, możesz wybierać ten sam dzień, np. drugi wieczór po zakończeniu krwawienia menstruacyjnego (lub dowolny dzień miesiąca, jeżeli już nie miesiączkujesz).

Zobacz też: Rak piersi (rak sutka) - jak wygląda i jakie są objawy raka piersi?

Jak badać pierś krok po kroku?

Wiedza na temat tego, jak badać pierś, spowoduje, że będziesz miała poczucie dobrze wykonanego zadania oraz poczujesz się bardziej komfortowo. Samobadanie piersi przebiega w sześciu krokach:

  1. Stań nago przed lustrem z rękoma ułożonymi luźno wzdłuż ciała. Obejrzyj dokładnie obie piersi pod kątem zmiany kształtu, koloru i struktury skóry. Zwróć uwagę na każde wgłębienie, zaczerwienienie, obrzęk, zniekształcenie, a także nieprawidłowe ustawienie sutka.
  2. Oprzyj dłonie o biodra i powtórz czynności z kroku 1. Następnie skrzyżuj ręce nad głową i ponownie obejrzyj piersi.
  3. Obejrzyj dokładnie brodawki obu piersi. Następnie naciśnij je i zobacz, czy nie wydobywa się z nich żaden płyn.
  4. Unieś jedną rękę za głowę i dokładnie dotykaj pierś trzema palcami. Powinnaś robić to okrężnymi ruchami (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) z góry na dół, od dekoltu aż do dołów pachowych, spokojnie i bez pośpiechu. Następnie unieś drugą rękę i powtórz te czynności dla drugiej piersi. Ten krok możesz wykonać pod prysznicem.
  5. Połóż się na wznak i ułóż jedną rękę nad głową. Powtórz wszystkie czynności z kroku 4.
  6. Opuść ręce wzdłuż ciała. Lewą ręką sprawdź węzły chłonne pod prawą pachą (szukaj zgrubień i twardych guzków). Następnie zmień rękę i powtórz tę czynność pod lewą pachą.

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Do lekarza powinnaś udać się zawsze wtedy, gdy zaobserwujesz lub wyczujesz coś niepokojącego.  Pamiętaj jednak, aby zachować spokój. U większości kobiet obecność drobnych guzków jest normalna – jest to spowodowane działaniem hormonów płciowych. Nie są one złośliwe i nie wymagają podjęcia żadnych działań. Dla poczucia większego komfortu, możesz prowadzić dzienniczek badań i zapisywać w nim umiejscowienie i wielkość guzków. Dzięki temu będziesz miała pewność, że nie jest to żadna nowa zmiana.  Do lekarza powinnaś zgłaszać się także raz w roku na profilaktyczne kontrole – nawet gdy w samobadaniu nie zaobserwujesz nic niepokojącego.

Pamiętaj, że wczesne wykrycie nieprawidłowości daje szanse na wyleczenie. Choroba nie wybiera i nie zawsze uda się przed nią ochronić. Możesz jednak zapewnić sobie dostęp do szybkiej diagnostyki, otrzymać wsparcie pieniężne na leczenie oraz pomoc assistance w codziennym życiu. Zapewnia to nasze ubezpieczenie na wypadek nowotworu. Jest ono dostępne aż w trzech wariantach, które możesz dopasować do swoich potrzeb.

Zobacz też: Dziedziczenie raka - Jak zapobiegać nowotworom?
 

Zespół Nationale-Nederlanden 26.11.2020