Jak ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną?

Ubezpieczenie fotowoltaiki stanowi jeden z elementów zwykłej polisy mieszkaniowej i nie wpływa na koszt jej zakupu. Ubezpieczyciele traktują instalację fotowoltaiczną podobnie jak inne instalacje w budynku.

Montaż ogniw fotowoltaicznych na dachu własnego domu ma wiele zalet. Pozwala na wytwarzanie darmowej energii elektrycznej, a nawet jej sprzedaż w przypadku nadwyżek. Przyczynia się też do zwiększenia liczby ekologicznych źródeł pozyskiwania energii, korzystnie wpływając na środowisko naturalne.

Możliwość skorzystania z programów dofinansowania do inwestycji sprawia, że fotowoltaika staje się coraz bardziej dostępna i powszechna. Mimo to, jeśli chcesz zainstalować na swoim dachu panele i korzystać z ich dobrodziejstw, najpierw musisz ponieść spore koszty. Warto więc, abyś pomyślał o zabezpieczeniu swojej inwestycji, tym bardziej że narażone na różnego rodzaju zagrożenia panele fotowoltaiczne nie należą do elementów odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Najłatwiej ubezpieczysz instalację fotowoltaiczną wraz z nieruchomością, wykupując zwykłe ubezpieczenie nieruchomości.

Instalacja fotowoltaiczna a solarna – dwie technologie, jedno ubezpieczenie

Większość paneli, które widzisz coraz częściej na dachach okolicznych domów, to ogniwa fotowoltaiczne, czyli urządzenia przetwarzające światło słoneczne na energię elektryczną. Na pierwszy rzut oka trudno je odróżnić od kolektorów słonecznych, które z kolei z energii słońca wytwarzają ciepło, najczęściej wykorzystywane w gospodarstwach domowych do podgrzewania wody. Mimo podobieństwa, instalacja fotowoltaiczna oraz instalacja solarna to dwa różne systemy, które pełnią w budownictwie inne funkcje. Jednak ze względu na porównywalność stosowanych urządzeń, sposób ich montażu oraz zagrożenia, na które są narażone na dachach domów, towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle traktują obie technologie tak samo. Innymi słowy, nasze ubezpieczenie domu z instalacją fotowoltaiczną oferuje te same warunki co polisa dla domu z instalacją solarną.

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych od gradu, wiatru i innych zjawisk

Ubezpieczenie domu chroni nieruchomość przed skutkami rozmaitych zjawisk, nazywanych przez ubezpieczycieli zdarzeniami ubezpieczeniowymi. Im dłuższa jest ich lista, tym bardziej korzystna jest dla Ciebie umowa. Liczba zdarzeń ubezpieczeniowych nie jest jednak jedynym wyróżnikiem dobrego ubezpieczenia. Istotny jest także jego zakres, dlatego jeśli jesteś posiadaczem instalacji fotowoltaicznej, sprawdź, czy w ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdują się zapisy, które zagwarantują Ci wypłatę pieniędzy, jeśli zniszczeniu ulegną ogniwa czy inne elementy instalacji. Jeśli ubezpieczenie fotowoltaiki obejmuje nie tylko samą instalację, lecz również powiązane z nią elementy zamontowane na zewnątrz budynku, czyli panele słoneczne, umowa zapewni Ci bezpieczeństwo i zwrot kosztów inwestycji w tańszy prąd.

 
 

Ubezpiecz dom/mieszkania online

Zapewnij sobie wspracie i pomoc po takich zdarzeniach jak: pożar, powódź, przepięcie, kradzież czy stłuczenie. Ubezpieczenie kupisz prosto i wygodnie online. 
 

Sprawdź cenę

Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują instalację fotowoltaiczną oraz solarną podobnie jak inne instalacje w budynku, w ramach zwykłej umowy ubezpieczenia nieruchomości, uwzględniając również ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych. Koszt roczny, jaki poniesiesz w związku z zawarciem umowy ubezpieczenia, jest zwykle taki sam jak dla domu niewyposażonego w fotowoltaikę i nie przekracza najczęściej kwoty 500 zł. Jest to oczywiście przybliżona wartość ubezpieczenia, zależna od wielu czynników niezwiązanych z instalacją fotowoltaiczną: wielkości domu, materiałów, z jakich został zbudowany, jego wieku, a także wybranego zakresu ubezpieczenia.

Jak zabezpieczyć się przed błędami instalatorów?

Instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne i korzystne w szerokim ujęciu tematu – ekologiczne wytwarzanie energii elektrycznej z zasobów naturalnych oraz coraz dłuższa żywotność paneli, eliminująca duże ilości odpadów, z pewnością w skali globalnej przyczyniają się do polepszenia naszego zdrowia. Czy jednak instalacja fotowoltaiczna w domu może stwarzać zagrożenie dla Twojego zdrowia i życia? Nie w większym stopniu niż ogólna instalacja elektryczna i tylko jeśli zostanie nieprawidłowo wykonana. Oczywiście, porażenie czy poparzenie w wyniku wadliwej instalacji fotowoltaicznej zdarza się niezwykle rzadko, jednak dbając o swoje mienie, nie zapomnij również o sobie i wybierz odpowiednie ubezpieczenie na życie.
 

Zespół Nationale-Nederlanden 15.09.2020