Jak urządzić salon? Na co zwrócić uwagę?

Salon to centralna część domu, w której odpoczywasz i przyjmujesz gości. Zadbaj więc o to, aby wnętrze było przytulne, funkcjonalne i miłe dla oka. Sprawdź, jak urządzić salon z gustem.

Wiele osób zastanawia się, jak umeblować salon, aby jak najlepiej spełniał on swoją funkcję wypoczynkową i gościnną. Dobierając meble i kolory, skorzystaj z porad architektów wnętrz, którzy doskonale wiedzą, co zrobić, aby najważniejszy pokój w domu był przestronny i stylowy.

Aby mówić o dobrze urządzonym salonie, konieczne jest umiejętne połączenie takich elementów, jak: meble, kolorystyka, dekoracje, światło i układ przestrzenny. Miłośnicy nowoczesnego designu i wielbiciele stylu vintage będą dokonywali odmiennych wyborów. Warto jednak przestrzegać podstawowych zasad, dzięki którym salon będzie funkcjonalny i bezpieczny dla domowników oraz gości.

Jak urządzić salon? Podstawowe zasady

Z pewnością chcesz wypoczywać w stylowym i funkcjonalnym salonie, bez względu na to, jaki styl jest najbliższy Twoim preferencjom. Jeśli masz sprecyzowane wymagania, skorzystaj z porady profesjonalnego architekta wnętrz, który pomoże Ci urządzić pomieszczenie w konkretnym stylu, np. skandynawskim czy loft.

Są jednak ogólne zasady, których powinieneś się trzymać, aby Twój salon prezentował się doskonale. Oto najważniejsze z nich:

  • Zachowaj odpowiednie proporcje – jeśli zastanawiasz się, jak umeblować salon, z pewnością myślisz o regale, komplecie wypoczynkowym i stole. Pamiętaj, aby zachować odpowiednie proporcje między nimi. Zbyt duża kanapa lub ogromny regał mogą zburzyć harmonię panującą w pomieszczeniu.
  • Zadbaj o oświetlenie – światło jest ważnym elementem dekoracyjnym. Może optycznie powiększyć pokój i stworzyć przyjemny nastrój. Ustawiaj meble w taki sposób, aby nie zastawiać okien i wpuścić jak najwięcej naturalnego światła. W razie potrzeby możesz oświetlić salon, instalując kinkiety lub inny typ oświetlenia sufitowego.
  • Zwróć uwagę na nawyki swoich bliskich – pamiętaj, że salon jest przestrzenią wypoczynkową dla Twojej rodziny. Dlatego ustawiając meble, zwróć uwagę na przyzwyczajenia Twoich najbliższych. Jeśli któryś z domowników lubi czytać książki na kanapie, zapewnij mu wygodny dostęp do półki lub regału.
  • Wybierz odpowiednie kolory – pamiętaj, że każda barwa ma swoje właściwości. Biel, szarość, błękit czy zieleń to kolory, które sprzyjają wypoczynkowi. Z kolei żółć lub czerwień sprzyjają gwałtownym emocjom.
  • Dodatki zostaw na koniec – elementy dekoracyjne wybierz dopiero wtedy, gdy ustawisz już meble. Pamiętaj, że to właśnie w oryginalnych dodatkach przejawia się unikatowy styl Twojego salonu.

Jak umeblować salon? Wskazówki

Jeśli już wybrałeś meble i dodatki, musisz zadbać o ich odpowiednie ułożenie. Jeśli jeszcze zastanawiasz się, jak umeblować salon, skorzystaj z porad profesjonalistów. Jeżeli natomiast nie chcesz korzystać z usług architekta wnętrz, weź kartkę papieru i rozważ kilka przykładowych ustawień, uwzględniając takie czynniki, jak:

  • metraż,
  • wielkość mebli,
  • funkcjonalność użytkowania.

Koncepcji może być wiele i w razie potrzeby możesz na bieżąco zmieniać konfigurację mebli. Decydująca jest zawsze proza życia codziennego – to ona decyduje o tym, jaki układ najlepiej sprawdza się w Twoim mieszkaniu.

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mały salon, Twoja pomysłowość jest ograniczona niewielkim metrażem. Oprócz mebli i dodatków w odpowiednim rozmiarze, zadbaj o oświetlenie. Światło może optycznie powiększyć pomieszczenie.

Zadbaj o bezpieczeństwo w salonie i całym domu

Urządzając salon, z pewnością wybierzesz meble wykonane z wysokiej jakości materiałów. Przez to wartość centralnego pomieszczenia w Twoim domu znacząco wzrośnie. Wiemy, że nikt nie lubi snuć ponurych scenariuszy, ale włamanie lub pożar to zdarzenia, które mogą zaskoczyć Cię w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ubezpieczenie domu, w ramach którego zabezpieczysz też cenne meble.

Jeśli pożar lub włamywacz zniszczy Twój salon, wypłacimy Ci pieniądze, które pomogą go wyremontować.

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020