Jak wychować kota? Praktyczne porady

Czy możesz wychować kota? Mimo że zwierzęta te mają opinię przekornych indywidualistów, jesteś w stanie nauczyć je wielu rzeczy.

Koty uchodzą za indywidualistów. Często przypisuje się im przekorę, a nawet złośliwość. To niewątpliwie niezależne stworzenia, ale krąży o nich wiele krzywdzących opinii. Koty można bardzo wiele nauczyć i sprawić, że będą oddanymi przyjaciółmi. Jak więc wychować kota?

Kot w domu nabiera obyczajów, na które nie mógłby pozwolić sobie, żyjąc w naturalnych warunkach. Jednocześnie jednak pozostaje drapieżnikiem, którym rządzą pierwotne instynkty. Nim zdecydujesz się przyjąć to zwierzę pod swój dach, warto, abyś zdawał sobie sprawę z niezbywalnych kocich cech, których nie jest w stanie zmienić nawet najlepsze wychowanie. Dyskomfort, z jakim musisz się liczyć, to jednak niewielka cena za radość, jaką daje życie pod jednym dachem z tak fascynującym stworzeniem, jakim jest kot.

Jak skutecznie wychować kota?

Koty uczą się przez całe życie, jednak najlepiej zacząć ich edukację od pierwszych tygodni. Jej podstawową zasadą powinno być nagradzanie kota za pożądane zachowania. Stosowanie kar, których znaczenia zwierzę nie jest w stanie zrozumieć (wbrew przesądom, koty nie są zdolne do złośliwości i zwykle nie wiedzą, że postępują niewłaściwie), może jedynie wywołać u niego niepotrzebny stres i zburzyć zaufanie do opiekuna. Kot będzie postępował zgodnie z oczekiwaniami człowieka, jeśli w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa nauczy się, że pewne zachowania mu się opłacają. Ilekroć zrobi coś niewłaściwego, powinieneś pokazywać mu alternatywną możliwość (np. zanieś go do drapaka, gdy zacznie drapać fotel). Jeśli za prawidłowe zachowanie otrzyma np. smakołyk czy chwilę zabawy z opiekunem, chętnie będzie je powtarzał nawet po pewnym czasie, bez wzmocnienia w postaci nagrody. W oparciu o opisaną zasadę warunkowania, klasycznego czworonoga możesz nie tylko dobrze wychować, ale i nauczyć rozmaitych „sztuczek”, np. reagowania na własne imię, wskakiwania na kolana na komendę czy spacerowania na smyczy.

Czego nie możesz kota oduczyć?

Niektóre spośród kocich zachowań – np. polowanie i drapanie – są uwarunkowane genetycznie. Próba ich wyeliminowania skazana jest na niepowodzenie. Czy to oznacza, że musimy pogodzić się z faktem, że pupil nocą gryzie nas w stopy, niszczy cenne meble i znaczy ściany moczem? Nic podobnego. Kot w mieszkaniu musi mieć zapewnione możliwości zaspokajania swoich instynktownych potrzeb w sposób akceptowalny dla opiekunów. 

Edukacja czworonoga powinna zmierzać do skierowania jego łowieckich instynktów na zabawki, przyuczenia go do korzystania z drapaka i kuwety, określenia stref, które zwierzak może uznać za swoje terytorium. Jednocześnie powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że nie nad każdym z kocich zachowań możesz zapanować. Żyjąc w domu z czworonogiem, musisz po prostu zaakceptować fakt, że będzie wskakiwał na meble czy rzucał się w szaleńczą gonitwę za muchą.

Jak ograniczyć szkody, które kot może wyrządzić w domu?

Chcąc zgodnie żyć pod jednym dachem z futrzakiem, powinieneś pomyśleć o odpowiedniej aranżacji przestrzeni, dzięki której zminimalizujesz konsekwencje niepożądanych kocich zachowań. Trudno oduczyć kota ciekawości, która każe mu zaglądać do szaf. Aby uniknąć wszechobecnej sierści na ubraniach, możesz założyć na drzwiczki specjalne blokady. Koty uwielbiają wspinać się na najwyższe półki, bo z takiej pozycji mogą obserwować otoczenie. Aby zwierzak nie niszczył Twoich książek, zainstaluj na ścianie przeznaczoną specjalnie dla niego konstrukcję, która wyda mu się znacznie bardziej atrakcyjna niż biblioteczka.

Decydując się na adopcję kota, musisz pamiętać o tym, że – mimo najlepszego wychowania – może on zachować się całkowicie nieprzewidywalnie. Jeśli masz wartościowe przedmioty, pomyśl o ubezpieczeniu domu lub mieszkania. Z jego tytułu rekompensujemy Ci poniesione straty, np. gdy Twój pupil niespodziewanie podrapie drogą sofę lub rozleje kawę na dywan.

Pomyśl też o ubezpieczeniu NNW dla dziecka, żeby zyskać wsparcie na wypadek, gdyby podczas radosnej zabawy z kotem Twoja pociecha zrobiła sobie krzywdę. Nie trudno o poślizgnięcie na panelach czy płytkach, a taki upadek może skończyć się nawet złamaną ręką czy zwichniętą kostką – pomyśl o tym zawczasu i skontaktuj się z nami, żeby sprawdzić, w jakich sytuacjach możemy zapewnić Ci pomoc.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020