Jak zawczasu wykryć nowotwór?

Co trzeci Polak jest zagrożony nowotworem – według Krajowego Rejestru Nowotworów mężczyźni najczęściej chorują na złośliwy nowotwór oskrzeli i płuc (22%), natomiast kobiety na nowotwór sutka (prawie 22%). Do tego dochodzą choroby skóry, jelita grubego czy też gruczoły krokowego. I choć każdy rak ma swoją specyfikę, pewne symptomy często są bardzo podobne. Warto więc zastanowić się, na co zwrócić uwagę, by chorobę wykryć odpowiednio wcześnie.

Co to jest nowotwór?

Jak wskazuje portal Medycyna Praktyczna, nowotwór określany jest mianem nieprawidłowej tkanki, która powstaje z chorej komórki organizmu. Ze względu na niekontrolowany podział komórek (spada ich zróżnicowanie), tkanka rośnie i się rozwija. Organizm szybko traci kontrolę nad całym procesem – wszystko przez mutacje genów (protoonkogeny i antyonkogeny), które kodują białka.
Warto jednak pamiętać, że nowotwory tworzą bardzo szeroką grupę, z której wymienić należy:

  • nowotwory łagodne – komórki nowotworowe są bardzo podobne do komórek, z których powstają. W ich przypadku guz rośnie, ale nie niszczy tkanek, dlatego po jego usunięciu nie dochodzi do nawrotów,
  • nowotwory miejscowo złośliwe – komórki uciskają zdrowe tkanki lub je niszczą, dlatego prowadzą do powstania typowych objawów. Ich usunięcie nie gwarantuje wyleczenia, gdyż może dochodzić do nawrotów,
  • nowotwory złośliwe – rosną bardzo szybko, naciekają i niszczą tkanki, odpowiadają także na przerzuty do innych narządów.

W przypadku zachorowania na raka, konieczne jest podjęcie specjalistycznego leczenia, które kosztuje, jeśli chory chce skorzystać z oferty prywatnej, a także z leków nierefundowanych. Ogromne wsparcie w tym czasie zapewni ubezpieczenie na życie, które sfinansuje cały proces. 

 

Skąd się bierze rak?

Choć podział nowotworów jest bardzo szeroki i obejmuje on choroby różnych organów, w wielu przypadkach przyczyny mogą być podobne. Lekarze specjaliści dzielą je na takie, na które chory nie ma wpływu, a także na te związane z czynnikami środowiskowymi oraz złymi nawykami (około 70% przypadków).

W pierwszej grupie znajdą się przede wszystkim zagrożenie genetyczne, a więc predyspozycje chorego do rozwoju raka z powodu wadliwych genów. Przekłada się to na konieczność częstszych kontroli i badań. Ważna jest pre-diagnoza – szybki dostęp do niej może zapewnić odpowiednie ubezpieczenie na życie.

W większości przypadków nowotwory powstają jednak z przyczyn, na które chory ma wpływ. Będą to między innymi czynniki środowiskowe, spośród których wymienić trzeba zanieczyszczone powietrze (nie tylko pyłami i spalinami, ale również smołą, olejem mineralnym czy też sadzą). Bardzo niekorzystne są także złe nawyki – przyczyną powstania nowotworu może być nadmierne palenie tytoniu (w 90% przypadków raka płuc), spożywanie alkoholu (wątroba, żołądek, jama ustna), nadmierna ekspozycja na słońce (skóra), a także niewłaściwa dieta. 


Nowotwory są chorobami, które rozwijają się latami, toteż często trudno od razu, w sposób jednoznaczny stwierdzić, że to właśnie one są powodem złego stanu zdrowia chorego. Warto jednak podkreślić, jak ważne jest wczesne ich wykrywanie. Szybka reakcja na typowe objawy nowotworów pomoże wystawić odpowiednią diagnozę jeszcze na etapie, który gwarantuje skuteczne leczenie.

Jakie są objawy raka? Częstym stanem wskazującym na możliwość rozwoju nowotworu jest obniżona odporność i częste zmęczenie. Chorzy skarżą się na ogólne osłabienie, powracające infekcje oraz zaburzenia rytmu serca. Do tego dojść mogą także bóle głowy, nawracające wymioty i powiększone węzły chłonne (zwłaszcza brzuszne i szyjne). Pierwsze objawy raka dotyczyć mogą także problemów żołądkowych, chronicznego kaszlu (np. podczas palenia papierosów) oraz problemów z oddawaniem moczu. 

Jeden z najczęściej rozwijających się nowotworów wśród kobiet to rak piersi. O tym jak go zawczasu rozpoznać dowiesz się z naszego artykułu: Mammografia - proste badanie ratujące życie.

Jeśli wymienione objawy są częste lub się nasilają, mogą oznaczać rozwój komórek nowotworowych. W takich sytuacjach konieczna jest odpowiednia diagnoza. 

Jak wykryć raka?

Diagnostyka nowotworu wymaga doskonałej znajomości objawów, ich prawidłowej interpretacji, a także przeprowadzania szeregu badań. Warto wspomnieć, ze wpływ na wykrywalność raka ma świadomość onkologiczna społeczeństwa, która cały czas jest zbyt niska. Późne zgłaszanie się do lekarza znacząco utrudnia skuteczne leczenie.

Jakie badania na raka?

U osób szczególnie narażonych na nowotwory wykonywane są odpowiednie badania genetyczne. We wszystkich przypadkach realizuje się badania specjalistyczne, skupione na konkretnych narządach. Spośród nich wymienić należy między innymi badania rezonansem magnetycznym, ultrasonografię, tomografię komputerową oraz zdjęcia rentgenowskie. Do tego dochodzą oczywiście konsultacje ze specjalistami (laryngologiem, proktologiem etc.).

Ze względu na długie kolejki do specjalistów, część pacjentów decyduje się na wizytę w klinikach prywatnych. Na ten problem zwraca też uwagę onkolog prof. Cezary Szczylik: „mamy za mało lekarzy onkologów, słaby dostęp do nowoczesnych terapii lekowych. Nasz system nie zapewnia też choremu szybkiej ścieżki diagnostycznej i szybkiego wdrożenia leczenia. Zaplanowana w pakiecie onkologicznym szybka ścieżka diagnostyczna dotyczy tylko chorych, u których podejrzewa się nowotwór. Nie korzystają z niej pacjenci ze zdiagnozowanym rakiem. Na przykład, chorzy z guzami mózgu w Polsce czekają na rezonans nawet 6 miesięcy”.

Niestety, wizyty w klinikach prywatnych kosztują niemało – wszelkie potrzebne środki może jednak zapewnić odpowiednie ubezpieczenie na życie z dodatkowym pakietem onkologicznym. 

Czy badanie krwi wykryje raka?

Z pozoru proste badanie krwi pozwala lekarzowi nie tylko ocenić ogólny stan zdrowia, ale również rozpoznać infekcję, stan zapalny, niedokrwistość czy też markery nowotworowe. Czy dobre wyniki krwi wykluczają nowotwór? Nie, potrzebne są również inne badania, związane z konkretnymi organami. 

Co to jest radioterapia?

Jest to metoda leczenia wykorzystująca promieniowanie jonizujące. Stosowana jest do leczenia chorób nowotworowych, ale również łagodzenia bólu, który pojawia się na przykład podczas przerzutu komórek nowotworowych. Czy radioterapia jest skuteczna? W przypadku leczenia, wiele zależy od wielkości i masy guza. NA wczesnych etapach rozwoju raka, metoda ta jest niezwykle pomocna.

Co to jest badanie pet?

Badanie PET, czyli Pozytonowa Tomografia Emisyjna, wykorzystywane jest w celu wykrycia, a także leczenia chorób nowotworowych. Obrazuje procesy życiowe już na poziomie komórek, dzięki czemu pozwala na odnalezienie nawet drobnych zmian, powstających na wczesnym etapie rozwoju komórek nowotworowych.
Więcej na temat badań, które pozwolą zdiagnozować nowotwór, można dowiedzieć się z naszego artykułu: Markery nowotworowe - co to jest?

Czy rak jest dziedziczny

Jak wskazują badania epidemiologiczne, istnieje grupa osób szczególnie narażonych na zachorowalność na raka (zwykle jest to ok. 10% przypadków). Wynika to z obciążenia genetycznego (uszkodzenie genów). Jeśli w rodzinie pojawiło się kilka przypadków chorób nowotworowych, istnieje prawdopodobieństwo, że kolejne pokolenia także będą obciążone genetycznie.

Zobacz też: Dziedziczenie raka - co trzeba wiedzieć?

Ile kosztuje leczenie raka?

Wprowadzony w 2015 roku pakiet onkologiczny miał poprawić sytuację chorych, między innymi poprzez zwiększenie dostępności do badań i specjalistów. W związku ze sporymi kolejkami, część pacjentów decyduje się jednak na skorzystanie nie tylko z publicznej służby zdrowia. 

Ile kosztuje leczenia raka prywatnie? W zależności od rodzaju choroby i częstotliwości korzystania z badań specjalistycznych, koszt leczenia wynieść może od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Chcąc zagwarantować sobie środki na pokrycie tych wydatków, warto odpowiednio wcześnie zdecydować się na odpowiednie ubezpieczenie na życie. Najlepszym wyborem okaże się ubezpieczenie na wypadek nowotworu, które może stanowić rozszerzenie naszej polisy na życie. Zapewnia bowiem dostęp do wczesnej profilaktyki i szybkiej diagnostyki, co pozwala wykryć chorobę na wczesnym etapie. To jednocześnie szansa na zorganizowanie leczenie.

Dobrze dobrany pakiet zapewni nie tylko dostęp do pomocy finansowej (nawet do 600 tysięcy złotych), ale konsultacje z wieloma specjalistami, a nawet pomoc assistance w codziennym funkcjonowaniu.

Zobacz też: Rak płuc - objawy i leczenie

Tagi:
Zespół Nationale-Nederlanden 01.01.2020