Kto odpowiada za odśnieżanie chodników?

Zasady odśnieżania chodników nierzadko budzą wiele wątpliwości. Sprawdź, jakie ciążą na Tobie obowiązki, jeśli jesteś właścicielem nieruchomości.

Od kilku już lat zimy w Polsce są wyjątkowo łagodne, a śnieg pojawia się sporadycznie, jednak mimo wszystko powinieneś wiedzieć, kto odpowiada za odśnieżanie chodników, a tym samym, kto ponosi koszty odszkodowań za ewentualne wypadki spowodowane zaniedbaniami tych obowiązków.

Na kim ciąży obowiązek odśnieżania chodnika?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zajrzeć do obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności do prawa budowlanego, które jasno wskazuje, że odśnieżanie chodnika to obowiązek zarządcy lub właściciela nieruchomości. Jeśli zatem jesteś właścicielem jakiejkolwiek nieruchomości, wzdłuż której biegnie chodnik, rozumiany jako część drogi publicznej służącej pieszym, to właśnie na Tobie ciąży obowiązek odśnieżania i utrzymania go w czystości.

Musisz jednak pamiętać, że odśnieżając chodnik, nie możesz zgarniać śniegu na jezdnię. Powinien znaleźć się on na krawędzi chodnika, by następnie mógł zostać usunięty przez zarządcę drogi. Oblodzony chodnik najlepiej potraktować solą i piaskiem, co pozwoli szybko pozbyć się lodu i jednocześnie zredukować ryzyko bolesnego upadku, skutkującego mniej lub bardziej poważnym uszczerbkiem na zdrowiu pieszego.

Kiedy odśnieżanie śniegu z chodnika i utrzymanie go w czystości nie będzie Twoim obowiązkiem? Zwolnienie możesz uzyskać w sytuacji, gdy chodnik sąsiadujący z Twoją nieruchomością dopuszcza płatny postój lub parkowanie samochodów. Nie jest to jedyny wyjątek. Jeśli chodnik i granicę Twojej działki oddziela pas zieleni, wówczas obowiązek odśnieżania chodnika ciąży na gminie.

Konsekwencje wypadku na chodniku

Skoro już wiesz, kto odpowiada za odśnieżanie chodników, z pewnością domyślasz się, na kim ciąży ryzyko wypłaty ewentualnych odszkodowań osobom, które doznają uszczerbku na zdrowiu na zaśnieżonym lub oblodzonym chodniku. Jeśli nie podpisałeś umowy z zarządcą nieruchomości lub firmą sprzątającą, to właśnie Ty będziesz zobowiązany pokryć koszty ewentualnych roszczeń osób trzecich. O jak dużych kosztach mowa? Trudno jednoznaczne odpowiedzieć na to pytanie, jednak mowa nie tylko o kosztach leczenia, ale również późniejszej rehabilitacji, zadośćuczynieniu za doznane szkody, zwrocie kosztów zniszczonej odzieży itd. Koszty mogą zatem sięgnąć nawet dziesiątek tysięcy złotych.

Nieodśnieżony chodnik przy posesji naraża Cię również na inne konsekwencje. Mowa o karach, jakie nakłada straż miejska. Jeśli Twoja nieruchomość położona jest w centrum miasta i graniczy z często uczęszczanym chodnikiem, musisz się liczyć z tym, że szybko zostaniesz zdyscyplinowany. Jeśli pouczenie nie przyniesie pożądanego efektu, czeka Cię mandat w wysokości kilkuset złotych, a w skrajnym przypadku nawet wstąpienie na drogę sądową.

Ubezpieczenie a wypadek na chodniku

Aby skutecznie zabezpieczyć siebie jako pieszego, poruszającego się po chodnikach, zadbaj o dobre ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, dzięki czemu, w razie wypadku i choćby zwichnięcia ręki, będziesz mógł liczyć na szybkie uzyskanie od ubezpieczyciela odszkodowania za doznany uszczerbek na zdrowiu. Jeśli bardziej zależy Ci na zabezpieczeniu siebie jako właściciela nieruchomości, poszukaj odpowiedniego ubezpieczenia nieruchomości, którego elementem może być ubezpieczenie OC. Ewentualne roszczenia pokryje wówczas za Ciebie ubezpieczyciel, ale tylko do kwoty zapisanej w umowie – zwróć więc uwagę na jej wysokość w momencie podpisywania umowy i dostosuj do swoich potrzeb.

Zespół Nationale-Nederlanden 19.05.2020