Płyta gazowa – jak ją zamontować? Porady

Nowoczesne płyty gazowe zapewniają komfort podczas gotowania i są wydajne. Sprzęt kuchenny możesz zamontować samodzielnie, ale pamiętaj, by przeprowadzić montaż zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

Płyta gazowa cieszy się dużą popularnością ze względu na wygodę użytkowania i to, że nie zajmuje dużo miejsca. Jeśli masz w sobie żyłkę majsterkowicza, możesz sam zająć się montażem płyty. Warto przestrzegać przy tym kilku prostych zasad, aby Twoja praca była nie tylko efektywna, ale i bezpieczna.

Płyty gazowe są bardzo popularne. Docenia się ich praktyczność i estetyczny wygląd. Sprawdzają się zarówno w nowoczesnej, jak i tradycyjnie urządzonej kuchni. Różnią się zazwyczaj liczbą i rozmieszczeniem palników, ich wielkością, umiejscowieniem gałek do zapalania palników. W zależności od stylu wystroju kuchni możesz wybrać nawiązującą do tradycji, białą płytę gazową lub bardziej nowoczesną, elegancką płytę w kolorze czarnym lub grafitowym. 

Bardzo popularna jest szklana płyta gazowa, ponieważ jest łatwa w utrzymaniu czystości i znakomicie prezentuje się w nowoczesnym wnętrzu. Pamiętaj jednak, że może się łatwo rysować. Płyta gazowa ceramiczna jest dla Ciebie, jeśli lubisz tradycyjne i eleganckie wykończenie. Do wyboru masz również popularne modele płyt ze stali nierdzewnej. Ważna jest też liczba palników i układ pokręteł na płycie. Płyta gazowa 5-palnikowa to rozwiązanie idealne, jeśli lubisz dużo gotować lub po prostu gotujesz dla wielu osób. Natomiast płyta gazowa 2-palnikowa to opcja, która sprawdzi się w niewielkiej kuchni.

 
 

Ubezpiecz dom/mieszkania online

Zapewnij sobie wspracie i pomoc po takich zdarzeniach jak: pożar, powódź, przepięcie, kradzież czy stłuczenie. Ubezpieczenie kupisz prosto i wygodnie online. 
 

Sprawdź cenę

Płyta gazowa – o czym musisz pamiętać przed instalacją?

Zabierając się za jakiekolwiek prace remontowe i instalacyjne w domu, jak na przykład montaż płyty gazowej, zawsze najpierw upewnij się, że Twoje ubezpieczenie domu i mieszkania uwzględnia przykre sytuacje, które mogą być efektem takich działań. Bezpieczeństwo przede wszystkim! To ważne, ponieważ dobrze dobrane do Twoich potrzeb ubezpieczenie gwarantuje spokój i pewność, że w razie wypadku będziesz miał z czego pokryć niezaplanowane wydatki, takie jak ewentualne naprawy czy pokrycie kosztów leczenia.

Jeśli chcesz uwzględnić wszystkie okoliczności i możliwości, warto również, abyś zainteresował się ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli jeszcze go nie masz, lepiej zastanów się, czy na pewno chcesz samodzielnie instalować urządzenie i narazić się nie tylko na uszczerbek na zdrowiu, ale i koszty ewentualnego leczenia, jeśli coś pójdzie nie tak. Lepiej przygotuj się i na tę okoliczność.

Montaż płyty gazowej od podstaw

Płyty gazowe do zabudowy to produkt również dla osób, które chcą samodzielnie przeprowadzić ich instalację w swoim mieszkaniu. Takie płyty zazwyczaj wyposażone są w niezbędne elementy, instrukcję obsługi i wskazówki montażowe, dzięki czemu możesz zrobić to samodzielnie.

Największą trudność może sprawić Ci wybór idealnego miejsca, w którym będzie ona najlepiej spełniać swoją funkcję. Montując płytę gazową ważne są  odległości od pozostałych elementów wyposażenia kuchni. 

  • minimum 0,5 m od okien;
  • minimum  40 cm od lodówki lub zmywarki, co uchroni przed nagrzewaniem się ich ścian,
  • minimum 40 cm od zlewozmywaka, aby woda z kranu nie pryskała na gorącą płytę,
  • do 20 cm od szafek, aby uchronić je przed zapryskaniem i działaniem wysokiej temperatury.

Płyta gazowa pod zabudowę wymaga wycięcia otworu w blacie. Niektórzy producenci do zakupu dołączają szablon, który możesz przyłożyć do miejsca, w którym chcesz ją umieścić. Jeśli go nie masz, wystarczy, że położysz płytę w wybranym miejscu i obrysujesz ją dookoła. Pamiętaj jednak, że otwór, w którym umieścisz płytę gazową, musi być nieco mniejszy niż zewnętrzny wymiar. Wykorzystaj instrukcję, w której znajdziesz dokładne wymiary urządzenia.

W zaznaczonym kwadracie musisz wywiercić otwór w narożniku, by za pomocą wyrzynarki wyciąć otwór na płytę. Zwróć uwagę, czy blat jest odpowiednio zabezpieczony, aby nie pękł podczas pracy. Płyta kuchenna gazowa może być zamontowana na blacie na środku lub przy jego krawędzi. Wszystko zależy od tego, która opcja bardziej Ci odpowiada. Co ważne, dzięki specjalnej uszczelce lub zastosowaniu silikonu nie musisz się martwić, że w szczelinach będą zbierać się okruchy i nieczystości. 

Ostatnim krokiem jest podłączenie płyty gazowej do źródła gazu z sieci lub z butli, jednak ten etap lepiej zostawić specjaliście z uprawnieniami.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020