Pogrzeb – ile kosztuje? Co warto wiedzieć?

Śmierć bliskiej osoby to niezwykle bolesny moment w życiu, w którym trzeba zmierzyć się z trudnymi emocjami, ale też wieloma formalnościami i kosztami. Sprawdź, ile kosztuje pogrzeb oraz co powinieneś wiedzieć w związku z jego organizacją.

Formalności związane z pogrzebem

Załatwienie niezbędnych formalności związanych z pogrzebem w tak trudnym momencie może być bardzo dużym wysiłkiem. Jest to jednak konieczne, aby móc pochować bliską osobę i w należyty sposób uczcić jej pamięć. Jeśli Twój bliski zmarł w domu, tuż po tym musisz zawiadomić lekarza, który wystawi akt zgonu. Powinien być to lekarz z przychodni rejonowej, który w ciągu 30 dni przed śmiercią leczył zmarłego, ale jeśli nie ma takiej możliwości, powinieneś wezwać karetkę. Jeśli zmarły przebywał w szpitalu, zakładzie opiekuńczym lub zginął w wypadku, wtedy kartę zgonu wystawia prowadzący oddział lub inne służby.

Kolejnym krokiem jest kontakt z zakładem pogrzebowym, który przewiezie ciało do kostnicy oraz pomoże w organizacji pochówku. Firma pogrzebowa będzie potrzebować określonych dokumentów, takich jak:

  • karta zgonu,

  • dowód tożsamości osoby zmarłej,

  • świadectwo pracy lub ostatni odcinek renty lub emerytury – jeśli zmarły ją otrzymywał,

  • kserokopia dowodu tożsamości osoby organizującej uroczystości pogrzebowe.

Zgon bliskiej osoby musisz również zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca zgonu. Po jego zarejestrowaniu kierownik USC wyda jeden bezpłatny odpis skrócony aktu zgonu. Jest on podstawą do uzyskania zasiłku pogrzebowego oraz świadczenia z tytułu ubezpieczenia.

Zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy wynosi obecnie 4 tysiące złotych i jest wypłacany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Może trafić do każdego, kto zapłaci za pogrzeb. Wystarczy zebrać wymagane dokumenty, a następnie złożyć je w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli pokryjesz koszty pogrzebu członka swojej rodziny, w Twoim imieniu wszystkie niezbędne dokumenty może złożyć zakład pogrzebowy, z usług którego korzystasz.

 
 

Ubezpieczenie na życie

finansowe wsparcie dla najbliższych, gdyby Ciebie zabrakło 

Dowiedz się więcej

Koszt pogrzebu – usługi zakładu pogrzebowego

Do podstawowych usług zakładu pogrzebowego należy odebranie zwłok z domu bądź szpitala oraz ich transport do chłodni, przygotowanie ciała do ceremonii, jego przechowywanie w chłodni oraz organizacja ceremonii. Cena transportu zwłok wynosi zazwyczaj kilkaset złotych, podobnie jak przygotowanie ciała. Doba przechowywania ciała w chłodni może kosztować kilkadziesiąt złotych, natomiast organizacja ceremonii to wydatek, który wynosi co najmniej tysiąc złotych. Do usług zakładu pogrzebowego trzeba również doliczyć cenę trumny – od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Coraz częściej spotykane jest kremowanie zwłok, które wiąże się z nieco innymi i jednocześnie niższymi kosztami. W tym przypadku do pochówku zamiast trumny wykorzystuje się urnę, która zwykle kosztuje nie więcej niż kilkaset złotych. Koszt samej kremacji, czyli spopielenia zwłok, wynosi zazwyczaj mniej niż tysiąc złotych (wliczając koszt zakupu specjalnej, drewnianej lub tekturowej trumny do kremacji).

Dodatkowe koszty pogrzebowe

Największe koszty pogrzebu mogą być związane z wykupem miejsca na cmentarzu oraz postawieniem pomnika, chyba że bliski pochowany zostanie w grobowcu rodzinnym. W związku z małą liczbą cmentarzy, ceny miejsc na nich mogą być bardzo wysokie. Trzeba przygotować się na wydatek w wysokości kilkuset bądź nawet kilku tysięcy złotych, przy czym opłata wnoszona jest na 20 lat z góry. Koszt pomnika jest niestety wyższy i – w zależności od materiału oraz jakości wykonania – będzie wynosił co najmniej kilka tysięcy złotych.

Jeśli dodatkowo chcesz zorganizować stypę dla najbliższej rodziny, aby móc powspominać zmarłą osobę oraz wesprzeć się nawzajem w tym trudnym czasie, musisz wziąć pod uwagę koszt, który wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych za jedną osobę.

Dodatkowym wydatkiem związanym z pogrzebem jest zakup wieńców oraz wiązanek pogrzebowych, a także tabliczek na urnę bądź trumnę. Pewnie zastanawiasz się, ile kosztują wieńce pogrzebowe. Są dość drogie, ponieważ trzeba zapłacić za nie co najmniej kilkaset złotych. Bardziej okazałe wieńce kosztują nawet ponad tysiąc złotych.

Świadczenie w przypadku śmierci

Wszystkie koszty pogrzebu trudno jest pokryć wyłącznie z zasiłku pogrzebowego. Jeśli chcesz zadbać o przyszłość Twoich bliskich i zapewnić im wsparcie finansowe, gdyby Ciebie zabrakło, zapoznaj się z naszymi propozycjami ubezpieczenia na życie.

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020