Powodzie w Polsce – jak się zabezpieczyć?

Powodzie to częste zjawisko przyrodnicze w Polsce, które nierzadko stanowi poważne zagrożenie. Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed powodzią.

Powodzie to obecnie jedno z największych zagrożeń przyrodniczych w Polsce. Najbardziej narażone w kraju są województwa zachodnie, południowe oraz nadmorskie, a najmniej – Podlaskie i Lubelskie. Jednak nawet tam nie można zupełnie wykluczyć ryzyka. Poznaj skuteczne sposoby na zabezpieczenie się przed powodzią.

Jeżeli Twój dom znajduje się blisko rzeki lub jeziora, ryzyko powodzi jest naprawdę duże. Jednak nie tylko. Również mieszkańcy miejscowości, które nie są położone bezpośrednio przy terenach zalewowych, mogą być narażeni na powódź. Niestety, wiele osób myśli o powodzi dopiero wtedy, gdy ich najbliższa okolica została już zalana lub gdy o podtopieniach zrobiło się głośno w mediach (jak np. w 1997 roku na południu Polski). Dlatego zabezpiecz się przed powodzią, zanim będzie za późno.

 
 

Ubezpiecz dom/mieszkania online

Zapewnij sobie wspracie i pomoc po takich zdarzeniach jak: pożar, powódź, przepięcie, kradzież czy stłuczenie. Ubezpieczenie kupisz prosto i wygodnie online. 
 

Sprawdź cenę

Poziom rzek a ryzyko powodzi

Do zalania przez powodzie dochodzi najczęściej w pobliżu rzek, ale pamiętaj, że nie ma miesiąca, w którym nie istniałoby ryzyko wystąpienia powodzi. Największe zagrożenie pojawia się od marca do października, ze względu na powodzie roztopowe, roztopowo-opadowe i zatorowe. W pozostałej części roku inny jest jedynie rodzaj zalań. Na przykład w miesiącach zimowych zagrożeniem są powodzie opadowe, a od listopada do marca – powodzie sztormowe na terenach nadmorskich.

Powodzie w Polsce występują często z powodu awarii obwałowań na terenach zalewowych. Są też powodowane długotrwałym deszczem. Wówczas poziom rzek gwałtownie się podwyższa, a na lokalną powódź narażone są wszystkie miejscowości, niezależnie od tego, czy leżą nad rzeką lub morzem, czy też nie. Szczególnie zagrożone są miasta znajdujące się w dolinach górskich rzek. Równie silne ryzyko stanowią Wisła i Odra, czyli rzeki, w których często występują wielometrowe wezbrania wody. Dlatego gdy stan rzek w Polsce jest alarmujący, zagrożone są duże miasta, takie jak choćby Kraków, Warszawa, Gdańsk, Wrocław czy Opole.

Jaki jest aktualny stan rzek w Polsce?

Myślisz, że zagrożenie powodziowe nie dotyczy Ciebie, ponieważ nie mieszkasz w pobliżu rzeki? A może wręcz przeciwnie – Twój dom znajduje się w pobliżu terenów zalewowych? Niezależnie od lokalizacji, Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej apeluje do wszystkich mieszkańców kraju, aby regularnie sprawdzali mapy zagrożenia powodziowego. 

Powodzie można przewidzieć – nie pojawiają się znienacka. Bieżące komunikaty o sytuacji hydrologicznej w porę informują o zagrożeniu, dzięki czemu możesz zastosować skuteczne zabezpieczenia przed powodzią w odpowiednim czasie.

Jak możesz zabezpieczyć swoją posiadłość, jeśli mieszkasz blisko rzeki?

Na powodzie narażona jest większość domów w Polsce, a w szczególności te, które są położone w pobliżu rzek. Jak zabezpieczyć się przed powodzią? Możesz to zrobić na kilka sposobów:

  • zabezpieczenie okien i drzwi – w otworach drzwiowych i okiennych zamontuj profile stalowe oraz wodoodporne panele. Kolejnym rozwiązaniem jest także zabezpieczenie okien i drzwi przegrodami przeciwpowodziowymi;
  • podwyższenie wejścia do domu – jednym z najprostszych sposobów, który może uchronić Twój dom przed zalaniem, jest podwyższenie wejścia do domu, np. o kilka stopni. Dzięki temu woda nie zdoła wpłynąć do wnętrza domu;
  • hydroizolacja fundamentów – jeżeli Twój dom znajduje się w miejscu, gdzie poziom rzek często jest alarmujący, wówczas zadbaj o odpowiednią izolację ścian i fundamentów. Dzięki temu nie tylko uporasz się z problemem wilgoci, ale także uchronisz swój dom przed powodzią;
  • worki z piaskiem – kiedy ryzyko powodzi jest już bardzo duże, a Ty nie zdążyłeś odpowiednio przygotować domu, pomocne będą worki z piaskiem. Wykop wówczas rów o szerokości dwóch worków i głębokości jednego, a następnie ułóż kolejne warstwy zapory z worków.

Takie zabezpieczenia przed powodzią bywają skutecznie, ale niestety nie zawsze są niezawodne. Podczas powodzi, mimo odpowiedniej ochrony, i tak może dojść do uszkodzenia domu, poddasza lub piwnicy. Dlatego też najlepszym pomysłem będzie ubezpieczenie domu i mieszkania od powodzi. W razie zalania posiadłości otrzymasz pieniądze do wysokości szkody – nawet do 2 milionów złotych.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020