Rak wątroby – jakie są objawy? Rokowania

Rak wątroby to najczęściej nowotwór przerzutowy, który pojawia się w zaawansowanej fazie choroby. Walka z nią jest wówczas wyczerpująca, a chory potrzebuje wsparcia w codziennym życiu. Możemy je zagwarantować!

Wczesne zdiagnozowanie pierwotnego raka wątroby pozwala na skuteczne, umożliwiające powrót do pełnego zdrowia, leczenie. Jednak guzy pierwotne – wywodzące się bezpośrednio z komórek wątroby lub z dróg żółciowych – stanowią tylko 5% wszystkich przypadków zachorowań. Zazwyczaj rak wątroby jest konsekwencją procesu nowotworowego, który rozwinął się w innych narządach. Pacjenci w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej potrzebują opieki paliatywnej, pomocy w codziennych czynnościach, a często także – w związku z niezdolnością do pracy – wsparcia finansowego dla siebie i swoich bliskich.

Wczesne objawy raka wątroby

Nowotwór wątroby przez długi czas rozwija się bez wyraźnych, specyficznych objawów. W przypadku guza pierwotnego zmiany zwykle powstają w obszarach uszkodzonych przez inne przewlekłe procesy chorobowe (np. marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby), którym początkowo przypisuje się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Są to najczęściej:

 • brak apetytu,
 • utrata masy ciała,
 • ciągłe uczucie pełności,
 • wzdęcia,
 • zaparcia,
 • wymioty.

Jeśli stwierdzono u Ciebie przewlekłą chorobę wątroby, nie powinieneś lekceważyć tego rodzaju objawów. Rokowanie przy wcześnie zdiagnozowanym pierwotnym raku wątroby jest bardzo dobre. Guz można usunąć operacyjnie z szerokim marginesem zdrowej tkanki bez szkody dla zdrowia, ponieważ wątroba ma wysoką zdolność regeneracji. Niekiedy możliwa jest także transplantacja tego narządu.

Rak wątroby w późnym stadium

Leczenie raka wątroby jest znacznie trudniejsze w przypadku zaawansowanego procesu chorobowego. Towarzyszą mu takie objawy, jak:

 • wodobrzusze,
 • tępy ból w prawym podżebrzu,
 • żółtaczka,
 • krwawienie z przewodu pokarmowego.

Widoczne stają się także symptomy niewydolności wątroby, czyli:

 • niski poziom glukozy we krwi,
 • zaburzenia krzepnięcia,
 • brak równowagi hormonalnej.

Niestety, rak wątroby często zostaje zdiagnozowany dopiero w związku z wystąpieniem tych alarmujących objawów. Wówczas pacjent może nie kwalifikować się już do leczenia chirurgicznego, ponieważ doszło do powstania pozawątrobowych, wtórnych ognisk choroby. Pierwotne guzy wątroby zwykle są także mało wrażliwe na chemio- i radioterapię.

W przypadku przerzutowego raka wątroby rokowanie i sposób leczenia są zależne od typu nowotworu i stanu klinicznego chorego. Najczęściej jednak ogniska przerzutowe w wątrobie stwierdza się u osób, u których choroba osiągnęła poziom zaawansowania utrudniający podjęcie skutecznej terapii.

Jak żyć z rakiem wątroby?

Każdej osobie zmagającej się z chorobą nowotworową może przydarzyć się trudny w leczeniu rak wątroby. W grupie ryzyka znajdują się także pacjenci cierpiący na przewlekłe schorzenia tego narządu. Jednak nawet w przypadku niekorzystnej diagnozy można podjąć leczenie paliatywne (np. zabiegi termoablacyjne), które przedłuża życie i podnosi jego komfort

Kiedy każda chwila staje się bezcenna, nic nie powinno utrudniać walki z nowotworem. Trapić Cię mogą wysokie koszty nierefundowanych zabiegów i leków, konieczność utrzymania diety bazującej na drogich składnikach, zarobki uszczuplone w związku z ograniczoną zdolnością do pracy, niepokój o przyszłość bliskich. Odpowiedzią na takie troski jest ubezpieczenie na wypadek nowotworu, z tytułu którego na godne życie w czasie walki z chorobą możesz dostać nawet 600 tysięcy złotych. Ofertę takiego świadczenia połączyliśmy z ubezpieczeniem na życie, dzięki któremu możesz mieć pewność, że Twoja rodzina nie pozostanie bez wsparcia, gdy Ciebie zabraknie.

Pamiętaj, że aby ubezpieczenie zadziałało, musisz wykupić je jeszcze zanim zachorujesz. Skontaktuj się z naszym konsultantem, by wybrać opcję najlepszą dla siebie. Zapytaj też o pakiety dodatkowe, które rozszerzają zakres pomocy, jaką będziesz mógł od nas uzyskać, jeśli zachorujesz.

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020