Ślub – jak zorganizować? Ile kosztuje?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Nie da się go jednak zorganizować bez odpowiedniego przygotowania. Ile kosztuje? Jak go zaplanować?

Ślub to wyjątkowy dzień dla każdej młodej pary. Czasem jednak ogrom formalności, konieczność drobiazgowej organizacji oraz koszty mogą przerazić. Ile kosztuje ślub? Od czego powinieneś rozpocząć przygotowania, aby o niczym nie zapomnieć? Jak zabezpieczyć wspólny majątek po ślubie? Przyjrzyj się naszym poradom.

Ile kosztuje ślub?

Suknia ślubna, garnitur, dekoracje weselne, zaproszenia, kamerzysta na wesele czy bukiety ślubne – prawdopodobnie nie wyobrażasz sobie ślubu bez tych elementów. Ich zakup może jednak bardzo nadwyrężyć Wasz budżet. Ile kosztuje ślub i standardowe wesele? Zależy to głównie od Twoich oczekiwań oraz zdolności negocjowania. Ślub cywilny może być nieco tańszy niż ślub kościelny, jednak ostateczny koszt zależy zazwyczaj od wielkości wesela. Najczęściej wesele na około 100 osób kosztuje od 20 do 50 tysięcy złotych. Wynika z tego, że średni koszt za osobę wynosi od 200 do 500 złotych. Pamiętaj jednak, że są to koszty uśrednione. Równie dobrze wymarzona suknia ślubna może kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Od czego zacząć przygotowania do ślubu?

Przygotowania do ślubu to nie tylko wybór strojów czy rezerwacja terminów. Ślub i wesele to duże przedsięwzięcia, które wymagają dużego nakładu pracy i dobrego rozplanowania. Jeśli przygotujesz wszystko wcześniej, ograniczysz stres i niepotrzebne nerwy. Od czego najlepiej zacząć przygotowania do ślubu?

  1. Wypunktuj listę obowiązków oraz ich podział – lista rzeczy do zrobienia przed ślubem będzie niezbędna! Spisz także dokładne kalendarium oraz podział obowiązków. Gdy będziesz miał gotowy plan, organizacja będzie o wiele łatwiejsza i sprawniejsza.
  2. Wybierz datę – najwięcej osób decyduje się na wesele w miesiącach letnich lub wiosennych. Piękna pogoda sprzyja miłej atmosferze i dobremu samopoczuciu. Możesz wówczas zorganizować ślub w plenerze. Niektóre pary młode są przesądne i wybierają miesiące z „r” w nazwie. Inni natomiast decydują się na pierwszy wolny termin. Decyzja należy do Was.
  3. Wybierz strój – olśniewająca suknia ślubna oraz dobrze skrojony garnitur to ważne elementy dla każdej młodej pary. To wyjątkowy dzień, dlatego warto, aby Wasze stroje również były wyjątkowe. Poszukaj inspiracji, przedyskutuj projekt z krawcem lub odwiedź kilka salonów z myślą o przymiarkach. Specjaliści w salonach ślubnych podpowiedzą Ci, jak ukryć mankamenty sylwetki, a jak podkreślić jej mocne strony.
  4. Wybierz obrączki – to trudna decyzja, ponieważ obrączek ślubnych jest na rynku mnóstwo. Różne wzory, materiały i rozmiary mogą sprawić spory kłopot podczas wyboru. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się obrączki z białego złota.
  5. Zaplanuj zaproszenia ślubne – zanim wybierzesz odpowiedni projekt zaproszenia, sporządź listę gości oraz dodatkową listę rezerwową. Pamiętaj, aby wydrukować więcej zaproszeń, niż jest osób na liście – w razie pomyłki na pewno się przydadzą. Zaproszenia ślubne wręcz gościom około trzy miesiące przed planowaną datą ślubu.

Jak zabezpieczyć wspólny majątek po ślubie?

Udało Wam się zorganizować wspaniały ślub i wesele – co potem? Od tej pory tworzycie rodzinę, gromadzicie wspólny majątek i być może budujecie swój pierwszy dom. Aby zadbać o siebie nawzajem, zaopatrz się w ubezpieczenie na życie z odpowiednio dobranymi umowami dodatkowymi. Dzięki temu obejmiesz ochroną zdrowie swoje i swoich najbliższych, otrzymując wsparcie finansowe np. po wypadku czy w razie choroby. Ubezpieczając się, możesz liczyć na to, że Twoja rodzina otrzyma pomoc w trudnych chwilach. Sprawdź szczegóły w OWU i dowiedz się, jakie wsparcie możemy Wam zapewnić!

Budując wspólny dom lub kupując mieszkanie, koniecznie zaopatrz się w ubezpieczenie domu i mieszkania. W razie zdarzeń losowych, takich jak np. pożar czy zalanie, otrzymasz odszkodowanie, które pokryje zaistniałe szkody. Pomyśl także o dodatkowych pakietach, aby zapewnić sobie i swoim najbliższym poczucie bezpieczeństwa oraz cenny komfort na wszelki wypadek. Zapoznaj się z OWU i sprawdź, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić.

Zespół Nationale-Nederlanden 19.05.2020