Szambo – jakie są rodzaje? Jakie wybrać?

Budujesz dom? Jeśli Twoja działka nie jest przyłączona do systemu kanalizacji, musisz sam zadbać o odprowadzanie ścieków. Właściwy wybór szamba to ważny etap budowy. Sprawdź, jak wybrać zbiornik i go zabezpieczyć.

Przydomowe szambo to ważny element prywatnej infrastruktury. Właściwie dobrane i zainstalowane nie sprawia problemów i nie stanowi zagrożenia.

Domy jednorodzinne na wsiach bardzo często nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej. Oznacza to, że konieczna jest budowa szamba na działce. Fekalia z domu gromadzone są w specjalnym zbiorniku i muszą być regularnie wywożone wozami asenizacyjnymi. Zbiornik najczęściej zakopany jest w ziemi i solidnie zabezpieczony, aby nie dopuścić do nieszczęśliwego wypadku.

 
 

Ubezpiecz dom/mieszkania online

Zapewnij sobie wspracie i pomoc po takich zdarzeniach jak: pożar, powódź, przepięcie, kradzież czy stłuczenie. Ubezpieczenie kupisz prosto i wygodnie online. 
 

Sprawdź cenę

Jaki zbiornik na szambo wybrać?

Do wyboru są zbiorniki betonowe oraz plastikowe, tzw. ekologiczne. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja mają swoje zalety oraz rzeszę zwolenników. Krótka charakterystyka pomoże Ci wybrać odpowiedni zbiornik.

Szambo betonowe:

  • Betonowy zbiornik przykryty żelbetową pokrywą jest bardzo ciężki, a jego transport i osadzenie w gruncie wymagają specjalistycznego sprzętu.
  • Trwała i bezpieczna dla środowiska konstrukcja szamba z pewnością wytrzyma wiele lat.
  • Bardzo wytrzymałe – nad zbiornikiem możesz z powodzeniem zrobić podjazd.
  • Możliwe jest wbudowanie przegrody, co sprawi, że zbiornik będzie dwukomorowy.
  • Cena – szambo betonowe może być nawet o kilka tysięcy złotych tańsze od zbiornika z tworzywa sztucznego PEHD (wraz z transportem i montażem).

Szambo plastikowe:

  • Zbiornik wykonany z tworzywa sztucznego, dzięki czemu szambo jest odporne na działanie czynników zewnętrznych – pozostaje szczelne przez wiele lat.
  • Wbrew pozorom, nad takim zbiornikiem również mogą poruszać się samochody, należy jednak pamiętać o zamontowaniu żelbetowej płyty odciążającej nad zbiornikiem,
  • Zbiornik jest znacznie lżejszy w porównaniu z betonowym. Nie potrzeba specjalnego transportu – wystarczy zwykły samochód dostawczy.
  • Montaż nie wymaga użycia dźwigu, chyba że planujesz dociążyć zbiornik płytą żelbetową. Ma to swoje uzasadnienie, jeśli chcesz nad zbiornikiem zrobić podjazd lub nie chcesz, aby lekki zbiornik podnosił się pod wpływem działania wód gruntowych i siły wyporu.
  • Zbiorniki z tworzywa sztucznego są drogie, więc jeśli w planach władz lokalnych jest budowa sieci kanalizacji, powinieneś dobrze przemyśleć tak duży wydatek. Warto jednak pamiętać, że bezsprzeczną zaletą jest szczelność takiego zbiornika, co jest dużo trudniejsze do uzyskania w przypadku szamba betonowego. 

Właściwa eksploatacja szamba

Ścieki domowe to nie tylko fekalia – to również chemia gospodarcza, często bardzo silna. Zatem zawartość zbiornika jest niebezpieczna dla środowiska i człowieka. Szambo musi być szczelne i regularnie opróżniane – przepełnione może „wybić”, czyli jego zawartość wróci rurami do domu i co może przysporzyć nie lada kłopotu. Szkody bywają duże, czasem są to nawet zniszczone podłogi czy ściany. Sama dezynfekcja pomieszczeń i usunięcie nieprzyjemnego zapachu to kosztowne i pracochłonne zadanie. Jeśli masz przydomowe szambo, warto, abyś miał również ubezpieczenie domu, które pokryje koszty napraw szkód powstałych w takiej sytuacji.

Szambo powinno być wentylowane. Bez dostępu powietrza w zamkniętym zbiorniku wytwarza się podciśnienie i ścieki z domu nie mogą swobodnie spływać do zbiornika. Wygląda to tak, jakby kanalizacja się zatkała.

Przydomowe szambo, nawet regularnie opróżniane, może być źródłem nieprzyjemnego zapachu. W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego możesz kupić biopreparaty zawierające odpowiednio dobrane szczepy bakterii i enzymy, które regulują procesy chemiczne, zachodzące w zbiorniku.

Prawidłowo zamontowany zbiornik wyposażony jest w ciężką i dobrze zabezpieczoną klapę. Dziecko nie może samodzielnie jej otworzyć. Jeśli zauważysz, że klapa jest uszkodzona, niezwłocznie wymień ją na nową. Nie wszystko możesz przewidzieć, a na co dzień zapomina się o sprawdzaniu stanu stałych elementów użytkowych, jak np. szambo, dlatego nieszczelność klapy czy zepsucie się zabezpieczeń może Ci umknąć. Na wszelki wypadek kup ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków lub ubezpieczenie NNW dla dziecka.

Nigdy nie próbuj samodzielnie usuwać awarii szamba – może się to okazać bardzo niebezpieczne. Najlepszym wyjściem jest wezwanie specjalistów, którzy posiadają specjalny sprzęt i odzież ochronną, a przede wszystkim doświadczenie w usuwaniu takich awarii.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020