Własne cztery kąty: mieszkanie – o co zadbać?

Spraw, aby Twoje cztery kąty były funkcjonalne i bezpieczne. Sprawdź, o co powinieneś zadbać w swoim pierwszym własnym mieszkaniu.

Urządzanie własnych czterech kątów to czas nie tylko ekscytujący, ale także pełen rozmaitych wyzwań. Odebrałeś swoje pierwsze mieszkanie? Sprawdź, o co powinieneś zadbać, aby mieszkało Ci się w nim wygodnie i bezpiecznie.

Własne cztery kąty powinny być nie tylko urządzone w zgodzie z Twoim poczuciem estetyki, ale także praktyczne, funkcjonalne i bezpieczne. Wystrój mieszkania zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Inaczej będą wyglądały cztery kąty singla, a inaczej rodziny z dziećmi. Jednak, mimo tych różnic, jest kilka zasad, którymi warto się kierować.

Jak zadbać o własne cztery kąty? Poznaj kilka zasad

Zastanawiasz się, jak zadbać o pierwsze mieszkanie? Wybór odpowiednich rozwiązań może być przyjemnością, a kolejne zakupy elementów wnętrzarskich – ekscytującym przeżyciem. Estetyka to jednak nie wszystko. Postaw także na bezpieczeństwo, tak, aby Twoje pierwsze mieszkanie stało się azylem dla wszystkich członków rodziny. Dla ułatwienia przygotuj sobie wytyczne, które pomogą Ci w szybkim i skutecznym podejmowaniu decyzji. Przede wszystkim:

  1. Sprawdź wszystkie instalacje – przed remontem lub kupnem pierwszego mieszkania zainteresuj się stanem instalacji. Sprawdź stan gniazdek oraz bezpieczniki. Instalację gazową powinien sprawdzić gazownik, który potwierdzi, czy jest ona szczelna. W przypadku hydrauliki przy pomocy specjalistów skontroluj ciśnienie wody i upewnij się w spółdzielni mieszkaniowej, czy w najbliższym czasie nie będzie wymiany rur we wszystkich pionach.
  2. Ubezpiecz mieszkanie – pożar, zalanie czy włamanie to tylko niektóre z przykrych sytuacji, które mogą wydarzyć się w Twoich czterech kątach. Dlatego też niezbędnym krokiem jest ubezpieczenie domu i mieszkania. Jeśli to Twoje pierwsze mieszkanie, jak najszybciej wykup polisę, która w razie zdarzeń losowych zagwarantuje Ci wypłatę pieniędzy na pokrycie ewentualnych strat. Wysokość składki jest uzależniona od ryzyka, z jakim wiąże się zamieszkiwanie w danym miejscu. Zabezpieczając swoje cztery kąty, możesz skorzystać z ochrony od wszystkich zdarzeń. Wybierz także dodatkowe pakiety, dostosowując je do potrzeb wszystkich członków Twojej rodziny, np. ubezpieczenie NNW dla dziecka.
  3. Rób regularne przeglądy techniczne – przynajmniej raz w roku wykonaj przegląd przewodów kominowych i instalacji gazowej – szczególnie zimą, kiedy na zewnątrz jest duże stężenie smogu. Co pięć lat przeprowadź generalny przegląd stanu elewacji, w szczególności komina, dachu i rynien.
  4. Dobrze wybierz ogrzewanie – posiadasz w mieszkaniu kocioł centralnego ogrzewania? Pamiętaj o jego regularnych przeglądach. Właściwa konserwacja oraz czyszczenie sprawią, że będziesz mógł korzystać z niego bezpiecznie przez długie lata. Pamiętaj też, że obecnie na rynku dostępne są inne możliwości ogrzewania, np. pompy ciepła.
  5. Wymień okna i zamki – jeżeli kupiłeś swoje pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nowe zamki sprawią, że poczujesz się w pełni bezpiecznie, a wymiana okien pozytywnie wpłynie na izolację cieplną mieszkania.
  6. Dostosuj estetykę oraz organizację przestrzeni do potrzeb Twoich i Twojej rodziny. Macie dużo ubrań i jesteście miłośnikami mody? Wygospodaruj przestrzeń na przestronną garderobę. Często gotujecie i przebywacie w kuchni? Pojemne szafki kuchenne, duża lodówka oraz wydzielona strefa jadalna będą niezbędne.
  7. Postaw na jakość – urządzając swoje pierwsze mieszkanie, łatwo wpaść w tendencję do kupowania dużej liczby tanich rzeczy. Niestety, często niska cena nie idzie w parze z jakością. Dlatego też, wyposażając mieszkanie, rozłóż zakupy w czasie. Wysokiej jakości meble, zastawa stołowa czy materace będą nie tylko ładne i funkcjonalne, ale także posłużą długo.
Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020