Zalanie mieszkania – co robić?

Zalane mieszkanie to jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do firm ubezpieczeniowych. Przyczyny mogą być różne – od wyjątkowo intensywnych opadów deszczu, awarii sprzętu czy instalacji, po powódź. Dlatego powinieneś wiedzieć, jak zgłosić taką szkodę.

Zalanie mieszkania to jedna z tych sytuacji, których boimy się najbardziej. Woda na podłodze czy zalany sufit to z pewnością niemiła niespodzianka. Jednak może się przytrafić w każdym mieszkaniu czy domu. Co trzeba wtedy zrobić? Sprawdź!

Mieszkanie po zalaniu oznacza stosunkowo wysokie koszty remontu, związane z wymianą podłogi, renowacją ścian czy stropów. Często wiąże się również z koniecznością naprawy lub zakupu nowego sprzętu, jeśli przyczyną zalania była awaria zmywarki czy pralki. Musisz wiedzieć, co powinieneś zrobić, gdy po powrocie do mieszkania zastaniesz wodę na podłodze, zacieki na ścianach czy plamy na suficie.

Zalane mieszkanie w bloku – o czym musisz pamiętać?

Pęknięta rura, urwany wężyk w pralce lub zmywarce czy niedokręcony kran to częste przyczyny rejestrowanych szkód związanych z wodą w mieszkaniach. To też sytuacje, które kosztują dużo nerwów i mogą nadszarpnąć relacje z sąsiadami. Możesz się przed tym uchronić, jeśli odpowiednio wcześnie zainwestujesz w ubezpieczenie domu i mieszkania, które pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy, gdy spotka Cię taka sytuacja. Będziesz miał też pewność, że znajdą się fundusze na odnowienie i wyremontowanie zalanych pomieszczeń. Ochroną objęte są skutki awarii urządzeń wodno-kanalizacyjnych, które nie są wynikiem działania osób trzecich, jak i sytuacje, gdy nie można jednoznacznie wskazać winnego.

 
 

Ubezpiecz dom/mieszkania online

Zapewnij sobie wspracie i pomoc po takich zdarzeniach jak: pożar, powódź, przepięcie, kradzież czy stłuczenie. Ubezpieczenie kupisz prosto i wygodnie online. 
 

Sprawdź cenę

Zalanie mieszkania przez sąsiada – sytuacja bez wyjścia?

Zalanie przez sąsiada to wyjątkowo trudna sytuacja. Mokry sufit, ściany czy zamoczony sprzęt elektroniczny niosą za sobą wysokie i nieplanowane koszty. Mogę też stwarzać zagrożenie. Zalanie mieszkania przez sąsiada to przykra sytuacja, bo oprócz wartościowych rzeczy zniszczyć mogą się np. bezcenne pamiątki rodzinne czy kolekcje trudne lub niemożliwe do odtworzenia. Ubezpieczenie mieszkania od zalania to jedno z tych ubezpieczeń, w które warto inwestować od początku, tuż po wprowadzeniu do własnego m, ponieważ ułatwia pozyskanie pieniędzy na ewentualny remont. Jeśli masz taką polisę, możesz liczyć na szybką pomoc finansową w naprawie szkody – wypłacimy Ci pieniądze. Musisz jednak pamiętać, że żeby ubezpieczenie zadziałało, powinieneś dopełnić swoich obowiązków. Sprawdź w OWU, jakie są warunki wypłaty odszkodowania, a także jak możemy Cię wesprzeć, gdy mieszkanie zaleje Ci sąsiad.

Zalane mieszkanie – działania krok po kroku

Po pierwsze zlokalizuj przyczynę zalania i powstrzymaj wyciek wody. W ten sposób minimalizujesz rozmiar szkody. Jeśli zawinił Twój sąsiad z góry, koniecznie się z nim skontaktuj, ponieważ może nie być świadomy powagi sytuacji. Jeśli natomiast doszło do zalania mieszkania z dachu, zadzwoń do administratora lub do zarządcy budynku. Najlepiej nie ruszaj niczego w zalanym pomieszczeniu. Jeśli jednak kontakt ze strony ubezpieczyciela będzie się przedłużał, możesz zacząć usuwać skutki szkody, ale dokumentując stan lokalu zdjęciami.

Następnie powinieneś poinformować ubezpieczyciela o zaistniałym problemie. Możesz to zrobić online, telefonicznie lub za pomocą tradycyjnej poczty. Masz na to trzy dni. Gdy konieczna była interwencja straży pożarnej czy policji, powinieneś uzyskać protokół będący raportem zniszczeń. Sporządź listę uszkodzonych przedmiotów, spisz dane świadków i okoliczności zdarzenia oraz przygotuj niezbędne dokumenty, wymagane do zgłoszenia szkody. Zalane mieszkanie obejrzy rzeczoznawca i sporządzi spis uszkodzeń. Niedługo po tym otrzymasz decyzję w sprawie wypłaty odszkodowania.

zalanie mieszkania - co robić?

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020