Zdarzenie losowe – co warto wiedzieć o ubezpieczeniu?

Zdarzenia losowe oraz ich nieprzyjemne skutki mogą przytrafić się każdemu – w domu, w pracy czy na wakacjach. Sprawdź, czym są i jak możesz się przed nimi chronić?

Pożar, huragan, powódź, trzęsienie ziemi czy kradzież to zdarzenia losowe, których skutki mogą narazić Ciebie i Twoje mieszkanie na nieprzewidziane zniszczenia. Możesz się jednak skutecznie przed nimi chronić. Pomoże Ci w tym ubezpieczenie oraz dodatkowe pakiety, które zapewnią Ci pełną ochronę i mogą być dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Co to jest zdarzenie losowe?

Zdarzenia losowe to sytuacje, które wywołują określone skutki, dzieją się w konkretnym czasie oraz miejscu i występują niezależnie od woli ludzkiej. Dla ubezpieczyciela oznaczają zdarzenia nieprzewidywalne, które jednak są możliwe.

Zdarzenia losowe w ubezpieczeniach są dokładnie opisane w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Zapoznaj się z tym dokumentem, aby dowiedzieć się, kiedy ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie. Najczęściej wymieniane zdarzenia losowe w zakresie ubezpieczenia to sytuacje wywołane przez cztery żywioły (ogień, ziemię, wodę i wiatr). Dlatego w zapisie umowy możesz znaleźć zdarzenia losowe, takie jak m.in. huragan, silny wiatr, obfity deszcz czy pożar. Im więcej zdarzeń losowych obejmuje Twoje ubezpieczenie, tym lepiej. Jeżeli Twoje mieszkanie (lub dom) jest zlokalizowane w takim miejscu, w którym pojawiają się tego rodzaju zjawiska atmosferyczne, wówczas warto, abyś zastanowił się nad wykupieniem jak najszerszego pakietu.

Zobacz też: Powodze w Polsce a ubezpieczenie

 
 

Ubezpiecz dom/mieszkania online

Zapewnij sobie wspracie i pomoc po takich zdarzeniach jak: pożar, powódź, przepięcie, kradzież czy stłuczenie. Ubezpieczenie kupisz prosto i wygodnie online. 
 

Sprawdź cenę

Co zalicza się do zdarzeń losowych w ubezpieczeniach?

Szukając odpowiedzi na to pytanie, najlepiej zajrzeć do ogólnych warunków ubezpieczenia. Każda umowa zazwyczaj określa inne przypadki zdarzeń losowych. Pokażemy Ci jednak kilka przykładów konkretnych zdarzeń losowych, które są najczęściej uwzględniane w OWU.

Najczęstszymi skutkami zdarzeń losowych w ubezpieczeniu są przede wszystkim zniszczenia powstałe przez obfite opady deszczu, uderzenie pioruna, śnieg, grad, lawinę, połamane drzewa czy trzęsienie ziemi. Dobre ubezpieczenie nieruchomości obejmuje zazwyczaj także szkody powstałe w wyniku eksplozji, dymu czy ognia.

Zdarzeniem, które zazwyczaj bywa osobnym punktem ubezpieczenia, jest ochrona przed skutkami powodzi. W tym przypadku zwróć szczególną uwagę na OWU i sprawdź, czy ubezpieczyciel zalicza niszczące skutki powodzi do zdarzeń losowych (tak jak zalanie), czy jest to szkoda wymagająca dodatkowego ubezpieczenia.

Dodatkowe elementy dobrego ubezpieczenia to często także wsparcie na wypadek przykrych zdarzeń, które nie są losowe, ale na które zwykle nie masz wpływu, czyli np. przed następstwami kradzieży z włamaniem lub dewastacji mienia.

Zobacz też: Zalanie mieszkania a ubezpieczenie

Zdarzenia losowe a odszkodowanie

Co powinieneś zrobić, kiedy przytrafi Ci się zdarzenie losowe? Można tutaj wyróżnić kilka czynności, które wpłyną na wypłatę odszkodowania:

  1. Podczas sytuacji, które zagrażają Twojemu zdrowiu lub życiu czy nieruchomości, natychmiast zwróć się o pomoc do odpowiednich służb (policji, pogotowia czy straży pożarnej). Dzięki ich interwencji możesz zapobiec jeszcze większym szkodom.
  2. Uzyskaj odpowiednie dokumenty poświadczające, że interwencja się odbyła.
  3. Zabezpiecz powstałe szkody, aby ochronić np. nieruchomość przed większymi stratami.
  4. Udokumentuj powstałe zniszczenia – to niezbędne do dalszego zgłoszenia wniosku o szkodzie.
  5. Jak najszybciej zgłoś powstałe szkody ubezpieczycielowi – w umowie często masz na to określony czas.

Na wypadek zdarzeń losowych możesz zapewnić sobie wsparcie, kupując ubezpieczenie domu lub ubezpieczenie mieszkania online. W ramach ubezpieczenia w formule all risk wypłacimy Ci świadczenie do wysokości szkody, nawet do dwóch milionów złotych, niezależnie od tego, czy szkoda powstała w efekcie zdarzenia losowego, czy też w wyniku Twojego roztargnienia. Oczywiście dotyczy to zdarzeń niewymienionych w OWU jako wykluczenia.

Zobacz też: Ubezpieczenie mieszkania i domu na wynajem
 

Zespół Nationale-Nederlanden 26.11.2020