Co wchodzi w zakres ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej? Jakie są jego rodzaje i koszty?

Hulajnogi elektryczne stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Tym samym jest również więcej wypadków z ich udziałem. Podpowiemy Ci, w jaki sposób ubezpieczyć ten pojazd, co zawiera tego rodzaju polisa i jakie są jej koszty.

Hulajnogi elektryczne należą do kategorii urządzeń  transportu osobistego (UTO). Oznacza to, że hulajnoga musi mieć określone wymiary oraz że jej waga nie może przekroczyć 20 kilogramów. Mogą się na niej poruszać osoby powyżej 20. roku życia. Na hulajnodze nie można rozwijać prędkości większych niż 25 km/h. Warto mieć również świadomość tego, że dozwolone jest poruszanie się tymi pojazdami po chodnikach. To w bardzo dużym stopniu zwiększa ryzyko wypadku. Dlatego dobrym pomysłem jest wykupienie ubezpieczenia na hulajnogę elektryczną, aby zapewnić pomoc finansową w razie nieszczęśliwego zdarzenia sobie i innym.

Jak możesz wykupić polisę na hulajnogę elektryczną?

Ubezpieczenie na hulajnogę elektryczną jest dobrowolne. W przeciwieństwie do samochodu nie masz obowiązku posiadania OC na tego typu pojazd. Jednak warto je mieć dla własnego i pozostałych bezpieczeństwa. Ubezpieczenie na takie urządzenie transportu osobistego może łączyć w sobie rekompensatę pieniężną na wypadek kradzieży oraz pomoc w razie nieszczęśliwego wypadku.

Tego rodzaju polisa może również obejmować pomoc assistance. W jej ramach możesz liczyć nie tylko na naprawę pojazdu na miejscu, lecz także, jeżeli tylko będzie to możliwe, na pomoc w dotarciu do szpitala. Jeżeli na przykład złamiesz rękę lub nogę, to polisa na hulajnogę elektryczną może pokryć też koszty Twojej wizyty u lekarza.

Natomiast ubezpieczenie NNW, które często stanowi część polisy na hulajnogę elektryczną, jest związane również z wypłatą odszkodowania. Jego kwota znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i jest zależna od konkretnego towarzystwa. Wypłacone Ci świadczenie pieniężne możesz przeznaczyć na przykład na rehabilitację lub innego rodzaju leczenie. Najlepiej wybierz taką polisę, która zagwarantuje Ci otrzymanie odszkodowania jeszcze przed zakończeniem leczenia.

Ubezpieczenie na hulajnogę elektryczną a wyrządzone przez Ciebie szkody

Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem koniecznie sprawdź, czy polisa gwarantuje wypłatę odszkodowania nie tylko Tobie, lecz także osobom trzecim. Hulajnoga jest w stanie rozwinąć prędkość do 25 km/h. Gdy poruszasz się nią po chodniku lub po ścieżce rowerowej, możesz dość łatwo spowodować nieszczęśliwy wypadek. Jeśli masz wykupioną polisę, to możesz liczyć na pokrycie szkód z ubezpieczenia OC. Osoba poszkodowana może dostać w ramach rekompensaty nawet 50 000 złotych odszkodowania. Oczywiście taka możliwość istnieje tylko wtedy, gdy do ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej wykupisz polisę OC.

Kradzież a ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej

Z hulajnóg elektrycznych korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli. Koszt zakupu tego rodzaju urządzenia transportu osobistego waha się od 1500 do 10 000 złotych. Nie jest to tani pojazd. Kosztuje o wiele więcej niż rower. Dlatego warto ubezpieczyć go także od kradzieży.

Jeżeli będziesz mieć wykupione ubezpieczenie, to możesz otrzymać odszkodowanie do 10 000 złotych. Ubezpieczenie obejmuje również kradzież lub uszkodzenie pojazdu.

Polisa na hulajnogę elektryczną – kiedy nie otrzymasz odszkodowania?

Są takie sytuacje, które wykluczają obowiązywanie umowy ubezpieczenia. Jedną z nich jest Twoje umyślne działanie, na przykład celowe wjechanie w kogoś. Rekompensata finansowa nie będzie Ci się należała również w przypadku jazdy na hulajnodze pod wpływem środków odurzających. Kolejne wykluczenia to między innymi: potrącenie osoby spokrewnionej, wada fabryczna pojazdu czy zaplanowane jego zniszczenie. Wszystkie te przypadki są wymienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 16.06.2021