Czym są rozstrzenie oskrzeli? Objawy, przyczyny i leczenie

Rozstrzenie oskrzeli wymagają leczenia, ponieważ mogą powodować groźne powikłania. Zobacz, na jakie objawy powinieneś zwrócić uwagę.

Rozstrzenie oskrzeli to nieodwracalne uszkodzenia ścian tego narządu, które wymagają odpowiedniego leczenia. Objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę, to: uporczywy kaszel, krwioplucie, odkrztuszanie wydzieliny i stan podgorączkowy. Rozstrzenie oskrzeli mogą powodować groźne dla zdrowia powikłania.

Aby uniknąć zachorowania na rozstrzenie oskrzeli, dbaj o swój układ oddechowy. W ramach profilaktyki zaleca się przede wszystkim zaprzestanie palenia tytoniu, a także unikanie bycia narażonym na wdychanie dymu papierosowego (tzw. bierne palenie). Powinieneś także zadbać o swoje mieszkanie – regularnie wietrzyć pomieszczenia i zapobiegać nadmiernej wilgoci, ponieważ prowadzi ona do zagrzybienia. Konieczne jest także odpowiednie leczenie infekcji dróg oddechowych.

Czym jest rozstrzenie oskrzeli?

Rozstrzenie oskrzeli to uszkodzenia ścian tego narządu, do których dochodzi na skutek ich nieprawidłowego poszerzenia. Stan ten jest nieodwracalny. Wyróżnia się:

  • cylindryczne rozstrzenie oskrzeli – poszerzenie ściany na długim odcinku,
  • workowate rozstrzenie oskrzeli – torbielowate poszerzenie ściany,
  • żylakowate rozstrzenie oskrzeli – poszerzenie ściany na krótkich odcinkach.

Jak dochodzi do rozstrzeni oskrzeli?

Rozstrzenie oskrzeli mogą mieć różne przyczyny. Do ich powstania dochodzi na skutek wad wrodzonych struktury płuca lub w przebiegu innych schorzeń. Rozpoznaje się je u chorych na mukowiscydozę, pierwotne niedobory odporności, pierwotną dyskinezę rzęsek lub zespół Younga. Do rozstrzeni oskrzeli odchodzi także na skutek wszystkich tych dolegliwości, które uniemożliwiają prawidłowe oczyszczanie się drzewa oskrzelowego.

Rozstrzenie oskrzeli mogą być powikłaniem zakażeń bakteryjnych lub wirusowych, które mają ciężki przebieg. Zdarza się, że dochodzi do niego na skutek zwężenia oskrzela przez ciało obce, nowotwór lub ucisk z zewnątrz. Uszkodzenie płuc tego typu obserwuje się również u chorych na AIDS, pylicę, sarkoidozę, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Objawy rozstrzeni oskrzeli

Objawy rozstrzeni oskrzeli to:

  • męczący i uporczywy kaszel,
  • stan podgorączkowy,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • krwioplucie,
  • odkrztuszanie dużej ilości ropnej wydzieliny,
  • duszność,
  • ból w klatce piersiowej.

Warto podkreślić, że powyższe objawy rozstrzeni oskrzeli nigdy nie pojawiają się nagle. Schorzenie rozwija się powoli, a dolegliwości narastają stopniowo. Niepokój powinny budzić częste infekcje układu oddechowego, zwłaszcza zapalenie płuc. Na rozstrzenie oskrzeli u dzieci może wskazywać zahamowanie wzrostu i przyrostu masy ciała.

Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy rozstrzeni oskrzeli, powinieneś udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista zleci Ci diagnostykę, która obejmuje badania obrazowe (zdjęcie rentgenowskie i tomografia komputerowa) i laboratoryjne. Często konieczne jest także wykonanie bronchoskopii. Rozstrzenie oskrzeli w RTG objawiają się jako ogniska niedodmy, zacienienia lub przestrzenie powietrzne. W badaniu fizykalnym lekarz może stwierdzić szmer oskrzelowy i rzężenia drobnobańkowe.

Jak wygląda leczenie rozstrzeni oskrzeli?

Leczenie rozstrzeni oskrzeli ma na celu łagodzenie objawów i zapobieganie powikłaniom. Musisz pamiętać, że uszkodzenia, które powstają, są nieodwracalne. Chory musi codziennie poddawać się rehabilitacji oddechowej, na którą składają się: oklepywanie, wibracje, drenaż ułożeniowy, a także ćwiczenia oddechowe (zwłaszcza technika natężonego wydechu). Bardzo ważne jest regularne oczyszczanie drzewa oskrzelowego, ponieważ w ten sposób można zapobiegać infekcjom. U niektórych chorych można zastosować operacyjne leczenie rozstrzeni oskrzeli. Zabieg ma na celu usunięcie uszkodzonych fragmentów płuca. Rzadziej konieczny jest przeszczep płuc.

Ważne jest także leczenie rozstrzeni oskrzeli, gdy dojdzie do infekcji. Wówczas stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania, a po otrzymaniu antybiogramu (wykonanego z posiewu plwociny) wprowadza się lek celowany. Terapia trwa nawet do miesiąca. Często włącza się także leki rozszerzające oskrzela i ułatwiające odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.

Zobacz też: Co obejmuje polisa na życie?

Jak długo można żyć z rozstrzeniami oskrzeli?

Rokowania w przypadku rozstrzeni oskrzeli są dobre, jeżeli prowadzone jest odpowiednie leczenie i rehabilitacja. W przeciwnym razie, na skutek samego uszkodzenia płuca oraz nawracających infekcji, może dojść do wyniszczenia organizmu oraz niewydolności oddechowej, która zwiększa ryzyko zgonu.

Rozstrzenie oskrzeli to schorzenie, którego wystąpienia nie możesz przewidzieć. Możesz jednak zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę na wypadek wystąpienia finansowych konsekwencji zachorowania, wybierając ubezpieczenie na życie. Jego rozszerzeniem jest ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego, w ramach którego możesz otrzymać wypłatę świadczenia, gdy z powodu choroby konieczna jest hospitalizacja trwająca co najmniej 2 dni.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.02.2021