Masz objawy cukrzycy? Czeka Cię wizyta u diabetologa

Diabetolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem cukrzycy. Jest to choroba przewlekła, zatem pod opieką diabetologa chorzy pozostają przez całe życie. Jak wybrać dobrego diabetologia i przygotować się do pierwszej wizyty?

W Polsce na cukrzycę choruje około trzech milionów osób – te dane są zatrważające. Co ważne, część z nas w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na cukrzycę. Sprawdź, jakie objawy jej towarzyszą i jak znaleźć dobrego diabetologa.

Cukrzyca dotyka coraz większej liczby Polaków. Jej leczenie wymaga regularnych wizyt u diabetologa oraz stałej kontroli stanu pacjenta. Wiele osób cierpiących na cukrzycę w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy, co może oznaczać fatalne konsekwencje zdrowotne.

Objawy cukrzycy – kiedy powinieneś się przebadać?

Cukrzyca to choroba, która pojawia się, gdy trzustka przestaje produkować insulinę lub pojawia się insulinooporność i organizm nie przetwarza insuliny w sposób prawidłowy. Chroniczne zmęczenie, senność, szczególnie po posiłku, suchość w ustach i ciągłe uczucie pragnienia, częste oddawanie moczu, nagła utrata wagi, kłopoty z koncentracją i zaburzenia widzenia – to objawy, które powinny Cię skłonić do wykonania badań pod kątem zdiagnozowania cukrzycy.

Brak specjalistów i długie oczekiwanie na wizytę u diabetologa

Pacjentów z cukrzycą przybywa, ale niestety nie diabetologów. Czas oczekiwania zarówno na pierwszą wizytę, jak i wizyty kontrolne wydłuża się. Sytuacja jest bardzo zła, bowiem jeśli chory na cukrzycę nie ma regularnego kontaktu z lekarzem, może to doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Regularne badania, wizyty lekarskie i samokontrola chorego są tutaj równie ważne. Dzięki temu przebieg choroby będzie łagodniejszy, a ryzyko wystąpienia powikłań znacznie mniejsze.

Problemy z dostępem do badań i konsultacji medycznych u diabetologa może rozwiązać indywidualne ubezpieczenie cukrzycowe. To polisa, dzięki której Twoje życie po diagnozie będzie łatwiejsze. Nasz assistance dla cukrzyków to dostęp do konsultacji ze specjalistami oraz do portalu dietetycznego. Jeśli wystąpią powikłania i konieczne będą wizyty u lekarzy specjalistów, pokryjemy ich koszty oraz wypłacimy Ci świadczenie po zabiegach operacyjnych, mających na celu usunięcie powikłań cukrzycowych. Możesz liczyć nawet na okresową rentę, gdyby Twój stan znacząco się pogorszył. Dzięki tej polisie będziesz mógł ze spokojem normalnie funkcjonować, mimo przewlekłej choroby.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna – liczba chorych z roku na rok rośnie i może dotknąć każdego. Dlatego warto, abyś skorzystał z ubezpieczenia na wypadek cukrzycy. Poza świadczeniem wypłaconym po diagnozie, zapewniamy konsultacje ze specjalistami oraz zestaw do samodzielnego badania poziomu glukozy we krwi.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u diabetologa?

Ze względu na utrudniony dostęp do konsultacji, lekarze diabetolodzy proszą pacjentów o dobre przygotowanie się do wizyty. Dzięki temu diabetolog szybko postawi trafną diagnozę i zaleci właściwe postępowanie.

Dokumenty, które musisz mieć przy sobie podczas wizyty u diabetologa, to:

  1. Wyniki badań – ostatnie oraz te, na podstawie których zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę.
  2. Karty informacyjne z pobytów w szpitalach.
  3. Informacja o przebytych chorobach i zabiegach operacyjnych.
  4. Spis przyjmowanych leków oraz ich dawkowanie.
  5. Jeśli posiadasz już glukometr, wykonuj pomiary regularnie przez kilka dni i spisuj je. Glukometr zabierz ze sobą na wizytę – pielęgniarka diabetologiczna udzieli Ci instrukcji, jak go poprawnie używać, i sprawdzi, czy działa on poprawnie.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z pacjentami przyjmującymi insulinę. Poza powyższymi dokumentami muszą oni przynieść na wizytę również dokładny spisy posiłków, dawki insuliny i zapisy pomiarów ciśnienia tętniczego z ostatnich pięciu dni.

Dla cukrzyka najważniejszy jest stały kontakt z diabetologiem, a także samokontrola, również jeśli chodzi o dietę. Przestrzeganie tych zasad pozwoli Ci prowadzić normalne życie – pracować i brać aktywny udział w życiu rodzinnym.

Zespół Nationale-Nederlanden 29.10.2021