Jak bezpiecznie jeździć quadem?

Jazda quadem to stale zyskująca na popularności rozrywka, która potrafi dostarczyć solidnej dawki silnych emocji i sprawić, że każda osoba z niej korzystająca choć na chwilę oderwie się od codziennych zmartwień i da się ponieść pozytywnym uczuciom. Warto jednak, abyś pamiętał o tym, że wraz z ogromną radością jazda quadem może nieść ze sobą wiele niebezpieczeństw. Zanim więc zasiądziesz za jego kierownicą, poznaj najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Jazda quadem – o czym musisz pamiętać?

Perspektywa jazdy quadem może być niezwykle ekscytująca i kusząca. Musisz jednak pamiętać o tym, aby nie dać w pełni ponieść się emocjom i bezwzględnie zadbać o własne bezpieczeństwo. Choć quad może kojarzyć się z niezwykle stabilnym pojazdem, podejdź do niego z dużym dystansem i rozsądkiem, tak aby maksymalnie zniwelować ryzyko wypadku.

Pierwszym i jednym z najważniejszych warunków bezpiecznej jazdy quadem jest posiadanie kasku. Pomimo tego, że quady jako pojazdy czterokołowe należą do grupy stabilnych maszyn, nie możesz całkowicie wykluczyć możliwości wywrotki. Każda przejażdżka powinna więc być poprzedzona założeniem odpowiednio dopasowanego kasku, który zniweluje siłę ewentualnego uderzenia, a tym samym uchroni Cię przed poważniejszymi urazami głowy. Wśród niezbędnych elementów ubioru wymienić należy także: wysokie buty za kostkę, zakrywające pięty i palce, oraz rękawiczki. Warto, abyś zaopatrzył się również w ochraniacze na łokcie i kolana, które ochronią Cię przed poważniejszymi urazami. W chłodniejsze dni przyda się również kominiarka.

Podczas zabawy dbaj też o prawidłową postawę ciała, która zapewni niezbędną równowagę i ułatwi manewrowanie maszyną. Najlepiej, jeśli jazda odbywa się w pozycji stojącej, z lekko ugiętymi kolanami i łokciami. Oczywiście musisz także pamiętać o bezwzględnym obowiązku mocnego trzymania kierownicy. Korzystnie wpłynie to na odpowiednią kontrolę pojazdu oraz lepszą amortyzację. Aby uniknąć wywrotek na zakrętach, postaraj się o prawidłowy balans ciała i wychylanie się na boki w kierunku przeciwnym do skrętu.

W bardziej wymagającym terenie, na którym spotkać możesz liczne podjazdy, zjazdy lub wyrwy w ziemi, tym bardziej nie zapominaj o odpowiednim balansie. Świetnie sprawdzi się również umiejętność dokładnej obserwacji terenu i zdolność szybkiego wypatrywania dziur i innych przeszkód, które należy ominąć. W ten sposób zapewnisz sobie możliwość dłuższego czasu reakcji, a tym samym znacznie zwiększysz własne bezpieczeństwo.

Dlaczego warto zainwestować w ubezpieczenie, jeśli jeździ się quadem?

W ramach przygotowania do bardziej wyczynowej jazdy quadem rozważ wykupienie ubezpieczenia na wypadek uszkodzenia ciała. Dzięki niemu będziesz mógł cieszyć się większym komfortem psychicznym i wewnętrznym spokojem, mając świadomość, że w razie niefortunnego zdarzenia będziesz mógł liczyć na odpowiednie wsparcie finansowe i doraźną pomoc. To z kolei pomoże Ci szybciej przejść okres niezbędnej rekonwalescencji i powrócić do pełnej sprawności. Dodatkowym atutem naszej polisy jest możliwość indywidualnego dostosowania jej zakresu do własnych potrzeb. Decydując się na jej zakup, masz możliwość wyboru jednego z trzech pakietów (podstawowego, rozszerzonego lub pełnego), a także poszerzenia jej zakresu o dodatkowe zapisy (m.in. pakiet Ortopeda). W przypadku jazdy quadem szczególnie prawdopodobną konsekwencją nieszczęśliwego wypadku jest złamanie lub zwichnięcie. W takiej sytuacji będziesz mógł liczyć na szybką wypłatę środków o wysokości nawet 15 tys. zł, dzięki którym bez problemu pozwolisz sobie na prywatną rehabilitację czy inne udogodnienia wspomagające szybki powrót do zdrowia.

Jazda quadem to niewątpliwie jeden z najbardziej ekstremalnych i ekscytujących sportów. Jednak przed rozpoczęciem przygody z nim koniecznie zadbaj o wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa i odpowiednio się do niej przygotuj.

Zespół Nationale-Nederlanden 06.10.2021