Jak podzielić spadek po rodzicach? Czy trzeba płacić podatek?

Śmierć rodziców jest bardzo trudnym przeżyciem. Dodatkowo często trzeba się zatroszczyć o sprawy spadkowe. Podpowiadamy, jak podzielić spadek po rodzicach.

Gdy umierają rodzice, to zgodnie z prawem dziedziczą po nich ich dzieci. Nie zawsze jednak sprawa jest taka prosta. Jak podzielić spadek po rodzicach? Kto ma prawo do dziedziczenia poza dziećmi? Czy od otrzymanego spadku należy zapłacić podatek i w jakiej wysokości? Jak wygląda dziedziczenie z testamentem i bez niego?

Najważniejszą kwestią jest to, czy Twoi rodzice spisali testament. Jeżeli tak, to dziedziczenie następuje zgodnie z umieszczonymi w nim zapisami. Natomiast gdy nie ma testamentu, to wtedy sprawa jest bardziej skomplikowana. Zgodnie z polskim prawem masa spadkowa przechodzi na dzieci oraz na małżonka osoby zmarłej. Cały majątek musi być podzielony między te osoby.

Jak wygląda podział spadku po rodzicach?

Wysokość spadku zależy oczywiście od tego, jaką ilość pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów udało się zgromadzić Twoim rodzicom w ciągu ich życia. Jednak podział spadku nie jest sprawą prostą. Dzieci zmarłych rodziców dziedziczą po nich w równych częściach. Pod uwagę bierze się wartość materialną rzeczy pozostawionych przez zmarłych, a nie sentymentalną. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest, aby przed wizytą u notariusza lub w sądzie ustalić między sobą, jak podzielić spadek. W ten sposób uniknie się kłótni i długiego postępowania spadkowego.

Żeby możliwe było przeprowadzenie podziału spadku, to najpierw każda osoba uprawniona do dziedziczenia powinna pokazać dowód, że może brać w nim udział. Może to być na przykład wniosek o stwierdzenie nabycia spadku złożony do sądu albo akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzony przez notariusza. Te dokumenty mówią tylko o tym, jakie osoby mają prawo do dziedziczenia i w jakich częściach. Nie ustalają one jednak, jak zostanie podzielona masa spadkowa. Pełnią funkcję wyłącznie informacyjną. Realny podział spadku po rodzicach nastąpi dopiero w momencie sporządzenia u notariusza umowy. Drugą możliwością jest przeprowadzenie postępowania sądowego o dział spadku.

Kto dziedziczy mieszkanie po rodzicach?

Jeżeli rodzice nie pozostawili testamentu, to wartość mieszkania dzieli się równo pomiędzy ich dzieci. Natomiast gdy rodzice spisali testament, to nieruchomość trafi w ręce tych osób lub osoby, która została w nim wskazana. Tutaj należy pamiętać o tym, że mogli oni podarować mieszkanie każdemu. Nie musi to być członek rodziny.

Czy od spadku po rodzicach musisz zapłacić podatek?

Dzieci nie płacą podatku od spadku po rodzicach. Mają jednak obowiązek złożyć do urzędu skarbowego odpowiednie dokumenty oraz złożyć w nim zaświadczenie o niezaleganiu z podatkiem od spadków i darowizn.

Jakie terminy są ważne w sprawach spadkowych?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że od śmierci rodziców masz 6 miesięcy na przyjęcie albo odrzucenie spadku. To ważna informacja, gdy masz wiedzę o ich długach i chcesz uniknąć dodatkowych zobowiązań finansowych. Kolejny termin jest wiązany z prawem do zachowku. Możesz się ubiegać o jego otrzymanie przez 5 lat od śmierci rodziców.

Kto jest uprawniony do zachowku?

Zachowek po śmierci rodziców mogą otrzymać te osoby, które zostały pominięte w testamencie. Warunkiem jest to, żeby byli to spadkobiercy ustawowi. Mogą oni starać się o otrzymanie rekompensaty pieniężnej od pozostałych osób, które otrzymały część spadku w testamencie.

Jak możesz zabezpieczyć swój majątek na przyszłość?

Jeżeli myślisz o tym, żeby Twoje dzieci, poza zgromadzonymi oszczędnościami, dostały od Ciebie coś jeszcze, to warto wykupić ubezpieczenie. Dobrym pomysłem jest posiadanie polisy na życie. Dzięki niej Twoje dzieci będą mogły liczyć na wsparcie finansowe po Twojej śmierci. Gdy masz nieruchomość, którą chcesz im przekazać, to warto wykupić ubezpieczenie domu lub mieszkania. W ten sposób dzieci w razie szkody, spowodowanej na przykład przez zalanie, otrzymają rekompensatę pieniężną.

Zespół Nationale-Nederlanden 09.09.2021