Jak sprawdzić, czy rower jest skradziony? Jakie są sposoby?

Przed zakupem używanego roweru przez internet możesz sprawdzić, czy sprzęt pochodzi z legalnego źródła. Sprawdź, jak działa baza rowerów skradzionych.

Używane rowery można kupić przez internet po bardzo atrakcyjnych cenach. Jednak przed takimi zakupami warto sprawdzić, czy rower nie pochodzi z kradzieży. Jak to zrobić?

Zakupy online są proste i korzystne cenowo. Platformy sprzedażowe umożliwiają wygodne transakcje pomiędzy osobami prywatnymi. Sprzedający mogą pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, a kupujący mają w czym wybierać. Takie zakupy niosą ze sobą pewne ryzyko – nigdy nie masz pewności, że sprzedający oferuje Ci produkt, w którego posiadanie wszedł legalną drogą.

Kupujesz rower używany? Zweryfikuj jego pochodzenie

Platformy internetowe oferują możliwość zakupów lokalnych. Jest to najlepsza opcja, jeśli chcesz kupić rower. Wybór ofert w najbliższej okolicy pozwala na udanie się do sprzedawcy i dokładne sprawdzenie towaru, który chcesz kupić. Idealną sytuacją jest wybór oferty, w której sprzedający przekaże Ci również dowód zakupu i kartę gwarancyjną. Wówczas możesz mieć prawie stuprocentową pewność, że kupujesz pojazd bezpośrednio od właściciela.

Rower w Polsce można zarejestrować na policji. Właściciel udaje się ze sprzętem na komisariat, gdzie policjant graweruje na ramie unikalny numer rejestracyjny. Jeśli jednoślad zostanie skradziony, wówczas właściciel w zgłoszeniu kradzieży podaje ten numer i dzięki temu łatwiej jest sprzęt zidentyfikować. Jeśli rower, który chcesz kupić, ma na ramie wygrawerowany numer rejestracyjny, to sprawdzenie, czy nie jest kradziony, jest bardzo proste. Wystarczy, że zadzwonisz na policję i zapytasz, czy rower o takich numerach nie był zgłoszony jako skradziony.

Co robić w sytuacji, gdy rower nie ma numeru rejestracyjnego?

Możesz postawić sprzedającemu warunek, że zakupu dokonasz po rejestracji. Jeśli się nie zgodzi, będzie to oznaczać, że prawdopodobnie chce Ci sprzedać kradziony sprzęt. Pamiętaj, że jeżeli po zakupie skradzionego roweru udasz się na policję z zamiarem jego zarejestrowania, możesz mieć spory problem. Bowiem osoba, która kupuje kradzione przedmioty, może być podejrzana o udział w paserstwie, a ten proceder jest karalny. Co więcej, rower zostanie zarekwirowany przez policję – zostaniesz bez pieniędzy i pojazdu.

Rower bez numeru rejestracyjnego identyfikowany jest na podstawie numerów seryjnych i dokładnego opisu lub zdjęć sprzętu, które właściciel dostarcza na policję po kradzieży. Wbrew powszechnej opinii skradzione rowery często wracają do właścicieli, ponieważ policja działa również na serwisach ogłoszeniowych i kontroluje sprzedawców na targowiskach. Istnieją również internetowe bazy rowerów skradzionych, w których możesz sprawdzić, czy jednoślad, który chcesz kupić, nie pochodzi z kradzieży.

Jak działa baza rowerów skradzionych?

W Polsce nie istnieje ogólnodostępna baza rowerów skradzionych tworzona przez policję. Jest natomiast kilkanaście tego typu serwisów internetowych, tworzonych przez osoby prywatne. To bardzo przydatne narzędzia, które działają na prostych zasadach. Osoba, której skradziono rower, zamieszcza w bazie wpis z dokładną charakterystyką skradzionego pojazdu: jego markę i model, numer seryjny ramy i dane kontaktowe. Dzięki temu, kiedy chcesz kupić używany rower, możesz najpierw przeszukać internetowe bazy. Część serwisów pozwala również skontaktować się z osobą, której sprzęt został skradziony. Warto skorzystać z takiej opcji, gdy znajdziesz jednoślad, którego właściciel poszukuje.

Kradzieże rowerów zdarzają się bardzo często, a złodzieje mają sposoby na sforsowanie każdego zabezpieczenia. Dobrym rozwiązaniem jest nasze ubezpieczenie roweru od kradzieży. Wypłacimy Ci odszkodowanie, które pomoże sfinansować zakup nowego sprzętu. Na tym nie koniec – polisa może zawierać również ubezpieczenia OC i NNW dla rowerzysty, a także pakiet Assistance, czyli realną pomoc po wypadku czy awarii roweru w trasie.

Zakres ubezpieczenia roweru i rowerzysty

Na jakie kwoty możesz liczyć?

Następstwa nieszczęśliwych wypadków - NNW

W przypadku złamań, zwichnięć, ran wymagających szycia możesz liczyć na wypłatę 5% sumy ubezpieczenia, w przypadku groźnych urazów wypłacimy Ci 20% sumy ubezpieczenia, a w przypadku śmierci osoba uposażona otrzyma 100% sumy ubezpieczenia.

Assistance

W zależności od zdarzenia i pomocy, jakiej będziesz potrzebować pokryjemy koszty 500-1000 zł.

Uszkodzenie lub kradzież roweru

W przypadku uszkodzenia, kradzieży lub rabunku Twojego roweru, roweru elektrycznego wypłacimy Ci do 20.000 zł odszkodowania. Na e-hulajnogę maksymalna suma ubezpieczenie to 10.000 zł. Jeżeli dodatkowo ubezpieczysz wyposażenie, oddamy Ci pieniądze m. in. za uszkodzony bądź za skradziony wraz z rowerem fotelik dziecięcy, kask rowerowy, przyczepkę rowerową czy wymienione siodełko.

OC rowerzysty

W ramach OC dla rowerzysty i użytkownika e-hulajnogi, wypłacimy poszkodowanemu nawet do 50.000 zł na pokrycie szkód. Pamiętaj, aby dodać tą opcję do swojego ubezpieczenia.

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu roweru i rowerzysty, które jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 07.12.2021