Jak wycenić mieszkanie? Co warto wiedzieć?

Chcąc sprzedać mieszkanie, już na wstępie będziesz musiał je wycenić. Ceny nieruchomości stale rosną, co pozwala liczyć na wysoką stawkę. Jednak jeśli zaproponujesz zbyt wysoką kwotę, możesz nie znaleźć chętnych do zakupu lokalu.

Na rynku mieszkań stosuje się kilka sposobów ich wyceny. Nie ma pewności, że któryś z nich jest tym najlepszym. Optymalnym wyjściem byłoby skorzystanie z kilku, aby porównać wynik i wybrać opcję, która będzie najlepsza dla Ciebie.

Po co wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości zwykle jest potrzebna, gdy chcesz sprzedać mieszkanie lub dom. Jednak przyda się ona także w kilku innych sytuacjach, na przykład gdy chcesz wykupić ubezpieczenie domu. Pamiętaj, że jeśli zaniżysz wartość nieruchomości, możesz stracić sporą sumę, bo otrzymasz mniej pieniędzy na pokrycie ewentualnej szkody, którą zgłosisz. Jeśli przeciwnie – zawyżysz kwotę – przepłacisz, a odszkodowanie otrzymasz adekwatne do szkody i wartości domu lub mieszkania.
Korzystając z ubezpieczenia domu, w ramach którego zabezpieczone zostaną mury, ale także elementy stałe i ruchome, określając wartość mieszkania, zobowiązany jesteś podać faktyczną wartość wszystkich tych elementów.

Jak wycenić mieszkanie za darmo?

Chcąc ustalić wartość mieszkania, możesz wybrać opcje bezkosztowe lub takie, za które zapłacisz. Jedną z bezkosztowych jest wycena na podstawie cen ofertowych. W tym celu przejrzyj oferty mieszkań, którą są zbliżone metrażem, lokalizacją i standardem wykończenia do Twojej nieruchomości. Sprawdź również, jak aktualna jest dana oferta, ponieważ ceny zmieniają się z miesiąca na miesiąc – weź pod uwagę tylko te z ostatnich tygodni. Następnie zestaw ze sobą wszystkie oferty i wyciągnij odpowiednie wnioski.

Inną bezkosztową metodą jest wycena porzy użyciu narzędzi dostępnych online. W internecie znajdziesz kalkulatory pozwalające obliczyć wartość mieszkania. Oczywiście są to jedynie dane poglądowe, ale już na ich podstawie, po podaniu parametrów mieszkania, będziesz w stanie określić, ile warta jest Twoja nieruchomość.
Kolejną nieodpłatną opcją, w przypadku gdy dysponujesz czasem i nie zależy Ci na błyskawicznej sprzedaży lokalu, a wciąż zastanawiasz się, jak go wycenić, jest samodzielne śledzenie informacji w prasie i internecie. W tych mediach codziennie możesz znaleźć ogłoszenia z cenami, oraz informacje jak kształtuje się rynek mieszkań, czy ich wartość wzrasta, a może dzieje się odwrotnie.

Odpłatna wycena nieruchomości

Czasem warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą. Możesz oprzeć się na wycenie pośrednika – w przypadku korzystania z agencji będzie to z pewnością w cenie usługi. Pośrednik przygotuje wycenę konkretnej nieruchomości na podstawie przeprowadzonych na rynku transakcji. Warto, abyś w takim przypadku zaufał specjaliście, ponieważ ma on doświadczenie w tej dziedzinie i zna dane wynikające z obrotu mieszkań na rynku.
Innym, często bardziej wiarygodnym, ale też posiadającym wyższe stawki ekspertem jest rzeczoznawca majątkowy. Osoba taka przygotowuje tzw. operat, czyli opinię autorską o wartości nieruchomości. Operat stanowi dokument urzędowy, sporządzony wyłącznie w formie pisemnej. Rzeczoznawca może też przygotować opinię o cenie. Na podstawie tych dokumentów trafnie wycenisz swój lokal.
Szukając odpowiedzi na pytanie o to, jak ustalić cenę mieszkania na sprzedaż, najpierw zdecyduj, czy chcesz to zrobić sam, a może skorzystać z pomocy specjalisty. Najlepiej prześledź też publikacje branżowe, aby zdobyć stosowną wiedzę i potrafić samodzielnie zdecydować o wartości nieruchomości i ewentualnej cenie.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.10.2021