Jakie przepisy obowiązują rowerzystę na przejściu dla pieszych?

Kiedy rowerzysta może przejechać po przejściu dla pieszych? Jak powinien się zachować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czy wiesz, jak powinien postąpić rowerzysta na pasach? Dużo wątpliwości budzi między innymi przejeżdżanie przez przejście dla pieszych na rowerze lub poruszanie się nim po ulicy. Warto, abyś wiedział, kto ma pierwszeństwo na pasach, aby nie spowodować wypadku lub kolizji drogowej.

Jazda na rowerze jest bardzo przyjemnym doświadczeniem, w szczególności gdy pogoda sprzyja. Jednak na każdej wycieczce rowerowej należy zachować ostrożność i zadbać o własne bezpieczeństwo. Z pewnością pomoże Ci w tym bardzo dobra znajomość przepisów prawa o ruchu drogowym. Jeżeli nie jesteś pewien, jak postąpić, gdy przejeżdżasz przez przejście dla pieszych, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Czy rowerzysta może przejeżdżać przez przejścia dla pieszych?

Rowerzysta jest uczestnikiem ruchu drogowego i ma obowiązek przestrzegania przepisów. Z Kodeksu o ruchu drogowym bardzo klarownie wynika, że gdy poruszasz się na rowerze, to nie możesz przejeżdżać wzdłuż po przejściu dla pieszych. Jednak wiele osób tak właśnie robi. Prawidłowo powinieneś zsiąść z pojazdu i przejść przez pasy, prowadząc go obok.

Czy zawsze jazda rowerem po przejściu dla pieszych jest zabroniona?

Z reguły tak, ale jest od niej pewien wyjątek. Odnosi się on do dzieci poniżej 10. roku życia i do ich opiekunów, którzy również poruszają się na rowerach. Zgodnie z Kodeksem o ruchu drogowym rowerzystą nazywa się osobę, która ma co najmniej 10 lat. W praktyce oznacza to, że młodsze dziecko jest przez prawo drogowe uznawane za osobę pieszą. Z tego względu maluchy powinny jeździć po chodniku, a nie po ścieżce rowerowej.

Od zakazu poruszania się na rowerze po przejściu dla pieszych istnieje jeszcze jeden wyjątek. W miastach, w szczególności tych większych, coraz częściej znajdziesz specjalne przejazdy dla rowerzystów. Możesz wtedy przejechać zgodnie z prawem przez pasy dla pieszych. Nie musisz schodzić z pojazdu, aby przeprowadzić go przez jezdnię, co jest dużym udogodnieniem dla każdego cyklisty.

Pamiętaj, że nieuprawniony wjazd rowerem na przejście dla pieszych może się dla Ciebie skończyć otrzymaniem mandatu. Za jazdę wzdłuż po chodniku albo pasach grozi kara pieniężna w wysokości 100 złotych.

Przejście dla pieszych a rowerzysta – kto ma pierwszeństwo przejazdu?

Oczywiście, niezależnie od tego, kto zgodnie z prawem drogowym ma pierwszeństwo, powinieneś zachować ostrożność i wzmożoną czujność przy tego rodzaju manewrach. Jeżeli samochód lub inny pojazd mechaniczny skręca w prawo i jednocześnie przejeżdża przez przejazd rowerowy, to musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, który jedzie na wprost. Natomiast jeżeli pojazd mechaniczny skręca w lewo, to wpierw przejedzie ta osoba, która jako pierwsza znalazła się na pasach.

Najbezpieczniej jest wtedy, gdy przy przejściu dla pieszych jest sygnalizacja świetlna. Wtedy masz jasność, kiedy możesz przejechać. Jednak zawsze przed wykonaniem manewru powinieneś zachować ostrożność.

Jak rowerzysta powinien się zachować w razie wypadku na przejściu dla pieszych?

Każdy rowerzysta musi przestrzegać przepisów prawa o ruchu drogowym oraz dbać o odpowiednie oświetlenie i dobry stan techniczny jednośladu. Jednak jeżeli mimo to dojdzie do wypadku drogowego, to jeżeli nie masz wykupionego ubezpieczenia, za spowodowane szkody odpowiadasz własnym majątkiem.

Właśnie z tego względu i dla swojego bezpieczeństwa warto, abyś miał wykupione ubezpieczenie rowerowe. W Nationale-Nederlanden masz do wyboru trzy możliwości. Możesz objąć ochroną tylko rower, wyłącznie siebie albo siebie i pojazd. Wykupienie naszej polisy dla roweru i rowerzysty zagwarantuje Ci szybką pomoc assistance, wypłatę odszkodowania, wsparcie finansowe w razie nieszczęśliwego wypadku oraz pieniądze na pokrycie wyrządzonych przez Ciebie szkód. Umowę ubezpieczenia możesz zawrzeć na 6 lub 12 miesięcy. Zdecydowanie korzystniejsza jest ta druga opcja.

Zakres ubezpieczenia roweru i rowerzysty

Na jakie kwoty możesz liczyć?

Następstwa nieszczęśliwych wypadków - NNW

W przypadku złamań, zwichnięć, ran wymagających szycia możesz liczyć na wypłatę 5% sumy ubezpieczenia, w przypadku groźnych urazów wypłacimy Ci 20% sumy ubezpieczenia, a w przypadku śmierci osoba uposażona otrzyma 100% sumy ubezpieczenia.

Assistance

W zależności od zdarzenia i pomocy, jakiej będziesz potrzebować pokryjemy koszty 500-1000 zł.

Uszkodzenie lub kradzież roweru

W przypadku uszkodzenia, kradzieży lub rabunku Twojego roweru, roweru elektrycznego wypłacimy Ci do 20.000 zł odszkodowania. Na e-hulajnogę maksymalna suma ubezpieczenie to 10.000 zł. Jeżeli dodatkowo ubezpieczysz wyposażenie, oddamy Ci pieniądze m. in. za uszkodzony bądź za skradziony wraz z rowerem fotelik dziecięcy, kask rowerowy, przyczepkę rowerową czy wymienione siodełko.

OC rowerzysty

W ramach OC dla rowerzysty i użytkownika e-hulajnogi, wypłacimy poszkodowanemu nawet do 50.000 zł na pokrycie szkód. Pamiętaj, aby dodać tą opcję do swojego ubezpieczenia.

 

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu roweru i rowerzysty, które jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 16.06.2021