Kiedy przyda Ci się ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?

Pojęcie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czyli popularnego OC, słyszał chyba każdy z nas, choć z pewnością nie wszyscy znają jego prawidłową definicję. Większość osób kojarzy je przede wszystkim z obowiązkową polisą, którą musi mieć każdy posiadacz samochodu. Jak się okazuje, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej charakteryzuje się o wiele większą różnorodnością i może zapewnić Ci odpowiednie wsparcie w wielu nieprzewidzianych sytuacjach życiowych. Sprawdź, czym jest i jak je wybrać.

Czym jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?

Jak już wspomnieliśmy, większość osób polisę OC kojarzy z obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu. Posiadać ją musi nie tylko właściciel auta osobowego, ale każdego pojazdu mechanicznego. Jest ono niezbędne w sytuacji, gdy z własnej winy (nawet nieumyślnie) spowodujesz stłuczkę. W tak newralgicznej sytuacji będziesz miał pewność, że koszty wywołanych przez Ciebie szkód zostaną pokryte z ubezpieczenia, a Ty nie będziesz musiał z własnej kieszeni opłacać żadnych napraw.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to jednak znacznie więcej niż popularne samochodowe OC, które jest jedynie jego najszerzej rozpowszechnioną postacią. Polisa OC, w zależności od jej umownego zakresu, ochroni ubezpieczonego w o wiele większej liczbie sytuacji, w których będzie on zobligowany do naprawy wyrządzonych przez siebie szkód, powstałych w następstwie deliktu cywilnego, czyli tzw. czynu niedozwolonego. Zgodnie z art. 415 Kodeksu cywilnego każdy, kto ze swej winy wyrządził drugiej osobie szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia. Aby więc ochronić własny budżet oraz móc cieszyć się większym komfortem i pewnością, że w razie wystąpienia jakiejkolwiek sytuacji objętej dyspozycją ww. artykułu, powinieneś zainwestować w ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Z pewnością zapewni Ci ono większy spokój oraz świadomość, że na wypadek przykrej w skutkach okoliczności będziesz mógł liczyć na odpowiednie wsparcie i pomoc finansową.

Polisa OC – w jakich wariantach występuje?

Pierwszym i jednym z obowiązkowych ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej jest wspomniana wcześniej polisa samochodowa. Choć mogłoby wydawać się, że jest to jedyny obowiązkowy rodzaj ubezpieczenia OC, okazuje się, że istnieje jeszcze drugi taki przypadek. Jest nim polisa zawodowa, którą objęci muszą być specjaliści wykonujący określony zawód, związany z potencjalnym narażeniem swoich kontrahentów lub klientów na szkody. Wśród takich zawodów wymienić należy przede wszystkim: adwokatów, lekarzy, księgowych, architektów oraz komorników sądowych.

Istnieją również warianty ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, których posiadanie nie jest obowiązkowe, lecz może z powodzeniem przydać się w życiu prywatnym każdego z nas. Jest ono szczególnie istotne, jeśli jesteś właścicielem nieruchomości. W takim wypadku warto, abyś rozważył wykupienie naszego ubezpieczenia OC mieszkania lub domu, dzięki któremu odszkodowanie za szkody wyrządzone przez Ciebie lub Twoje osoby bliskie zostanie wypłacone przez nas. Obowiązuje ono w przypadku szkód, zarówno tych powstałych w wyniku zdarzenia losowego, jak i roztargnienia (np. pozostawienie odkręconego kranu, w wyniku czego zalane zostanie mieszkanie sąsiada). Ubezpieczenie działa także poza domem. Obejmie więc zarówno wypadki zaistniałe w drodze do pracy lub szkoły, niezależnie od tego, czy spowodowałeś je Ty, Twoi bliscy, czy wasze zwierzęta domowe.

Miej też na uwadze, że wykupując nasze ubezpieczenie roweru i rowerzysty, także możesz rozszerzyć je o dodatkowo o odpowiedzialność cywilną. Przyda się ono w sytuacji, gdy podczas codziennej przejażdżki przez przypadek zarysujesz samochód stojący na poboczu lub potrącisz pieszego. W takiej sytuacji możesz być pewien, że z wykupionej polisy wypłacimy odpowiednie odszkodowanie, w wysokości nawet do 50 tys. zł, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się koniecznością ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może przydać Ci się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Już teraz przejrzyj ofertę naszych polis i wybierz tę idealną dla siebie.

Zespół Nationale-Nederlanden 21.05.2021