Czy mieszkanie na parterze to dobry wybór?

Czy zakup mieszkania na parterze to atrakcyjna opcja? Podpowiadamy!

Ludzie dzielą się na dwie grupy: tych, którzy boją się mieszkać na parterze, i tych, którzy marzą o domu na najniższym piętrze z ogródkiem. Przeanalizujmy jednak, czy zakup mieszkania na parterze się opłaca, a także czy takie lokum jest bezpieczne.

Lokum parterowe

Minęły już te czasy, kiedy to deweloperzy mieli problemy ze sprzedażą mieszkań na parterze. Powoli trend się odwraca. Dzięki najnowszym technologiom zapewniającym bezpieczeństwo coraz więcej osób wybiera mieszkania parterowe. Wideodomofony, ochrona, zamknięte, strzeżone osiedla, niska zabudowa, a do tego własny ogródek w środku miasta – to wszystko może zachęcić do nabycia nieruchomości.

Mieszkanie na parterze – czy warto?

Położenie naszego M może okazać się uciążliwe, jeśli znajduje się ono przy ruchliwym chodniku lub ulicy i nie jest odpowiednio zabezpieczone. Masz wówczas podstawy do wątpliwości. Jednak obecnie deweloperzy starają się minimalizować te niedogodności. Pytanie więc, czy decydujesz się na zakup mieszkania parterowego np. w bloku z wielkiej płyty czy może w nowoczesnym apartamentowcu na strzeżonym osiedlu. Tutaj różnice będą diametralne. I o ile możesz mieć wątpliwości co do bezpieczeństwa w tym pierwszym, to w drugim wypadku niebezpieczeństwo i niewygody wynikające z położenia są marginalne.

Mieszkanie na parterze z ogródkiem to dobry pomysł?

W miejskiej dżungli posiadanie ogrodu to marzenie niejednej osoby. Nic w tym dziwnego; możesz mieć kawałek swojej przestrzeni w centrum dużego miasta. Często mieszkania parterowe w cenie mają doliczany ogródek, niejako stanowi on premię za umiejscowienie na najniższej kondygnacji. Z tych powodów mieszkania parterowe nierzadko sprzedają się jako pierwsze.

Współcześnie projektanci starają się, aby były to mieszkania komfortowe. Parter z ogródkiem zostaje dodatkowo zabezpieczony antywłamaniowymi drzwiami, oknami. Ogródki zwykle nie wychodzą na ulicę, ale na patio lub plac wewnętrzny osiedla, tak aby zapewnić jak największy spokój użytkownikom. Ponadto wiele osób, aby uniknąć spojrzeń przechodniów czy sąsiadów, ustawia sobie parkany lub sadzi żywopłoty, tworząc w ten sposób własną oazę.

Wady i zalety

Jako pozytywy wymienia się zwłaszcza możliwość posiadania ogródka. Wielu traktuje ogródek jako obszar, dzięki któremu powiększają mieszkanie. Organizują na nim taras i korzystają w miesiącach wiosenno-letnich z niego jak z części domu.

Oczywiście takie mieszkanie ma wiele zalet, ale nie możesz zapominać również o jego wadach. Są to głównie kwestie bezpieczeństwa. Wielu obawia się także, że mieszkania parterowe wiążą się z podwyższonym kosztem ogrzewania. Może być to problematyczne w przypadku starego budownictwa. Obecnie stosowane są nowe technologie, które zabezpieczają utratę ciepła z każdego mieszkania, bez względu na poziom, na jakim się ono znajduje.

Czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne?

Ciemne pomieszczenia, których ochrona pozostawia wiele do życzenia, to już przeszłość. Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć mieszkanie na parterze? Oprócz wyżej wymienionych rozwiązań zawsze możesz dokupić rolety antywłamaniowe. Wiele wspólnot i spółdzielni decyduje się także na zamieszczenie monitoringu. Ponadto buduje się obecnie niższe bloki, w których automatycznie znajduje się mniej mieszkań, co również wpływa na podwyższenie bezpieczeństwa. Dolicz do tego: wideodomofony, ochronę, znajomych sąsiadów. Możesz czuć się bezpieczniej.

Nie zapominaj także o tym, że warto wykupić ubezpieczenie mieszkania. Dzięki temu będziesz mógł liczyć na odszkodowanie po takich zdarzeniach jak m.in.: pożar, powódź, zalanie, przepięcie, stłuczenie czy kradzież po włamaniu.

Mieszkanie na parterze z ogródkiem ma oczywiście swoje wady i zalety. Jednak na pewno warto rozważyć tę opcję. Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swoje i swojego mieszkania, zastanów się nad dobrym jego zabezpieczeniem i ubezpieczeniem. Będziesz mieć wówczas pewność, że żadne nieprzewidziane okoliczności nie pozostawią cię bez pomocy. Pozwoli ci to w pełni, bez stresu cieszyć się ze swojego pięknego parterowego M z ogródkiem.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.11.2021