Kupujesz mieszkanie? Koniecznie zwróć uwagę na te szczegóły

Dobre mieszkanie, czyli jakie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując lokal u dewelopera lub na rynku wtórnym.

Kupno własnych czterech ścian jest jedną z najważniejszych inwestycji w życiu. Nie tylko ze względu na wysokie ceny nieruchomości, ale przede wszystkim na fakt, że w mieszkaniu zwykle spędza się wiele kolejnych lat.

Przy zakupie mieszkania kieruje się dogodną lokalizacją i przystępną ceną. Bierze się też pod uwagę metraż i liczbę pokoi. Nie możesz jednak na tym poprzestać – zakup mieszkania to inwestycja na wiele lat. Twoja decyzja powinna być bardzo dokładnie przemyślana. Podpowiemy Ci więc, na co powinieneś zwrócić uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera bądź na rynku wtórnym.

Jak dobrze kupić mieszkanie jeszcze przed rozpoczęciem budowy?

Wizualizacje osiedli deweloperskich kuszą luksusem, kameralną atmosferą osiedla i soczystą zielenią wokół. To reklama, która ma za zadanie uatrakcyjnić nieruchomość, gdy jedyne, co potencjalny klient może zobaczyć, to pusta działka lub przysłowiowa dziura w ziemi. Na tym etapie można kupić lokale w promocyjnych cenach, dlatego wielu nabywców decyduje się na zakup jeszcze przed zakończeniem budowy. Jeśli zdecydowałeś się tak kupić mieszkanie, musisz szczególnie zadbać o formalności. Przezorność jest tutaj kluczowa, dlatego zanim podpiszesz dokumenty, sprawdź:

  • czy deweloper posiada zezwolenia na budowę,
  • jaki jest status prawny działki,
  • jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego najbliższego otoczenia nieruchomości.

Przed wizytą w biurze sprzedaży zapisz wszystkie pytania dotyczące metrażu, rozkładu pomieszczeń i usytuowania mieszkania względem stron świata. Warto zapytać także o technologię, w jakiej budowana jest nieruchomość – deweloper ma obowiązek trzymać się ściśle określonych w prawie budowlanym standardów energooszczędności. Kolejna kwestia to miesięczne opłaty. Musisz wiedzieć, ile będzie wynosił czynsz i jakie opłaty są w nim zawarte.

Nowe mieszkania objęte są gwarancją, więc sprawdź, jakie są jej warunki i ile będzie trwała. W takich też zdarzają się usterki. Ważne, abyś to nie Ty ponosił koszty ich usuwania. Zakup lokalu przed rozpoczęciem budowy bywa ryzykowny, dlatego musisz wiedzieć, jakiego przedsiębiorcę obdarzasz zaufaniem. Dokładnie sprawdź opinie na jego temat w internecie i historię dotychczasowych inwestycji. Czy mieszkania zostały oddane w terminie? Czy ich właściciele nie zgłaszają zastrzeżeń?

Na co zwrócić uwagę, kupując gotowe mieszkanie?

W przypadku gotowego lokalu – czy to na rynku wtórnym, czy pierwotnym – zadanie masz ułatwione. Możesz go bowiem dokładnie obejrzeć, przejść się spokojnie po okolicy i przyjrzeć sąsiedztwu. Zakup pierwszego mieszkania to duże emocje – zwykle podchodzimy do tego z ogromnym entuzjazmem. Dlatego warto je obejrzeć z osobą, która spojrzy na nie „na chłodno”. Najlepiej, jeśli będzie to ktoś, kto ma wiedzę w tematyce remontowo-budowlanej. Wprawne oko szybko wyłapie usterki. Jeśli nie masz nikogo takiego wśród znajomych, gruntownie przygotuj się do oględzin.

Podczas wizyty w mieszkaniu w stanie deweloperskim zwróć uwagę na jego układ, ekspozycję okien i to, czy pokoje są ustawne. Pamiętaj, że w lokalu musisz zmieścić nie tylko podstawowe meble – potrzebujesz również miejsca do przechowywania różnych rzeczy. Ważne jest to, z jakich materiałów powstał budynek, czy stropy i ściany są odpowiednio wygłuszone. Zapytaj o to, jaka jest wentylacja i czy lokal posiada węzeł cieplny. Upalne lato potrafi dać się we znaki, dlatego powinieneś wiedzieć, czy istnieje możliwość zainstalowania klimatyzatora.

Mieszkanie z rynku wtórnego wymaga natomiast dokładniejszego przyjrzenia się wykończeniom. Ważny jest stan okien i drzwi, instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Chyba że zdecydowałeś się na zakup mieszkania po okazyjnej cenie, ale do generalnego remontu – wówczas obecny standard nie ma większego znaczenia. Kolejną ważną kwestią jest sąsiedztwo – w starszych blokach bywa z tym różnie. Nigdy nie podejmuj decyzji o kupnie nieruchomości po jednej wizycie. Prześpij się z tematem i gdy emocje opadną, umów się na dłuższe oględziny. Nie spiesz się – dokładnie sprawdź wszystko, a wówczas nic Cię nie zaskoczy, gdy będziesz już właścicielem nowych czterech ścian.

Sprawdź też nasze ubezpieczenie mieszkania, które możesz wykupić online.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.10.2021