Nowotwory kości – rodzaje, objawy i leczenie

Nowotwór kości może rozwinąć się w tkance kostnej i chrzęstnej lub powstać w wyniku przerzutów innych nowotworów. Pierwszy rodzaj obserwuje się zdecydowanie rzadziej. Zauważenie niepokojących objawów jest wskazaniem do niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Im szybciej zostanie wdrożone leczenie nowotworu kości, tym lepsze rokowania.

Nowotworem określa się grupę chorób, które charakteryzują się szybkim i niekontrolowanym namnażaniem się komórek w niektórych tkankach. Ich przyczyną są mutacje w genach. Niektóre z nich mogą być dziedziczone, inne powstają w ciągu życia pod wpływem różnego rodzaju czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Nowotwory mogą być umiejscowione niemal we wszystkich tkankach organizmu człowieka – w tym także w kościach.

Czym są nowotwory kości?

Nowotwór kości jest zmianą umiejscowioną w tkance kostnej lub chrzęstnej. Choroba rozwija się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Często jest rozpoznawana w zaawansowanym stadium, ponieważ przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Nowotwór może rozwinąć się niemal we wszystkich kościach. Większość przypadków dotyczy kości płaskich (np. czaszki) lub kości długich (np. w kończynach dolnych). Warto jednak pamiętać, że zmiany rozwijają się także w miednicy lub kości ogonowej.

 

Nowotwory kości pojawiają się na skutek mutacji genowych. Do czynników ryzyka ich wystąpienia zalicza się:

  • okres dojrzewania,

  • wysoki wzrost,

  • przebyta radioterapia,

  • obecność różnego rodzaju zaburzeń genetycznych (np. choroba Pageta, zespół Blooma).

 

Do zachorowania na nowotwór przyczynia się także niezdrowy styl życia. Ryzyko zwiększa się u osób, które palą papierosy i nadużywają alkoholu. Warto mieć na uwadze również fakt, że zmiany nowotworowe w kościach są powikłaniem nowotworów złośliwych w innych częściach ciała (głównie nerki, prostaty, piersi).

Rodzaje nowotworów kości

Nowotwory kości dzieli się na:

  • łagodne,

  • złośliwe.

 

Łagodne nowotwory kości rozwijają się powoli i nie dają przerzutów do innych narządów. Ich budowa nie różni się zasadniczo od zdrowych tkanek. Zalicza się do nich: kostniaki, chrzęstniaki oraz guz olbrzymiokomórkowy.

 

Nowotwory złośliwe składają się z komórek, które znacznie różnią się od zdrowych tkanek. Cechuje je szybki rozwój oraz zdolność do przerzutów. Zalicza się do nich: mięsaka Ewinga, chrzęstniakomięsaka, mięsaka kościopochodnego.

Jakie są objawy nowotworów kości?

Pierwsze objawy nowotworu kości pojawiają się zwykle, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Osoba chora może zaobserwować: ból kostny (miejscowy lub uogólniony), obrzęk, skłonność do złamań kości, pogorszenie sprawności, ogólne osłabienie, wzrost temperatury ciała.

Jak wykryć nowotwór kości?

Zaobserwowanie objawów wskazujących na nowotwór kości jest wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem. Badania diagnostyczne, które pozwalają wykryć zmiany, to: zdjęcie rentgenowskie (RTG), rezonans magnetyczny, scyntygrafia kości. Po postawieniu diagnozy konieczne jest wdrożenie leczenia.

Leczenie nowotworów kości

Leczenie nowotworów kości zależy od kilku czynników: ogólnego stanu chorego, stopnia zaawansowania choroby i rodzaju nowotworu. Można zastosować chemioterapię, radioterapię lub usunąć ognisko nowotworowe podczas zabiegu chirurgicznego. Ostatnia metoda niekiedy wiąże się z koniecznością amputacji kończyny.

 

Leczenie nowotworu kości zwykle jest długotrwałe i wiąże się z koniecznością przejścia rehabilitacji. Niekiedy nie jest możliwy powrót do pełnej sprawności. Konieczna może być zmiana pracy lub całkowita rezygnacja z aktywności zawodowej. Taka sytuacja przyczynia się do pogorszenia sytuacji finansowej. Ubezpieczenie na wypadek nowotworu jest zabezpieczeniem finansów. Wraz z pakietem Onkolog ubezpieczony może liczyć też na konsultacje i badania specjalistyczne oraz pomoc assistance w codziennym życiu.

Zespół Nationale-Nederlanden 19.10.2021