Podatek od wzbogacenia – jaka jest jego wysokość i kiedy należy go zapłacić?

Podatek od wzbogacenia to podatek od czynności cywilnoprawnych albo od darowizny. Co bardzo ważne, musisz go uregulować w określonym terminie.

Podatek od wzbogacenia musisz uiścić między innymi w przypadku otrzymania domu, mieszkania, ziemi czy samochodu. Opłacić go w urzędzie skarbowym lub u notariusza. Dowiedz się, w jakim terminie, w jakiej kwocie i czy możesz go ominąć.

Podatek od wzbogacenia opiera się na założeniu, że gdy Twój majątek powiększy się o nowy składnik, na przykład dom, to musisz zapłacić zobowiązanie do urzędu skarbowego, tylko od tej nowej rzeczy. Podatek od wzbogacenia jest tylko potoczną nazwą. Nie stosuje się jej w prawie podatkowym. Podpowiemy Ci, w jakich sytuacjach powinieneś go zapłacić.

Co to jest podatek od wzbogacenia?

Podatek od wzbogacenia to inaczej PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Zazwyczaj obowiązek jego zapłaty jej związany z zawarciem przez Ciebie umowy sprzedaży na przykład domu lub samochodu. Podatek od wzbogacenia musisz zapłacić również wtedy, gdy podpiszesz umowę spółki, darowizny, dożywocia, hipoteki itp. W niektórych sytuacjach jednak nie musisz go płacić.

Kupno lub sprzedaż domu a podatek od wzbogacenia

Masz obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, gdy jesteś kupującym. Urząd skarbowy nie wyśle Ci wezwania. Sam powinieneś tego dopilnować. Idź do urzędu, wypełnij formularz PCC-3 i wpłać stosowaną kwotę. Masz na to 14 dni od zawarcia umowy.

Aby kupić dom lub mieszkanie, musisz udać się do prawnika i sporządzić akt notarialny. W tym przypadku masz obowiązek zapłacić podatek od wzbogacenia u notariusza. Natomiast przy sprzedaży nieruchomości sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Sprzedający jest zwolniony z konieczności zapłaty podatku od wzbogacenia, jeżeli między datą nabycia a datą sprzedaży mieszkania upłynęło pięć lat. Ale uważaj! Mamy tutaj na myśli lata podatkowe, a nie kalendarzowe. Rok podatkowy zawsze kończy się w grudniu. Plus jest taki, że po upływie tych pięciu lat nie musisz już składać żadnego dodatkowego zeznania do urzędu skarbowego.

Zasady obliczania wysokości podatku od czynności prawnych znajdują się w odpowiedniej ustawie. Podatek od sprzedaży nieruchomości wynosi 19%. Podstawą jego obliczenia jest różnica pomiędzy ceną nabycia a ceną zbycia mieszkania lub domu. Kwotę podatku od wzbogacenia musisz obliczyć nie od ceny sprzedaży nieruchomości, ale od uzyskanego w wyniku tej transakcji dochodu.

Podatek od wzbogacenia przy kupnie lub sprzedaży auta

Gdy kupujesz lub sprzedajesz samochód, to mają zastosowanie te same przepisy co w przypadku nabycia lub sprzedaży nieruchomości. Jeżeli natomiast kupujesz pojazd z salonu, z komisu lub od producenta, to nie masz obowiązku zapłaty tego podatku. Wynika to stąd, że kupujesz auto od osoby, która jest płatnikiem VAT.

Bardzo ważne jest to, że zwolnione od podatku od wzbogacenia są samochody kupione za mniej niż tysiąc złotych oraz za granicą. W tym drugim przypadku kwota nie gra roli.

Czy należy zapłacić podatek PCC po otrzymaniu spadku lub darowizny?

Podatek od wzbogacenia musisz zapłacić przy następujących zdarzeniach:

  • dziedziczenie,
  • zasiedzenie,
  • zachowek,
  • renta,
  • nieodpłatna służebność,
  • darowizna.

Obowiązek zapłaty podatku ciąży na Tobie, ponieważ to Twój stan posiadania się zwiększył. Powinieneś zapłacić go wtedy, gdy wartość nieruchomości przewyższa kwotę wolną od podatku.

Tak samo jak przy kupnie mieszkania czy sprzedaży samochodu, tak również tutaj istnieje możliwość ominięcia tego zobowiązania wobec urzędu skarbowego. Jeżeli otrzymałeś dom, mieszkanie, działkę lub garaż od członka najbliższej rodziny, to nie musisz płacić podatku od wzbogacenia. Powinieneś tylko zgłosić to wydarzenie do urzędu skarbowego.

Gdy masz nowe lokum, to pamiętaj o możliwości objęcia go ochroną. Nasze ubezpieczenie domu i mieszkania zagwarantuje Ci wsparcie finansowe bez względu na to, czy to Ty spowodowałeś szkodę. Natomiast jeżeli zamierzasz je wynajmować, to ubezpieczenie najemcy online będzie lepszym rozwiązaniem. Wypłacimy Ci pieniądze choćby w razie kradzieży, pożaru czy zalania.

Zespół Nationale-Nederlanden 07.12.2021