Czym jest polisa posagowa i jak działa?

Polisa posagowa służy do zabezpieczenia finansowego Twojego dziecka. Pełni ona funkcję ochronno-oszczędnościową. Dowiedz się, dlaczego warto ją założyć.

Ubezpieczenie posagowe jest przeznaczone dla rodziców, którzy chcą zadbać o przyszłość swojego dziecka i odłożyć pieniądze dla niepełnoletniego syna lub córki. Jedną stroną tej umowy jest dziecko, a drugą rodzic. Osobą ubezpieczoną jest oczywiście dziecko.

Polisa posagowa ma do spełnienia dwie funkcje. Pierwszą z nich jest wsparcie finansowe na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia losowego. Może to być na przykład wypadek samochodowy, pobicie albo poważna choroba. Druga rola ubezpieczenia posagowego to gromadzenie środków finansowych na przyszłość dziecka. Polega ona na wpłacaniu przez rodzica składek na specjalne konto. Dziecko otrzyma dostępne na nim pieniądze dopiero w momencie, gdy uzyska pełnoletność.

Co to jest polisa posagowa dla dziecka?

To ubezpieczenie nie tylko jest polisą na przyszłość, lecz także wsparciem w przypadku utraty rodziców. Oszczędzanie z ubezpieczycielem jest korzystniejsze, ponieważ wymusza na Tobie regularne wpłaty. Ubezpieczenie posagowe ma szerszy zakres niż polisa szkolna. W dodatku możesz je rozszerzyć o dodatkowe opcje.

Wykupienie ubezpieczenia posagowego jest korzystne z tego względu, że oszczędności pozostaną na koncie bez względu na to, co wydarzy się w Twoim życiu. Często jest tak, że sami wpadamy w kłopoty finansowe, na przykład z powodu problemów zdrowotnych, i wtedy pieniądze, które były odkładane dla dziecka, musisz przeznaczyć na własne wydatki.

Ubezpieczenie posagowe służy między innymi do gromadzenia środków na specjalnym koncie aż do uzyskania przez dziecko pełnoletności. Wtedy będzie mogło ono samodzielnie wypłacić należne mu pieniądze. Niektóre polisy posagowe dopuszczają możliwość przedłużenia tego okresu. W praktyce oznacza to, że Ty jako rodzic możesz zadecydować, czy dziecko będzie mogło wypłacić pieniądze tuż po swoich osiemnastych urodzinach, czy na przykład wtedy, gdy skończy dwadzieścia pięć lat.

Jak działa ubezpieczenie posagowe dla dziecka?

Ta polisa dla dziecka jest połączona ze specjalnym kontem, na które wpłacasz środki. Dziecko może je w odpowiednim czasie przeznaczyć na wybrany przez siebie cel, na przykład na wakacyjny wyjazd albo studia.

Dodatkową korzyścią z założenia polisy posagowej dla dziecka jest to, że w razie śmierci rodzica ma ono zapewnione wsparcie finansowe aż do momentu uzyskania przez nie pełnoletności. Ta pomoc w postaci renty jest wypłacana przez ubezpieczyciela.

Polisę posagową może wykupić nie tylko rodzic, lecz także każda osoba, której zależy na przyszłości dziecka. Może to być jego ciotka, wujek, a nawet dziadkowie. Polisa posagowa dla wnuka nie jest niczym zaskakującym. Co ciekawe, takie ubezpieczenie może wykupić nawet ktoś, kto nie jest z dzieckiem w żaden sposób spokrewniony.

Jak wyliczyć wysokość składki w polisie posagowej?

Tutaj należy wziąć pod uwagę dwa parametry. Pierwszym z nich jest długość umowy, a drugim kwota, jaką możesz miesięczne odkładać na przyszłość Twojego dziecka. Ubezpieczyciele bardzo często w swoich ofertach podają już przykładowe kwoty. Masz możliwość opłacania składki co miesiąc albo raz na rok.

Ubezpieczenie o charakterze ochronno-inwestycyjnym

Wybierając polisę dla dziecka, należy dokładnie sprawdzić, jaki zakres ochrony oferuje ubezpieczenie. Czy na przykład Twoje dziecko może liczyć na pokrycie kosztów leczenia, gdy znajdzie się w szpitalu? Trzeba też zwrócić uwagę na wyłączenia zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Poza tym warto zweryfikować, jakie umowy dodatkowe proponuje konkretny ubezpieczyciel. Ubezpieczenie na życie o charakterze ochronno-inwestycyjnym “Ochrona Jutra” z pakietem dziecięcym pomoże zgromadzić pieniądze na przyszłość dziecka, ale zapewnia też wsparcie finansowe w przypadku poważnej choroby czy nieszczęśliwego wypadku.

Przy wyborze polisy posagowej albo o charakterze ochronno-inwestycyjnym sprawdź koniecznie, po jakim czasie od uzyskania pełnoletności Twoje dziecko będzie mogło wypłacić zebrane na koncie środki.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.11.2021