Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Zastanawiasz się, jakie zabezpieczenie przed kradzieżą wybrać? Sprawdź zapięcia, lokalizatory GPS i zakres ubezpieczenia roweru przed kradzieżą.

Na skuteczne zabezpieczenie roweru przed kradzieżą składa się kilka elementów. Odpowiednio dobrane zapięcie może uchronić Cię przed utratą sprzętu. Niestety, złodzieje mają sposób na większość dostępnych blokad. Jak chronić się przed stratami spowodowanymi kradzieżą roweru?

Jazda na rowerze to najlepszy sposób na aktywność na świeżym powietrzu. Coraz więcej osób zamiast samochodem do pracy dojeżdża jednośladem. To dobra decyzja – nie stoją w korkach i przy okazji uprawiają sport. Nic więc dziwnego, że rowerzystów wciąż przybywa. Niestety przybywa również złodziei sprzętu. Giną rowery dziecięce, rekreacyjne i te bardzo drogie, wyczynowe. Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą.

Jak zabezpieczyć rower? Ubezpiecz siebie i sprzęt

Ubezpieczenie roweru nie udaremni kradzieży – to oczywiste. Gdy dojdzie do takiego zdarzenia, otrzymasz kwotę, która pomoże Ci sfinansować zakup nowego pojazdu. Ubezpieczyć możesz sprzęt i siebie. Oto jakie korzyści oferuje taka polisa:

  • Rower jest ubezpieczony od kradzieży i zniszczenia.
  • Posiadasz ubezpieczenie NNW – jeśli podczas jazdy dojdzie do wypadku, np. złamiesz rękę, wówczas otrzymasz odszkodowanie, które pozwoli choćby na sfinansowanie prywatnej wizyty u ortopedy lub rehabilitacji.
  • Polisa obejmuje także OC dla rowerzysty – jeśli niechcący wyrządzisz komuś szkodę podczas jazdy na rowerze, wówczas ubezpieczenie pokryje jej koszt.
  • Pomoc assistance – pomożemy naprawić rower na miejscu lub zapewnimy Ci transport do najbliższego serwisu. Jeśli pojazd zostanie skradziony podczas wycieczki, zapewnimy Ci transport do domu., a w przypadku gdy dojdzie do zdarzenia, w którym ulegniesz wypadkowi – transport medyczny. Zorganizujemy też wizytę u lekarza i rehabilitację.

Czy ubezpieczenie roweru jest drogie? Absolutnie nie – możesz je wykupić już od kilkudziesięciu złotych rocznie i dobrać taki zakres, jaki będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. Co ciekawe, ubezpieczeniem możesz objąć również hulajnogę elektryczną. Już teraz sprawdź pełny zakres naszego ubezpieczenia roweru i rowerzysty.

Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą – polecane blokady

Polisa od kradzieży nie chroni przed utratą sprzętu. Co więcej, jeśli pozostawisz niezabezpieczony rower, nie będziemy mogli wypłacić Ci odszkodowania. Jakie blokady możesz zastosować, aby zniechęcić potencjalnego złodzieja?

Najpopularniejszą formą zabezpieczenia jest łańcuch lub linka stalowa – wykonane z hartowanej stali, o różnych długościach i z różnymi typami zamków. Linki i łańcuchy są bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ pozwalają na przypięcie roweru do dowolnego elementu stałego infrastruktury. Stalowe zapięcie pokryte jest najczęściej osłoną, która nie tylko utrudnia przecięcie, ale chroni też przed porysowaniem lakieru ramy podczas codziennego użytkowania. Innym typem zabezpieczenia roweru jest U-lock – stalowa szekla w kształcie zamkniętej blokadą litery U. Jest znacznie trudniejsza do sforsowania niż linka, ale małym U-lockiem przypniesz rower wyłącznie do stojaka.

Wybierając zapięcie, zwróć uwagę na połączenie stalowych elementów z zamkiem. Powinny być zabezpieczone przed wyszarpnięciem. Do wyboru masz zamki szyfrowe i na kluczyk – w tym wypadku wybór zależy od tego, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie wygodniejsze. Zamek bębenkowy musi być zabezpieczony tak, aby złodziej nie mógł go przewiercić i w ten sposób odblokować.

Odzyskanie skradzionego roweru – czy to w ogóle możliwe?

Czy wiesz, że rower, tak jak samochód, może posiadać własny numer? Wystarczy, że wybierzesz się z nim na najbliższy komisariat policji. Na ramie Twojego jednośladu zostanie wybity unikalny numer. Dzięki temu po kradzieży łatwiej będzie zidentyfikować Twój rower i jest większa szansa na jego odzyskanie.

Drogie sprzęty – rowery elektryczne czy sportowe – bardzo często padają łupem złodziei. Poza rejestracją pojazdu na policji możesz zainwestować w lokalizator GPS. Jest to dość kosztowny zakup, ale gdy sprzęt zostanie skradziony, istnieje duża szansa, że policja na podstawie lokalizatora namierzy złodzieja i odzyska Twoją własność.

Zespół Nationale-Nederlanden 07.12.2021