Co robić, gdy dojdzie do zakrztuszenia u osoby dorosłej?

Chociaż większość przypadków zakrztuszenia obserwuje się u dzieci, może ono wystąpić także u osób dorosłych. W ich przypadku również jest to niebezpieczna sytuacja, która stanowi zagrożenie życia. Konieczna jest szybka reakcja i podjęcie działań, których celem jest udrożnienie dróg oddechowych. Zobacz, jakie jest postępowanie przy zakrztuszeniu.

Zakrztuszenie stanowi zagrożenie życia, ponieważ może prowadzić do niedrożności dróg oddechowych. Zablokowanie przepływu powietrza może zdarzyć się w gardle, krtani, ale także niżej – w tchawicy lub oskrzelach. W efekcie dochodzi do niedotlenienia organizmu, czego skutkiem może być poważne uszkodzenie układu nerwowego, a nawet zgon.

Co to jest zakrztuszenie?

Zakrztuszenie (zadławienie) to stan, w którym ciało obce przedostaje się do dróg oddechowych. Wówczas dochodzi do ich:

 

 • całkowitego zablokowania – przepływ powietrza jest niemożliwy,

 • częściowego zablokowania – przepływ powietrza jest znacznie utrudniony, ale możliwy.

 

Zakrztuszenie wymaga podjęcia natychmiastowych działań ratunkowych przez osobę, która jest świadkiem zdarzenia.

Jakie są objawy zakrztuszenia?

W sytuacji, w której zakrztuszenie nie spowodowało całkowitego zablokowania dróg oddechowych, możesz zaobserwować następujące objawy:

 

 • intensywny kaszel,

 • duszność,

 • problemy ze złapaniem oddechu,

 • świst,

 • zaczerwienienie twarzy.

 

Gdy dojdzie do całkowitego zablokowania dróg oddechowych podczas zadławienia, nie pojawia się kaszel. Poszkodowany sinieje na twarzy i bezskutecznie próbuje złapać oddech. Następnie przestaje oddychać i traci przytomność.

Co robić, gdy dojdzie do zakrztuszenia u kogoś dorosłego?

Postępowanie przy zakrztuszeniu się osoby dorosłej zależy od tego, w jakim jest ona stanie. Gdy nie doszło do utraty przytomności, zachęcaj poszkodowanego do kaszlu. W wielu przypadkach powoduje to wypadnięcie ciała obcego z dróg oddechowych. Możesz go wspomóc poprzez wykonanie pięciu uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Osoba poszkodowana powinna być wówczas pochylona do przodu.

Jeżeli kaszel nie przynosi oczekiwanych efektów lub osoba poszkodowana nie jest w stanie go wykonać, powinieneś zastosować chwyt Heimlicha. Są to specjalne uciśnięcia przepony, które ułatwiają wydostanie się ciała obcego z dróg oddechowych poprzez wytworzenie odpowiedniego ciśnienia. Aby to zrobić:

 

 • stań za plecami osoby poszkodowanej,

 • zaciśnij dłoń w pięść i umieść ją na nadbrzuszu poszkodowanego,

 • oprzyj na niej drugą dłoń,

 • wykonaj energiczny ruch, jakbyś chciał pociągnąć poszkodowanego jednocześnie do siebie i w górę.

 

Stosuj chwyt Heimlicha i uderzenia w łopatki na zmianę, dopóki ciało obce nie wypadnie z dróg oddechowych. Gdy dojdzie do zatrzymania oddechu i utraty przytomności, przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Kiedy powinieneś wezwać pogotowie?

Wzywanie pogotowia przy zakrztuszeniu nie zawsze jest konieczne. Są jednak sytuacje, w których jest to niezbędne. Zadzwoń pod numer alarmowy zawsze wtedy, gdy osoba poszkodowana straci przytomność lub ma problem z oddychaniem. Nie zwlekaj z wezwaniem pogotowia również w przypadku, gdy po usunięciu ciała obcego z dróg oddechowych samopoczucie i stan poszkodowanego nie są dobre.

Jak uniknąć zakrztuszenia?

Zakrztuszenie jest skutkiem nieuwagi. Aby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia, powinieneś unikać spożywania posiłków w pośpiechu i podczas wykonywania innych czynności. Staraj się także nie mówić i nie śmiać podczas jedzenia.

Mimo zachowania wszelkiej ostrożności, nadal może dojść do wypadku. Ochronę przed jego skutkami zapewnisz sobie, gdy wykupisz polisę na życie wraz z ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków i ubezpieczeniem za pobyt w szpitalu. W takich sytuacjach, zgodnie z umową, otrzymasz wsparcie finansowe oraz pomoc w zorganizowaniu i opłaceniu potrzebnych badań, konsultacji specjalistycznych i rehabilitacji.

 

Zespół Nationale-Nederlanden 06.10.2021