Złamanie ręki – jakie świadczenia możesz otrzymać?

Złamana ręka to duży kłopot. Taki uraz bardzo często wiąże się z długotrwałą niezdolnością do pracy i normalnego, codziennego funkcjonowania. Jak możesz uchronić się przed skutkami takiego wypadku?

Do złamania ręki może dojść w wielu codziennych sytuacjach. Warto, abyś zabezpieczył się na taki wypadek i nie popadł w finansową zadyszkę w czasie niedyspozycji spowodowanej złamaniem.

Złamanie ręki to jeden z najczęstszych urazów ortopedycznych. Może przytrafić się każdemu z nas, nawet podczas zwyczajnych, domowych obowiązków. To bardzo bolesny uraz, który – w zależności od typu złamania – może przynieść poważne konsekwencje.

Jakie są objawy złamania ręki?

Do złamania ręki może dojść w wyniku niefortunnego upadku podczas aktywności fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku z wysokości. Podejrzenia złamania ręki nie powinieneś lekceważyć, ponieważ niesie to za sobą bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, z zagrożeniem życia włącznie.

Złamaniu kości często towarzyszy charakterystyczny trzask i nagły, bardzo silny ból. Nie dzieje się tak jednak za każdym razem. Szkielet kości ręki to aż 27 kości. Dłoń i nadgarstek składają się z małych kosteczek, które również ulegają uszkodzeniom. Jeśli występują silny ból i obrzęk ręki, którym towarzyszą krwiaki i zasinienia, a poruszanie kończyną jest niemożliwe, oznacza to, że ręka może być złamana.

Pierwsza pomoc przy zamkniętym złamaniu ręki to przede wszystkim uspokojenie poszkodowanego i unieruchomienie kończyny. Nigdy nie próbuj samodzielnie nastawiać ręki! Bardzo delikatnie usuń biżuterię i rękaw odzieży (możesz odciąć go nożyczkami). Musisz unieruchomić złamaną kość i dwa sąsiednie stawy. Jeśli natomiast uraz dotyczy stawu, wówczas powinieneś unieruchomić go wraz z sąsiadującymi kośćmi.

Do zrobienia temblaka potrzebujesz trójkątnego kawałka materiału – pamiętaj, aby węzeł znajdował się na szyi poszkodowanego. Wszystkie czynności wykonuj z najwyższą delikatnością. Wezwij karetkę lub zawieź poszkodowanego na najbliższy SOR. Konieczne będzie prześwietlenie w celu potwierdzenia diagnozy złamania ręki. Lekarz nastawi złamaną kość i usztywni ją w gipsie na kilka tygodni.

Zobacz też: Pierwsza pomoc przy złamaniach - jak rozpoznać złamanie u dziecka?

Etapy zrastania się kości po złamaniu ręki

W ciągu pierwszych dni po złamaniu w okolicy uszkodzenia kości powstaje krwiak – trwa stan zapalny. Kolejny etap to gojenie się kości w miejscu złamania. Dopiero po nim następuje naturalny proces uzupełniania ubytku w kości i odtworzenie jej budowy. Przy bardziej skomplikowanych urazach, jak np. złamanie ręki z przemieszczeniem, konieczna jest operacja w celu przywrócenia kości jej właściwego położenia.

 

Złamana ręka a rehabilitacja i możliwe powikłania

Aby naturalny proces zrastania się kości przebiegał bez powikłań, konieczne są kontrolne badania ortopedyczne, ale przede wszystkim fachowo przeprowadzona rehabilitacja. Ubezpieczenie Na wszelki wypadek z Pakietem Ortopeda to nie tylko wypłata świadczenia według tabeli, w której każdemu urazowi odpowiada dokładnie określony procentowo stopień uszczerbku na zdrowiu. Jeśli po złamaniu wystąpią powikłania i konieczna będzie rehabilitacja, zorganizujemy ją dla Ciebie i zapłacimy za zalecone przez lekarza zabiegi.

Najważniejszym celem rehabilitacji bezpośrednio po złamaniu jest zapobieganie zanikowi mięśni oraz zastojom przepływu limfy i krwi w unieruchomionej kończynie. Złamana ręka, mimo iż umieszczona w gipsie, powinna pracować. Bardzo ważne jest również prawidłowe ćwiczenie stawów bezpośrednio sąsiadujących ze złamaną kością. Celem rehabilitacji po złamaniu jest przywrócenie maksymalnej ruchomości ręki, która doznała urazu.

Ćwiczyć należy nie tylko w trakcie spotkań z rehabilitantem, ale przede wszystkim w wolnym czasie w domu. Każda próba wykonania drobnych, codziennych czynności to krok w stronę pełnej sprawności.

Złamanie ręki u dziecka – postępowanie i wsparcie

Złamana ręka to bardzo częsty uraz u dzieci. Zazwyczaj dochodzi do niego podczas pozornie bezpiecznej zabawy. W przypadku dzieci, szczególnie przedszkolaków, złamanie ręki jest dużym wyzwaniem dla rodziców. Ogromny ból i nieprzyjemny zabieg nastawienia złamanej kości to dopiero początek. Co prawda proces zrastania się ręki u dziecka trwa krócej, jednak rehabilitacja jest równie ważna jak w przypadku dorosłych.

Dyskomfort, który towarzyszy maluchowi z unieruchomioną rączką, może odbić się niekorzystnie na jego nastroju. Uporczywe swędzenie podczas gojenia to kolejny powód do płaczu. Na etapie gojenia się złamanej ręki dziecko nie powinno chodzić do przedszkola – jako rodzic musisz wówczas zapewnić mu bardzo troskliwą opiekę w domu.

Na wypadek złamania ręki u dziecka również możesz się ubezpieczyć – na jasnych zasadach i ze stałą kwotą wypłaty za złamanie. Dodatkowe pakiety do takiej polisy dla dziecka pomogą w organizacji opieki nad dzieckiem podczas rekonwalescencji. Pomożemy Ci nawet zorganizować na ten czas korepetycje, jeśli urazu dozna dziecko w wieku szkolnym. 

Zespół Nationale-Nederlanden 19.01.2021