Złamany nos – odszkodowanie, które pokryje kosztowne leczenie

Złamanie nosa najczęściej ma miejsce w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Zwykle niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Leczenie jest kosztowne. Czy świadczenie z polisy pokryje te wydatki?

Urazy w obrębie głowy bywają bardzo niebezpieczne. Złamanie nosa to bolesna kontuzja, która wymaga interwencji ortopedy, a czasami również chirurga plastycznego czy laryngologa. Sprawdź, na jakie świadczenie z ubezpieczenia możesz liczyć w takim przypadku.

Do złamania lub urazu nosa może dojść w wielu sytuacjach. Może być to następstwem wypadku komunikacyjnego, upadku z wysokości czy napaści. Taki uraz może być niebezpieczny, ponieważ uszkodzeniu mogą ulec również inne narządy położone blisko nosa: oczy, szczęka, a nawet mózg. Również wygląd nosa może zmienić się na Twoją niekorzyść. Ponadto może się to wiązać z nieobecnością w pracy i długotrwałym leczeniem. Odszkodowanie, a dokładniej świadczenie z polisy ubezpieczeniowej, to środki, które będziesz mógł wykorzystać na leczenie lub operację plastyczną, jeśli taka będzie konieczna w twoim przypadku. 

Złamanie nosa – objawy i pierwsza pomoc

Jak rozpoznać złamanie nosa i co robić, zanim obejrzy je lekarz? Po wypadku, w którym doszło do urazu nosa, należy błyskawicznie ocenić stan poszkodowanego. Pierwsza pomoc w takiej sytuacji polega na schłodzeniu miejsca urazu, a następnie udaniu się do lekarza. Jeśli pojawił się krwotok z nosa, należy zadbać, aby poszkodowany usiadł  z głową pochyloną do przodu (nigdy do tyłu, gdyż grozi to zakrztuszeniem się krwią). Ważne jest doprowadzenie do stanu, w którym osoba poszkodowana będzie w stanie spokojnie oddychać przez usta. Jeśli zgłasza ból w miejscu urazu i dotkliwy ból głowy, trudności z oddychaniem, a krwawienie z nosa nie ustaje, wezwij natychmiast pomoc medyczną lub udaj się z poszkodowanym na najbliższy SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy).

Konsekwencje zdrowotne po złamaniu nosa

Jak w przypadku każdego złamania, pełny obraz tego, jak duży jest uraz, lekarz uzyska na podstawie zdjęcia RTG. W zależności od tego, jak doszło do urazu, zalecane jest również wykonanie prześwietlenia kręgosłupa, a nawet tomografii komputerowej. Nastawienie nosa to zadanie dla ortopedy – może on wykonać je ręcznie lub na sali operacyjnej, jeśli nastąpiło złamanie z przemieszczeniem. Zabieg wykonuje się dopiero po ustąpieniu obrzęku. W takiej sytuacji konieczna jest kilkunastodniowa hospitalizacja.
Do powikłań po złamaniu nosa należy zaliczyć przede wszystkim problemy z oddychaniem. Ma to miejsce głównie w przypadku, gdy skrzywiona przegroda nie zrośnie się prawidłowo. Występuje również duże ryzyko powstania zakażonego krwiaka, który będzie wymagał leczenia antybiotykiem. Uszkodzeniu mogą ulec również zatoki przynosowe. Jednak pacjentom po złamaniu nosa najbardziej doskwierają niekorzystne zmiany w wyglądzie. Zbyt późno lub nieprawidłowo przeprowadzony zabieg nastawienia nosa może prowadzić do zniekształceń i deformacji. Często konieczna jest wtedy interwencja chirurga plastycznego.

Złamanie nosa to poważny uraz, którego konsekwencje mogą być długotrwałe i skutecznie wyłączyć Cię z życia społecznego i zawodowego. Do złamania nosa może dojść w wielu codziennych sytuacjach, dlatego warto posiadać ubezpieczenie na wszelki wypadek. Po tym lub innym z szeregu przewidzianych przez nas urazów możesz liczyć na naszą pomoc i świadczenie, które pomoże Ci złagodzić finansowe konsekwencje tej niedyspozycji.

Ile wynosi odszkodowanie za złamany nos?

Wysokość świadczenia za złamanie nosa wyliczamy na podstawie tabeli procentowego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku urazów nosa jest to od 2% do 30%, które określamy to na podstawie warunków ściśle określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), które otrzymasz wraz z umową ubezpieczeniową. Szczegółowo określone typy urazów i konieczne zabiegi, które przywrócą Ci sprawność, podzielone zostały ze względu na powstały w ich wyniku uszczerbek na zdrowiu. Dzięki temu łatwo określimy wysokość świadczenia, które od nas otrzymasz.
To, jakiego uszczerbku na zdrowiu doznałeś, będzie wiadome dopiero po pełnej diagnostyce i zastosowanym leczeniu. Dzięki temu będziemy mogli realnie określić stopień uszczerbku na Twoim zdrowiu. Jeśli wybierzesz ubezpieczenie z pakietem Ortopeda, wówczas, kiedy potrzebne będą konsultacje medyczne lub rehabilitacja, zorganizujemy i opłacimy je dla Ciebie.

Jakich sytuacji musisz unikać?

Są takie sytuacje, w których nie będziemy mogli wypłacić Ci świadczenia. Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych wyklucza wypłatę pieniędzy. Wyłączeniu podlegają także niektóre sporty ekstremalne – motorowe, lotnicze, wspinaczka wysokogórska i aktywności o takim charakterze np. loty balonem.  
Dobrze skomponowana polisa nie ustrzeże Cię przed wypadkiem. Będzie natomiast realnym wsparciem finansowym w przypadku, gdy nie będziesz mógł pracować i pojawią się wysokie koszty leczenia i rehabilitacji.

Zespół Nationale-Nederlanden 23.01.2022