Kiedy wziąć urlop w 2024 roku? Kalendarz dni wolnych

26 dni urlopu to dla wielu Polaków zdecydowanie za mało, by zrealizować wszystkie plany wyjazdowe i porządnie odpocząć. W 2024 roku czeka nas 13 dni świątecznych, które są wolne od pracy. Jeśli dobrze zaplanujesz urlop, zapewnisz sobie kilka długich weekendów i skorzystasz z nawet kilkudziesięciu dni wolnych od pracy. To świetna okazja do zaplanowania dłuższych wyjazdów. Sprawdź, kiedy wypada wolne od pracy w 2024 roku.

Święta 2024 wolne od pracy – kiedy przypadają?

Na podstawie ustawy o dniach wolnych od pracy – poza standardowymi dniami wolnymi wynikającymi z normalnego czasu pracy oraz urlopu – Polacy mają dodatkowe 13 dni wolnych. To czas najważniejszych świąt. Wolne dni w 2024 roku układają się niezwykle korzystnie i sprzyjają dłuższym urlopom.

Niektóre święta przypadają zawsze na ten sam dzień (np. Nowy Rok – 1 stycznia), pozostałe to święta ruchome, których daty zmieniają się co roku (np. Wielkanoc).

Wolne dni od pracy 2024 – kalendarz

 • 1 stycznia 2024 roku (poniedziałek) – Nowy Rok
 • 6 stycznia 2024 roku (sobota) – Święto Trzech Króli
 • 31 marca 2024 roku (niedziela) – Wielkanoc
 • 1 kwietnia 2024 roku (poniedziałek) – drugi dzień Wielkanocy (Lany Poniedziałek)
 • 1 maja 2024 roku (środa) – Święto Pracy
 • 3 maja 2024 roku (piątek) – Święto Narodowe Trzeciego Maja
 • 19 maja 2024 roku (niedziela) – Zielone Świątki
 • 30 maja 2024 roku (czwartek) – Boże Ciało
 • 15 sierpnia 2024 roku (czwartek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada 2024 roku (piątek) – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada 2024 roku (poniedziałek) – Narodowe Święto Niepodległości
 • 25 grudnia 2024 roku (środa) – Boże Narodzenie
 • 26 grudnia 2024 roku (czwartek) – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia

Większość świąt wolnych wypada w ciągu tygodnia, dlatego łatwo z góry zaplanować urlop w ich okolicach, aby przedłużyć wypoczynek. Warto też pamiętać, że zgodnie z kodeksem każde święto, które przypada na dzień inny niż niedziela, obniża wymiar pracy o 8 godzin – tym samym pracodawca musi udzielić dodatkowego dnia wolnego w tym samym miesiącu.

Dni wolne 2024 – kiedy wziąć urlop?

Dni wolne od pracy w 2024 roku układają się tak, że pracownicy – biorąc jedynie kilka dni urlopu – mogą wydłużyć swoje wolne i zaplanować nawet kilka co najmniej tygodniowych wakacji.

Pierwsza okazja miała miejsce na początku stycznia. Nowy Rok wypadł w poniedziałek, a Święto Trzech Króli w sobotę – wielu pracodawców zdecydowało się na zwrócenie tego dnia wolnego w piątek 5 stycznia. Biorąc 3 dni urlopu, można było zapewnić sobie tygodniowy wypoczynek. W połączeniu ze świętami odpoczynek wydłużał się do 2 tygodni.

Kolejna możliwość zaplanowania korzystnego urlopu pojawia się na przełomie marca i kwietnia. Wielkanoc wypada w tym roku 31 marca. Jeśli więc weźmiesz urlop po Lanym Poniedziałku (w dniach od 2 do 5 kwietnia), zyskasz aż 9 dni wolnych.

W maju urlop zaplanuj na początku miesiąca. Święto 1 Maja przypada we środę, a 3 maja – w piątek. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu wypoczynkowego, aby mieć ponad tydzień wolnego (z uwzględnieniem weekendów). Zielone Świątki w tym roku wypadają w niedzielę, więc pracownicy nie będą mieli prawa do dodatkowego wolnego z tego tytułu.

Boże Ciało to kolejna okazja do zaplanowania wyjazdów albo dłuższego odpoczynku. Święto zawsze jest w czwartek, a w tym roku wypada 30 maja. Jeśli weźmiesz dzień urlopu w piątek 31 maja, zyskasz kolejny długi weekend.

Latem, 15 sierpnia w czwartek, wypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Możesz wziąć dzień urlopu 16 sierpnia, aby zaplanować dłuższy wypoczynek. Inna opcja to dodatkowe 3 dni wolnego od 12 do 14 sierpnia – to wydłuży wolne jeszcze bardziej, bo aż do 9 dni.

We wrześniu i październiku nie ma świąt, które są dniami wolnymi od pracy. Kolejna okazja do urlopu nadarzy się w listopadzie. To czas, w którym warto zaplanować dłuższe wolne. Wszystkich Świętych przypada na 1 listopada w piątek, a 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości, w poniedziałek. Jeśli weźmiesz 8 dni urlopu – od 28 do 31 października, a później od 12 do 15 listopada, zyskasz aż 2 urlopy po 9 dni każdy. A jeżeli masz taką możliwość, dobierz dodatkowe 5 dni wolnego. Dzięki temu zaplanujesz 3-tygodniowy odpoczynek.

Korzystnie pod kątem urlopu układają się też daty świąt Bożego Narodzenia. Pierwszy dzień świąt przypada w środę, a drugi – w czwartek. Warto wziąć wolne w dniach 23–24 grudnia oraz 27 grudnia, aby zyskać 9 dni wolnego. Jeśli możesz dołożyć do tego 2 dni urlopu w okresie od 30 do 31 grudnia, koniec roku stanie się dla ciebie długim okresem wolnym od pracy, ponieważ ustawowo w Nowy Rok (1 stycznia) się nie pracuje.

Dni wolne od pracy w 2024 roku wypadają niezwykle korzystnie pod kątem planowania urlopu. Jeśli masz sporo planów wyjazdowych, ustal wcześniej terminy i kierunki. Wolne dni 2024 da się świetnie połączyć z urlopem, aby zapewnić sobie długie okresy wypoczynku.

Zespół Nationale-Nederlanden 16.02.2024