Jak dać dziecku poznawać świat? Bez obaw!

Czasem tak boimy się o nasze dzieci, że nie pozwalamy im korzystać z życia.

Czasem tak boimy się o nasze dzieci, że nie pozwalamy im korzystać z życia. Śmiało możesz zachęcać dziecko do aktywności i pokazywać, że nie musi się o nic obawiać. Warto jednak mieć wsparcie na wypadek, kiedy coś nieprzyjemnego mu się przydarzy.

 

Od najmłodszych lat


Aby Twoje dziecko prawidłowo się rozwijało, musisz poświecić mu wiele uwagi i podejmować mądre decyzje. Pozwolenia na poznawanie świata jest często trudnym krokiem, gdyż istnieje obawa, czy czegoś sobie przy okazji nie zrobi. Chęć zapewnienia dziecku bezpieczeństwa jest często większa niż odwaga w daniu mu pola do działania.

Poczekaj aż będzie gotowe i powoli zachęcaj je do myślenia, podejmowania decyzji, a co za tym idzie wykonywania aktywności – oczywiście wszystko odpowiednio do wieku. Od samego początku bądź cierpliwy, otaczaj troską, buduj w nim świadomość, że ma w Tobie wsparcie – to bardzo ważne. Jeżeli zapomni o tym, czego np. już się nauczyło, przypomnij mu o tym – to naturalna kolej rzeczy.

Najwcześniej jak się da uczulaj dziecko na podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem, takie ja postępowanie z gorącymi czy szklanymi przedmioty, z urządzeniami elektrycznymi, czy ogólniej rzecz biorąc na ryzykowne zabawy – bo przecież wyobraźnia dziecka nie zna granic. 

Zainteresowania dziecka rosną razem z nim
Staraj się jak najwcześniej zaszczepiać w dziecku chęć do aktywnego spędzania czasu. Zabieraj je na spacery i wycieczki do lasu, parku, na plażę albo po prostu na plac zabaw. Do pierwszych miejsc nie trzeba chyba nikogo zachęcać. Jeżeli chodzi o place zabaw, to zarówno deweloperzy, jak i osiedlowe wspólnoty oraz same miasta starają się przygotować miejsca zabaw dla dzieci w coraz bardziej atrakcyjnej formie. Maluchy z ich pomocą mogą coraz lepiej rozwijać swoje zdolności motoryczne i gimnastykować się poprzez ciekawą zabawę – zarówno same, jak i ze swoimi rówieśnikami.

Warto nauczyć starsze dziecko, aby znało swoje imię i nazwisko, gdyby przez przypadek zgubiło się np. na festynie rodzinnym. Adres też jest ważny, ale z tym ostrożnie – uświadom malucha, dlaczego nie powinien tych danych podawać każdemu. Istotnymi informacjami, które dziecko powinno umieć przekazać, są ewentualne ograniczenia zdrowotne, takie jak cukrzyca, uczulenia, choroby przewlekłe itp. W przypadku tych ostatnich, jeżeli dotyczą pokarmów, musi być wyczulone na to, czego musi bezwzględnie unikać. Nierozmawianie z obcymi to oczywiście standard. 


 

Na co jeszcze powinieneś uczulić swojego szkraba?


Warto tłumaczyć różne zagrożenia towarzyszące codziennym sytuacjom. Zaznajom dziecko z zasadami przechodzenia przez ulicę czy przez tory kolejowe. Ostrzeż przed podchodzeniem do obcych zwierząt. Naucz numeru telefonu alarmowego 112 i sposobu informowania o zdarzeniu.

Dwie najważniejsze kwestie z punktu widzenia rodzica nastolatka to używki oraz bezpieczeństwo w internecie. Do Ciebie należy odpowiedzialność za uświadomienie dziecka na temat zagrożeń w otaczającym go świecie. Bez wątpienia przyda się dostosowana do wieku rozmowa na te niezwykle obecnie ważne tematy. 


 

Zabezpieczenia, kiedy dziecko jest małe


Kiedy dziecko dorasta, masz całą masę możliwości jego ochrony przed, nie zawsze przewidzianymi, sytuacjami, także wtedy, kiedy jest pod Twoim okiem. Zaczynając od specjalnych barierek ochronnych, zabezpieczeń kontaktów, osłonek na narożniki, zabezpieczeń szuflad, blokad na klamki zapobiegającym przytrzaśnięciu, taśm antypoślizgowych na schody, przez maty antypoślizgowe do łazienek, osłony płyty kuchennej i zabezpieczenia drzwiczek piekarnika, po zabezpieczenia klamki okna. Tym samym jesteś wstanie wyeliminować potencjalnie niebezpieczne sytuacji z małym dzieckiem w roli głównej.

 

Ubezpieczenie, kiedy dziecko jest większe


Niestety, kiedy dziecko jest znacznie większe i pod wieloma względami właściwie samodzielne, nie jest to już takie łatwe. Z oczywistych względów nie zamkniesz pociechy w domu, tylko po to, żeby nie spotkała jej nieprzewidziana i przykra sytuacja. Oczywistością jest, że musi się dalej rozwijając, realizować i pogłębiać swoje pasje.

Tak więc puść dziecko wolno! Nie obawiaj się, że skręci kostkę na lekcji tańca czy złamie rękę na zajęciach karate. Może przecież być też tak, że się czymś skaleczy albo poparzy. Takie sytuacje się po prostu zdarzają. Co więcej, mogą się one również wydarzyć pod Twoim okiem, gdyż chwile nieuwagi również mają miejsce.

Niech mniejsze dziecko korzysta z dzieciństwa, a większe także z życia. Jeżeli naprawdę chcesz mu w tym wszystkim pomóc, to ukierunkowuj je na pasje, podsuwaj różne zainteresowania, a w kwestiach bezpieczeństwa wyposaż je w ubezpieczenie.

Takie rozwiązania pozwolą Ci odpowiednio, zgodnie z potrzebami, zapewnić kompleksową ochronę swojemu dziecku. Kiedy coś się mu stanie, nie dość, że uzyskasz konkretną sumę odszkodowania, którą będziesz mógł przeznaczyć na jego szybszy powrót do zdrowia, to jeszcze możesz liczyć na dodatkowe wsparcie w postaci np. rehabilitacji, korepetycji i opieki medycznej.

 

Jeśli szukasz dobrego ubezpieczenia dziecka, wejdź na: https://www.nn.pl/dla-ciebie/ubezpieczenie-dziecka.html

Zespół Nationale-Nederlanden 16.09.2019